Ustawienie prawidłowych parametrów dla pamięci RAM w BIOSie

Witam, chciał bym się dowiedzieć jakie opcje w biosie przestawić tak aby ram chodził z takimi ustawieniami jakie ma w specyfikacjach, niektórych opcji się domyślam lecz wole się upewnić a poza tym mam pewne pytania co do przestawiania taktowania pamięci, czy to wiążę się z podkręcaniem procesora? I nie wiem jakie napięcie jest podawane pamięcią na tych ustawieniach co mam, bo jedyne co widzę to “Normal” i jakieś relatywne ustawienia do dotychczasowego (“o ileś” więcej niż dotychczasowe).

Tutaj “screeny” z biosu:

p220311231101.th.jpgp2203112313.th.jpgp220311231301.th.jpg

Specyfikacja pamięci OCZ 1333MHz CL6 ReaperX: http://www.ocztechnology.com/ocz-ddr3-p … c-eol.html

Z tego co widzę to powinienem ustawić:

CAS# latency: 6T

RAS to CAS R/W Delay: 5T

Row Precharge Time: 5T

Minimum RAS Active Time: 20T

Teraz tylko nie wiem co oznaczają te wszystkie timingi poniżej i jak je ustawić (jeśli w ogóle trzeba coś niżej zmieniać).

EDIT: Jeszcze małe pytanie, czy wzrost wydajności po ustawieniu prawidłowych parametrów będzie jakoś znaczący czy w ogóle nie opłaca się tutaj nic mieszać?

Po włożeniu pamięci nie trzeba ustawiać ich w BIOSie. Jeśli masz wszystko na auto, nie masz się czym martwić.

Nie wiem czy nie muszę, bo gdy sprawdzam w CPU-Z tam wartości są prawie identyczne z tymi w biosie, a z tego co wyczytałem na broszurce tychże pamięci to chipsety Intela(XMP) i nVidii(EPP) na płytach głównych pozwalają na automatyczne ustawienie pamięci a ja mam chipset AMD.

czasami bywa tak że niektóre płyty główne zastrzegają sobie ramy z którymi współpracują najlepiej zrobisz jak ustawisz w biosie odpowiednie taktowanie oraz napięcie takie jakie podane jest w charakterystyce ramu 1333MHz oraz 1.85 Volts zapisz i zobaczysz czy ci zastartuje system jeżeli tak to znaczy że nie masz problemu dla przykładu podam ci ze kiedys kupiłem sobie kości 1600mhz ale nie podpiąłem do płyty głównej ale na ustawieniu auto wykrywał mi je na najniższych taktowaniach mogłem je podciągnąć tylko do 1333 mhz wyżej komp się wieszał na stronie producenta płyty głównej znalazłem tabelę w której opisany był ram współpracujacy z płytą przy tym taktowaniu i niestety mój nie działał moje niedopatrzenie a co do napięć to ustaw dokładnie tyle ile jest zalecane zabawa zbyt wysokimi napięciami może spowodować zjaranie całego chipsetu

Tylko problem w tym ze nie wiem ile jest teraz, więc nie wiem o ile podnieść napięcie, bo na screenie widać ustawienia i jest tylko “Normal” a później opcje podniesienia napięcia “o ileś”, nie wiem ile jest teraz.

I co z timingami?

Dodane 23.03.2011 (Śr) 21:22

Ustawiłem timingi zgodne z specyfikacją i te z nanosekundami ustawiłem na 90, taktowanie zostaje bo po zwiększeniu do 1333 nie przechodzi memtestu.

napisz mi jaką masz płytę główną a jeżeli chcesz sparawdzic cokolwiek w kompie to polecam http://www.dobreprogramy.pl/Everest-Hom … 11558.html

Płyta główna to MA790XT-UD4P

http://www.gigabyte.pl/products/page/mb … oad/memory oto lista obsługiwanych pamięci dla twojej płyty głównej

I tak to bardzo ogólny spis jak sami to stwierdzili. Ale już nie ważne, pamięć ustawiona jak już pisałem, temat do zamknięcia.