Usterka komputera

Witam, od paru dni mam problem z pc’tem. Wystarczy, że odpalę jakąś gierkę lub chociażby jakiś filmik na yt i od razu szybko rośnie temperatura i wydajność procka. Po chwili zaczyna coś “pikać” tak jakby budzik, czyli w jakiś sposób próbuje mnie poinformować, że coś jest nie tak, ale komputer ma już 4 lata i nawet nie wiedziałem, że ma taką funkcję. Kiedyś miałem podobny problem, jakieś 2 lata temu po dłuższym graniu zaczynał strasznie głośno chodzić, grzał się, padał dźwięk, aż w końcu wszystko całkiem się zwieszało. Okazało się, że była to wina kiepskiego zasilacza, który wymieniłem i od tamtej pory żadnego problemu nie było, ale nawet wtedy nie było tego “pikania”. Nie mam pojęcia w czym tkwi problem, bo słabo się znam na komputerach, a nie chcę go zajechać do końca. Problem pojawił się z dnia na dzień, jednego dnia normalnie siedziałem cały dzień i na koniec wyłączyłem, następnego dnia już po minucie gry w cs’a było to “pikanie”. Normalnie mogę siedzieć i nic się nie dzieje jak przeglądam stronki, pocztę, słucham muzyki itd. ale jak tylko odpalę jakiś filmik lub grę, choćby nawet icy tower’a to problem się zaczyna. Może coś z wiatrakami, liczę na pomoc.

vista home 64 bit

8 gb ram

intel core 2 quad Q8200 4x2,33

geforce 9600 gt

XFX Core PRO 450W

Sprawdź czy komputer nie jest zakurzony w środku.

Wyłącz komputer i sprawdź palcem czy wentylator na procesorze obraca się lekko, czy nic go nie blokuj i czy gładko się porusza.

Pokaż odczyt temperatur z http://www.dobreprogramy.pl/HWMonitor,P … 33495.html (w spoczynku i pod obciążeniem, wtedy kiedy pika).

Komputer nie jest zakurzony, regularnie był zawsze odkurzany, zresztą odkąd zaczął się problem to zdjąłem mu obudowę, ale niczego to nie dało.

Screen 1 - komputer włączony około 1,5h, odpalona tylko przeglądarka, wydajność procka wahała się 1-10%, żadnego pikania

image.jpg

greenshot free download

Screen 2 - 5 minut później, tyle, że odpaliłem cs’a i filmik na yt, wydajność procka skoczyła do około 80% i cały czas się tak utrzymywała, temperatura na wyświetlaczu obudowy wzrosła z 37’C do 45’C i dalej rosła

image.jpg

program to take screenshots

teraz upały są i widać też że komputer się przegrzewa przy obciążeniu, warto dać jakieś chłodzenie i/lub wentylator na obudowę jeśli niemasz.

Myślę, że masz ustawiony alarm w BIOS na temperaturę, chyba jak przekroczy 60° to się odzywa, możesz to zmienić w BIOS, sprawdź manuala płyty jak to zrobić, temperatury jak na upały są OK IMO.

No nie wiem czy to do końca zasługa samych upałów, bo przedwczoraj jak była burza, a powietrze znacznie chłodniejsze to działo się to samo. Poza tym często siedzę w nocy, okno w pokoju otwarte na oścież, a wiadomo, w nocy jest już dość chłodno i również ten problem się pojawia. Zastanawiam się czy jest się czym przejmować, bo nie chciałbym, aby się spalił. Cóż, będę monitorował temperatury, przy jakich powinienem zacząć się martwić?

Dla Twojego cepa na czapce maksymalna temperatura to 71°, na rdzeniu może być wyżej.

Jaki masz cooler na CPU, kiedy zmieniałeś pastę, jak kable w środku, jest przepływ powietrza.

Pamiętaj że nawet w nocy temperatura nie leci mocno w dół, ściany są gorące. U mnie też w upały temp. skacze wyżej niż “normalnie”.

helou123 ,

Proszę zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Tylko na jaki tytuł mam zmienić, skoro w dalszym ciągu nie mam pojęcia w czym problem? W takim razie proszę moderację o zmianę nazwy wątku, gdyż ja nie mam innego pomysłu.

@Temat

Można w jakiś sposób zdiagnozować co jest przyczyną tego “pikania”, informującego o problemie? Teraz jak włączyłem to praktycznie od razu się to włączyło, temperatura pcta wynosiła 35’C, a najwyższa rdzenia 50’C, więc może nie w tym tkwi problem? Jedyne co mnie zastanawia to dlaczego jest taka duża wydajność procka, to chyba nie jest normalne, aby po uruchomieniu stare jak świat icy tower’a wydajność rosła do 80-90%, bo swego czasu jak grałem w cs’a, bądź gry typu mafia 2 czy gta 4 to trzymało się to w granicach 30-40%.