Ustawienie ograniczenia prędkości lub gwarantowanej dla jednego z urządzeń w sieci WLAN

Witam. Dotąd miałem Internet stacjonarny na wyłączność dla siebie, obecnie współdzielę go z bratem na dwa urządzenia i jest problem z rozdzielaniem sygnału na dwóch urządzeniach gdy jeden laptop/pc chce brać Internetu na max, a drugie urządzenie potrzebuje jedynie 5Mb/s, to pierwszy laptop zabierze wszystko, a drugi nie będzie wyrabiał z buforowaniem. Nie wiem jak to rozwiązać. Technicznie wygląda to tak:

Internet stacjonarny bez limitu T-Mobile z modemo-routerem Dlink DWR-921 (zaktualizowany firmware do ostatniej oficjalnie dostępnej wersji, T-Mobile dostarcza przestarzałą wersję, która sprawiała problemy), Internet w opcji do 60Mb/s, w praktyce działa w zakresie 30-55Mb/s, nie ma żadnej minimalnej gwarantowanej prędkości.

Laptop T400 - tutaj chciałbym by on miał gwarantowane minimum 5Mb/s, na nim są oglądane głównie seriale VOD i to zagarnianie Internetu przez drugi laptop tworzy problem. Połączony po wifi

Laptop T400/PC - tutaj jest używana aplikacja kget, która ma niby w opcjach ustawienie max pobierania, w praktyce nie daje efektu. W sieci widziałem rozwiązania ograniczania prędkości na aplikację, ale były to rozwiązania pod konkretną komendę, a nie całą aplikację np. kget url. Ten laptop jest połączony po wifi/kablu.

W ustawieniach routera nie widzę za bardzo opcji, która by rozwiązała ten problem.

Oba systemy działają pod Linuksem Mint 17.3 Mate x64

Możesz spróbować przez ustawienia qos na routerze:
https://www.google.pl/search?q=d-link+dwr-921+qos&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b&gfe_rd=cr&dcr=0&ei=lmfsWYWjEMyv8wew17noCw

Lub na Linuksie programem trickle, wartości w KB/s, przykład;

trickle -d 50 -u 10 firefox

W aktywatorze wpisujesz taką wartość i nie musisz uruchamiać tego w konsoli.

W Linuksie kontrole przepływu transferu można robić na wiele sposobów:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Advanced_traffic_control

1 polubienie

Z trickle właśnie próbowałem, ale tam musi być pełna komenda “kget url”, a na samym kget wywala błąd…

trickle -d 50 -u 10 kget
trickle: Could not reach trickled, working independently: No such file or directory
QDBusConnection: session D-Bus connection created before QCoreApplication. Application may misbehave.
kget is already running!
QDBusConnection: session D-Bus connection created before QCoreApplication. Application may misbehave.

Masz już tam coś uruchomione “kget is already running!”.
Jeśli chodzi tylko o kget to on ma w ustawieniach możliwość ograniczenia pobierania.
Ustawienia -> Ustawienia kget -> sieć -> ograniczenie szybkości (zaznaczyć i ustawić) -> Zastosuj.

Wiem, że jest, ale to nie daje efektu. Jest ustawione a i tak leci na pełnej prędkości.

To może spróbuj tak:
killall kget
killall trickled
trickled -d 20 -u 10 && trickle kget

A jak nie to zrób sobie tak jak jest na stronie Arch-a z tc, tego nie przeskoczy, spróbuj dla przykładu(za eth0 wpisać właściwy np. ens0, czy inny);

sudo tc qdisc add dev eth0 root tbf rate 50kbit latency 5ms burst 5k

Czyszczenie ustawień, w tym przypadku dla eth0;
sudo tc qdisc del root dev eth0

Nie idzie tej funkcji w kget jakoś naprawić?
odpalanie kget z trickled zawiesza aplikację.

Nie korzystam z kget na co dzień, zainstalowałem go tylko do testów dla tego wątku. Jak ustawie w kget 35 Kib/s to ogranicza mi pobieranie tak o połowę mojego pasma, co i tak jest błędne , ale jak coś zmienię czy uruchomię ponownie to znowu robi co chce, pewnie jakieś bugi ma.

Spróbuj w kget ustawić limit dla twojej grupy:
Grupy -> Moje przesyłanie (nazwa grupy) -> ustawienia

Jeżeli chodzi o menadżery pobierania z gui, to bardzo dobrze działa z trickle uget.
trickle -d 50 -u 50 uget-gtk

Jeżeli chcesz używać kget to tak jak pisałem wyżej o tc, to hamuje jego rozpasanie.

Dla testu z interfejsem eth0
sudo tc qdisc add dev eth0 root tbf rate 50kbit latency 5ms burst 5k

Zainstalowałem tego uget i on rozwiązuje w zasadzie problem. W grupie mogę ustawić limit prędkości pobierania do 2MB/s i aplikacja trzyma się tego limitu. W kget zupełnie to nie działało, funkcja shutdown after download też tam nie działała.