Ustawienie pamięci wirtualnej przy 8gb ramu

(janusz_pro) #1

Witam

Jakie jest najlepsze ustawienie pamięci wirtualnej przy 8gb ramu? Ja ustawiłem na sztywno rozmiar niestandardowy: rozmiar początkowy 8000mb / rozmiar maksymalny 8000mb

(pocolog) #2

Wszystko zależy od tego do czego wykorzystujesz komputer. Jeśli do grania i przeglądania internetu to praktycznie nie potrzebujesz swap, ale ze względu na to, że niektóre programy bez niego lubią się krzaczyć to możesz ustawić 512 MB

(janusz_pro) #3

Obróbka graficzna Photoshop / Gimp, Subiekt, Thunberbird, Google Chrome (dużo kart), Firefox, Filezilla, GG często wszystko otwarte jednocześnie

(pocolog) #4

Najprościej: obciąż kompa maksymalnie, wejdź menadżer zadań i sprawdź zużycie pamięci RAM. Jeśli masz jeszcze jakiś zapas to oceń ile go zostało i jeśli mało to ustaw jakiś bufor bezpieczeństwa w swap. Nie da się podać jedynej prawidłowej odpowiedzi, która będzie dobra dla wszystkich, bo każdy w inny sposób korzysta z komputera lub pracuje nad innymi projektami.
Jeśli nie za bardzo rozumiesz co robisz to po prostu ustaw wartość na automatyczną i system sam zadba o powiększenie tej pamięci w razie potrzeby.

(janusz_pro) #5

Rozumiem, ogólnie nie ma problemów z działaniem systemu tylko pytanie jak duży wpływ na działanie systemu ma właśnie ustawianie pamięci wirtualnej? Np. jeżeli wykorzystujemy faktycznie 2gb ramu a ustawione mamy pamięć wirtualną 8gb to jaki to ma wpływ na system oprócz zajmowania miejsca na dysku?

(pocolog) #6

Żadnego wpływu nie ma. Ta pamięć jest na wypadek gdyby zabrakło RAM. Możliwe, że jest jeszcze wykorzystywana do hibernacji jak w Linuksie, ale nie jestem pewny.

(bachus) #7

Czemu chcesz przeznaczyć całą pamięć na wirtualną? Ustaw domyślnie (nie wyłączaj całkowicie, Windows wymaga chociaż niewielkiego pliku wymiany).

(janusz_pro) #8

wykorzystuje 6,95GB po zmianie na kontrolowany przez system to odczułem delikatne przywieszania systemu

(bachus) #9

Do czego głównie używasz komputera?

(janusz_pro) #10

Głównie tak jak pisałem Obróbka graficzna Photoshop / Gimp, Subiekt, Thunberbird, Google Chrome (dużo kart), Firefox, Filezilla, GG

(prz3m3k84) #11

Ja bym zostawił na automacie. Część apek wymaga choćby niewielkiej ilości pamięci wirtualnej.

(bachus) #12

Skup się też na konfiguracji Photoshopa i zarządzania pamięcią (w ustawieniach). Dobry pomysł to też dorzucić RAM (jak obrabiasz duże pliki z wieloma warstwami).