Usunięce bootloadera, Vista nie startuje Xp z problemami

Witam, właśnie dzis miałem instalować Minta, jednak włączam kompa i co? Nic nie modyfikując, zginął mi bootloader Visty, wcześniej w nim były takie opcje:

1.Wcześniejsza wersja systemu Windows- Czyli XP

  1. Vista

i teraz tylko XP się uruchamia, i to po odc czekaniu 30 sekund, kiedy powinien pojawić się bootloader, tylko taki myślnik kreska pojawia się i znika i nic więcej, później tryb awaryjny XP się włącza i stamtąd odpalam go normalnym sposobem- nie wiem dlaczego. Poradźcie, czym najlepiej przywrócić bootloader, który i tak zniknie, bo zainstaluję minta? Jednak pierw chyba trza go przywrócić, mam pytanko, ponieważ i tak XP idzie na format, można zrobić tak, że GPartedem sformatuję XPeka, czyli C:\i będze się Vista odpalała?

EDIT: Dodam, że mam lapka i mam vistę na partycji recovery i nie ma tam środowiska WinPE, nie ma tam w ogóle opcji napraw :frowning:

Poszukuję też najlepiej czegoś małego-ponieważ WinPE zajmuje aż 1GB, wolałbym coś mniejszego.

Vista ci się nie odpali po usunięciu XP

Musisz naprawić bootloader. Pożycz plytę z Vistą lub poproś producenta laptopa o przysłanie takiej płyty i postępuj zgodnie z opisem

mam środowisko WinPE z płyty Windows Seven, tylko mam problem, piszę u rebuildbcd i niestety, nie wykrywa tej komendy, nie działa :(\

wpisałem bootrec \fixmgre i inne ale żadna nie działa, tylko bootrec\rebuildbcd działa, ale niw wykrywa visty.

To nie jest żaden problem. Płyta z winpe dla visty w wersji x32 i x64 pobierzesz z tej strony. A co do odbudowy bootloadera to sciągasz obraz do którego podałem link, wypalasz na płytce i urucxhamiasz z niej komputer… I w cmd wpiszesz następujące komendy:

bootrec /fixboot wciskasz enter, następnie y i ponownie enter

bootrec /fixmbr wciskasz enter, następnie y i ponownie enter

bootrec /rebuildbcd wciskasz enter i czekasz aż program przeskanuje dysk w poszukiwaniu windowsa…

Kiedy program zakończy skanowanie możesz zamknąć wiersz poleceń, zresetować komputer i cieszyć się odbudowanym bootloaderem…

dzięki, ale za późno, zrobiem formata i mam tylko vistę, na dysku C:, po sprawie, ale dzięki, na przyszłość będę wiedział :wink:

Na przyszłość dam Ci radę jak czegoś takiego uniknąć. Mianowicie, jak chcesz mieć vistę i jakiegoś drugiego, straszego windowsa, to najpierw wgraj najpierw tego starszego i dopiero w drugiej kolejności vistę. W ten sposób właśnie unikniesz utraty bootloadera, gdyż vista sama sobie wykryje, że na dysku jest jeszcze jeden windows i doda go sobie do bootloadera…

tak własnie zrobiłem, XP miałem, a viste doinstalowałem :wink: jednak ostatnio z moim zaskoczeniem, nic nie zmieniając, nic nie instalując zginął bootloader. Teraz jak doinstaluję sobie Linuxa przez wubi, nie będzie już problemu, prawda? :slight_smile: Pozatym nawet jakby coś z boot managerem, mam WinPE, i nim odzyskam utracony botmanager :wink:

Nie, możesz śmiało zainstalować linuxa nawet poprzez ścięgnięcie obrazu iso i instalację z płyty cd/dvd, ponieważ linux tak samo jak vista sprawdza czy na dysku jest zainstalowany windows i jeżeli tak to dodaje go do swojego bootloadera… Tak na marginesie, skoro chcesz instalować linuxa jako początkujący użytkownik, to polecam Ubuntu, gdyż jest łatwy w obsłudze, można znaleźć w internecie poradniki co i jak skonfigurować/zainstalować i przedewszystkim(o ile się nie namiesza w plikach konfiguracyjnych) nie ulega awariom…