Ustawienie mnożnika procka w biosie na "sztywno"

Witam.

Mam płytę gigabyte i procka jak w opisie z opcją ustawienia w biosie nazwijmy to “oszczędzania energii”.

Gdy nie gram , ustawiam opcje w biosie że procek automatycznie zwalnia ( mnożnik spada z 11 na 5 ) i mam ciszę w domu.

Ale nie o tym.

Wgrałem nowy bios do płyty ( wersja biosu F8 )i wydaje mi się że od tego czasu już nie mogę ustawić mnożnika na sztywno na 11x tylko co bym nie robił i tak procek szaleje i sam dobiera sobie mnożnik.

Jest głębiej w biosie opcja ustawienia mnożnika ale tylko do 10,5 x.Może to i nie wielka różnica do 11 x ale jednak zawsze.

Czy to wina biosu ?

Nadmienie że jak gram np w Crysis i nic nie dzieje się w grze “ciekawego” słychać po obrotach wiatraka że procek zwalnia.Niby nic w tym złego ale wydaje mi się że wtedy gra przycina do momentu aż znów proc nie rozpędzi się , a jestem pewny że nie było wcześniej takich zwolnień.

Czy to tak ma pozostać , czy może lepiej wgrać stary bios ?

Wyłącz opcję AMD K8 Cool&Quiet control w zakładce Advanced BIOS Features w biosie

Może mnożnik można ustawić zworkami/DIP-Switchami na płycie głównej??

jak masz amd to mnożnik ustaw na x10 !!

wtedy zobacz prędkość RAM :slight_smile: a teraz masz mniej… na egiełda pisze jakie są prędkości ram przy odpowiednich mnożnikach w AMD…