Witam!
Uwagi:
-
Konfiguracja została przeprowadzona na przykładzie routera TP-LINK TL-WR1043NDv4 (jest to router przeznaczony do sieci kablowych np. UPC, Vectra, sieci osiedlowe).
-
Jeżeli nie wiemy jaki adres IP ma nasz router należy (po podłączeniu routera kablem ethernetowym do przewodowej karty sieciowej komputera) uruchomić wiersz poleceń Windows cmd.exe i wpisać w nim komendę ipconfig i kliknąć klawisz Enter - wyświetlone zostaną aktualnie przypisane adresy IP do naszej karty sieciowej - adres routera pojawi się w pozycji Brama domyślna.
Aby ustawić router jako Access Point należy wykonać następujące kroki:
-
Podłączyć router (który ma działać jako Access Point) kablem ethernetowym do przewodowej karty sieciowej komputera.
-
Podłączyć router do prądu a następnie zresetować do ustawień fabrycznych wciskając (np. spinaczem) i przytrzymując przycisk Reset (znajdujący się z tyłu routera) przez 30 sekund.
-
Zalogować się do panelu administracyjnego routera wpisując w przeglądarkę internetową jego domyślny adres konfiguracyjny. Najczęściej spotykane domyślne adresy konfiguracyjne to:
a. 192.168.0.1 - routery D-Link, starsze routery NETGEAR
b. 192.168.1.1 - routery TP-LINK, Linksys, DrayTek, nowsze routery NETGEAR
c. 192.168.2.1 - routery Edimax
d. 192.168.88.1 - routery MikroTik
e. 192.168.100.252 - routery AirLive
f. 192.168.1.254 - routery AirLive
g. 192.168.1.100 - routery PENTAGRAM -
Po wpisaniu adresu konfiguracyjnego należy podać nazwę użytkownika oraz hasło administratora. Zazwyczaj nazwa użytkownika i hasło to: admin ale spotykane są też kombinacje typu:
a. Nazwa użytkownika/Hasło: admin/1234 (w przypadku routerów Edimax)
b. Nazwa użytkownika/Hasło: admin/airlive (w przypadku routerów AirLive)
c. Nazwa użytkownika/Hasło: [puste]/admin (w przypadku routerów Linksys)
d. Nazwa użytkownika/Hasło: admin/[puste] (w przypadku routerów MikroTik i DLink)
e. Nazwa użytkownika/Hasło: admin/password (w przypadku routerów NETGEAR)
f. Nazwa użytkownika/Hasło: admin/pentagram (w przypadku routerów PENTAGRAM) -
W panelu konfiguracyjnym należy przejść do zakładki Advanced.
-
W zakładce Advanced należy wybrać opcję Network → LAN.
-
W zakładce LAN w polu IP Address należy wpisać adres IP dla naszego routera pracującego w trybie Access Pointa. Jeśli router główny ma adres IP 192.168.1.1 i jego serwer DHCP przypisuje adresy IP od 192.168.1.100 do 192.168.1.200 to routerowi pracującemu w trybie Access Pointa można przypisać adres IP 192.168.1.254 gdyż adres IP routera pracującego w trybie Access Pointa powinien być spoza puli adresów IP rozdawanych przez serwer DHCP routera głownego.
-
W tej samej zakładce w polu Subnet Mask należy pozostawić domyślą wartość 255.255.255.0.
-
Po wprowadzeniu adresów IP należy zapisać ustawienia klikając przycisk Save a następnie przycisk OK aby zapisać ustawienia. Po zmianie adresu IP router zrestartuje się.
-
Następnie po restarcie logujemy się na router pod nowym adresem 192.168.1.254 i w panelu konfiguracyjnym przechodzimy do zakładki DHCP → DHCP Settings i wyłączamy serwer DHCP zaznaczając w polu DHCP Server opcję Disable i zapisujemy ustawienia klikając przycisk Save. Restartujemy router.
-
Po restarcie routera kabel ethernetowy z routera głownego należy wpiąć do wolnego portu LAN (nie należy wpinać kabla do portu WAN).
-
Następnie logujemy się do routera wpisując nowy adres IP 192.168.1.254. Po zalogiwaniu przechodzimy do zakładki Wireless → Wireless Settings i w polu Wireless Network Name wpisujemy swoją nazwę dla sieci WiFi (nazwa sieci musi być bez polskich znaków i może mieć maksymalnie 32 znaki).
-
Możemy jeszcze zmienić kanał na którym pracuje nasza sieć WiFi wybierając jego numer z rozwijanej listy w polu Channel. Po tym zapisujemy ustawienia sieci WiFi klikając przycisk Save.
-
Po ustawieniu nazwy sieci WiFi należy ją zabezpieczyć. W tym celu przechodzimy do zakładki Wireless → Wireless Security i w polu Wireless Password wpisujemy długie i skomplikowane hasło (hasło WPA2-PSK musi być bez polskich znaków i może mieć maksymalnie 63 znaki). Po tym zapisujemy ustawienia klikając przycisk Save.
-
Na koniec pozostało nam zmienić domyślny login i hasło do panelu konfiguracyjnego routera. W tym celu przechodzimy do zakładki System Tools → Password gdzie w polach Old User Name i Old Password podajemy starą nazwę użytkownika i stare hasło natomiast w polach New User Name, New Password, Confirm New Password podajemy nową nazwę użytkownika i dwukrotnie nowe hasło. Zapisujemy wprowadzone zmiany klikając przycisk Save.
Uwaga! Poradnik nie jest formą zamkniętą i może być aktualizowany w razie potrzeby. Jeśli masz uwagi odnośnie jego treści czy propozycje rozbudowy lub modyfikacji - skontaktuj się z autorem poprzez PW. Kopiowanie poradnika w części lub całości bez zgody autora zabronione.
Pozdrawiam!