Ustawienie fotki do wydruku

Siema!

Nie jestem pewny czy to jest odpowiedni dział na mój topic xD jeżeli nie to proszę o przeniesienie. :wink:

===========

Potrzebuje wydrukować w drukarni dość spore zdjęcie bo 30x45, ale mam problemy techniczne z ustawianiem zdjęcia.

Fotka jest zrobiona w największej rozdzielczości czyli 12MPX (lustro)

Dopasowanie zdjęcia do 30x45 zostało zrobione w Picasa, tylko nie jestem do końca pewnie czy czegoś nie skrzaniłem, bo po wpisaniu wartości w ‘rozmiar niestandardowy’ i rozciągnięciu kwadratu nic się nie zmieniło tzn. nic się nie ucięło więc nie wiem czy ten rozmiar jest faktycznie 30x45 cm… Czym to można autentycznie sprawdzić?

Wiem, że zdjęcie powinno być w tiff oraz mieć 300dpi. OK zdięcie jest w tiff tylko dpi jest 76… i nie wiem co z nim zrobić… w Photoshopie po zmianie wartości na 300 dpi zdięcie waży ok 350mb. Nie wiem czy jest sens programowo powiększać dpi… może dla oko jest to bez różnicy ale dla drukarki już nie…

Tyle moich pytań. Mam nadzieje, że ktoś odp. który się orientuje w technicznych parametrach zdjęć

Pokreciłeś całkowicie. 76DPI to dane z EXIF o rozmiarze wyświetlania na monitorze plaskim i nie maja nic wspólnego z drukowaniem. Dla 30 cm i ilości 3000 pikseli z matrycy (12 MPX dla 4:3 TO 3000x4000) to 254 DPI (policz sobie - cal ma 2,54 cm). Nic nie zmieniasz i nie powiększasz. Po prostu w drukarce wybierasz rodzaj papieru i sposób drukowania (np. bez marginesów) Żeby przeskalowac odrazu do drukarki w photoshopie to trzeba znac DPI a tak naprawde PPi drukarki. Np 4800 DPI to może byc 600PPI ale nie koniecznie bo trzeba wiedziec ile ma drukarka Drop per Inch a tego możesz nie wiedzieć. Wydruk trzeba zrobić najlepiej z jakiegos programu Np XnView (ja tak robię) i ustawic odpowiednio papier i wydruk w opcjach drukarki

Tylko nie wiem jakie dpi ma drukarka w drukarni… A z rozmiarem fotki to nie wiem czy papier nie bedzie wiekszy od fotografii wiec bym sobie ja wycia nozyczkami.

k-9 , nie znam w polskim języku słowa

Wyedytuj posta i popraw co trzeba, inaczej temat poleci do kosza.

zmieniłem strategię :smiley: chyba pójdę z tą fotką do labu, więc fotka ma pozostać w jpg czy zamienić ją na tiff ale z ustawieniem dpi jakie były normalne czyli 76?

fotka będzie trochę mniejsza bo 25x38…

Pisałem Ci już - 76 DPI to jest tryb wyświetlania na manitorach płaskich i nie ma nic wspólnego z wydrukiem. Daj do LABU w JPG, nic nie zmieniaj i powiedz jaki chcesz rozmiar zdjecia i tyle.

Dlaczego mniejsz ? w FOTOJOKERZE możesz mieć nawet 60x80 patrz - http://www.odbitki.fotojoker.pl/ceny-pl … otnie.html

Dodane 24.06.2010 (Cz) 8:58

aha no to ok. do fotojokera mam dalej i nie chce mi się jechać na 2 koniec miasta. Z usług mediamarktu zawsze byłem zadowolony.