Usunąć zbędne programy w nowym systemi + SP

Witam uprzejmie forumowiczów, dokonałem wczoraj reinstalacji systemu Windows Vista (laptop Toshiba) i postanowiłem korzystając z okazji pousuwać “chwasty”. m.in. kilkanaście programów od Toshiby typu wyciszacz napędu czy oprogramowanie kamerki (mam nadzieję, że uznałem za słuszne, że są niepotrzebne - dotychczas przez kilka lat z nich nigdy nie korzystałem). Zostało mi jeszcze kilka programów oto obrazek.

Czy zaznaczone programy (które?) mogę powywalać bez żadnej straty (nie skasują się sterowniki, itp.). Programy typu CCC Catalyst są do czegoś potrzebne?

chwasty.jpg

I jeszcze drugie pytanie - hurtowo system zainstalował około 130 aktualizacji i więcej już nie ma, ale w informacjach o systemie nie jest napisane, że teraz mam SP2, ani nawet SP1, a kiedyś tak było. Co jest? Z góry dzięki za pomoc.

Z tego co zaznaczyłeś bym niczego nie usuwał, to głównie sterowniki urządzeń.

Microsoft NET Framework 3.5 możesz usunąć, aczkolwiek jest to czasem potrzebne do do uruchamiania programów stworzonych za pomocą .NET 3.5. (podczas instalacji takiego programu wyskoczy komunikat że nie masz zainstalowanego NET Framework) smiało można wywalić

Do usunięcia jeśli nie będziesz używał:

-Bluetooth stack for… (stery od bluetooth)

-Embedded IR driver (stery do podczerwieni)

reszta jest potrzebna. (Catalyst są od grafiki, czyli potrzebne)

W automatycznych aktualizacjach powinieneś niebawem otrzymać propozycję instalacji poprawek SP1 i SP2 :wink:

NET Framework 3.5 lepiej nie usuwaj, bo możesz za chwilę na nowo go instalować.

Ok, to sporo mi rozjaśniliście, w takim razie wywalam tylko podczerwień… :slight_smile:

I rzeczywiście, jednak nie koniec aktualizacji, wszystko wiem, dzięki wielkie (wybrałem dobre forum do zapytania :))

Choć, może jeszcze jedno pytanie - początkowo system zajmował 17 gb, teraz zajmuje ich już 30, które foldery warto oczyścić po tych wszystkich aktualizacjach, żeby to się tak nie rozrastało?

System przy aktualizacji niestety się rozrasta, tworzy sobie kopie zapasowe plików w folderze winsxs. Zalecam nie ruszanie go, bo po pierwsze to trochę problematyczne a po drugie przynosi więcej szkód niż pożytku. Możesz usunąć zawartość katalogu Windows/SoftwareDistribution/Download ale za dużo miejsca nie uzyskasz.

Jakbyś miał możliwość to załatw sobie oryginalną płytkę Visty z zintegrowanym SP2 i wpisz swój klucz podczas instalacji. Będziesz miał czysty sytem, na pewno zajmujący mniej miejsca.

Poczytaj sobie w necie, hasło klucz: “optymalizacja vista”, radzę być ostrożnym i zbyt wiele nie usuwać :slight_smile: System zajmuje już trochę miejsca ponieważ to nie XP i w porównaniu do niego jest trochę łakomy na zasoby dysku ale to nic takiego, rozrośnie się do pewnej wartości (instalacje poprawek, oprogramowania itp), później będzie już git :wink:

No własnie głównie dlatego się wziąłem za format, bo zabierał mi już prawie 80 gb dysku, a to jest laptop sprzed 2,5 roku - w sumie 160 giga i się zaczynało robić ciasno :slight_smile:

Po instalacji Sp1 zastosuj się do TEJ porady , a po instalacji SP2 do TEJ.

A tymczasowe pliki internetowe czyściłeś ? Ja u znajomego znalazłem tego na jakieś 30 GB…

Tak, tak, chyba pierwszy raz faktycznie zaoszczędził z 10 GB, ale potem już kolejne to były oszczędności rzędu 3-4 MB.

Ogólnie jednak używam Visty 2,5 roku i jestem bardzo zadowolony. Nie wiem (tzn. wiem, ale nie rozumiem) skąd bierze się zła opinia na temat tego systemu. Mam nadzieję, że wkrótce będę mógł się przenieść na jeszcze lepszy Win7, ale póki co - super :slight_smile:

Mam jeszcze jeden problem (choć w tle instalują się SP, więc może po instalacji wszystko będzie chodziło), kiedy odpalam przeglądarki to pasek zadań wyłącza swoją przezroczystość, na dodatek jak na złość cały czas pojawia się pasek języka, który co chwila odznaczam :slight_smile:

To jest normalne że po włączeniu przeglądarki pasek zadań traci przeźroczystość, pasek języka w jego właściwościach o ile pamiętam się odznacza

Dzięki Wam hevet i Onlinemaster za porady, już się ze wszystkim (bazując na nich) uporałem, bardzo mi pomogliście. =D>

Oby wszyscy użytkownicy Windows mieli tylko takie problemy… :lol: