Zdarza się, że chcemy zobaczyć jak wygląda, popracować trochę lub po prostu jesteśmy ciekawi Linuxa, dlatego instalujemy sobie jakąś dystrybucję obok jakiegoś systemu Windows. Instalacja i użytkowanie go to nie jest raczej taki duży problem, tylko czasami pojawia się pytanie, jak usunąć dystrybucję nie tracąc Windowsa? Zwykłe usunięcie partycji z Linuxem to nie wszystko ponieważ później zostanie jeszcze bootloader (zazwyczaj LiLo lub GRUB) i go także należy usunąć.
- Najpierw należy usunąć partycje na których jest zainstalowany Linux. W Windows XP możemy skorzystać z Panelu sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzenie dyskami. Natomiast w innych systemach proponuję zainstalować jakiś program do partycjonowanie dysków np. Partition Magic lub jego alternatywę np. Paragon Partition Manager. W moim przypadku należałoby usunąć pierwszą (partycja wymiany SWAP) i ostatnią partycję (ext3).
-
Teraz należy usunąć bootloadera, w tym celu należy naprawić sektor rozruchowy MBR. W przypadku systemów Windows 2000, XP i serwer 2003 możemy skorzystać z konsoli odzyskiwania. Uruchamiamy komputer z botowalnej płyty lub z dyskietek specjalnie przygotowanych. W przypadku Windows 2000 naciskamy klawisz R a na następnej planszy klawisz C. W przypadku Win XP i 2003 od razu wybieramy opcję Napraw bieżącą instalację , w tym celu naciskamy klawisz R. Zostaje uruchomiona konsola w której jesteśmy najpierw proszeni o podanie numeru systemu (jeżeli mamy jeden to wpisujemy po prostu 1 ). Potem zostaniemy poproszeni o hasło administratora, więc je podajemy (jeżeli nie mamy, wciskamy Enter). Wydajemy teraz dwie komendy – fixmbr (zostaniemy spytani czy na pewno więc naciskamy T ), czekamy chwilę, wydajemy polecenie exit. Wyjmujemy dyskietkę lub płytę i restartujemy komputer.
-
W przypadku starszych systemów (98, Me) uruchamiamy komputer z dyskietki startowej i wydajemy polecenie fdisk /mbr. Następnie wyjmujemy dyskietkę i restart.
-
Teraz pozostaje tylko utworzyć nową partycje z wolnego (nie spartycjonowanego) miejsca które jest po wcześniej usuniętych partycjach.
UWAGA: Jeżeli z jakiegoś powodu nie będziemy mogli uruchomić windows ponieważ zostanie jeszcze bootloader (raczej rzadko się zdarza) to w konsoli odzyskiwania należy wydać polecenie fixboot
UPDATE:
Jeszcze innym sposobem jest wydanie w konsoli następujących poleceń:
CD ..
FIXBOOT C:
FIXMBR
BOOTCFG /rebuild
Robiąc to usuniemy bootloadera. Teraz należy zalogować się do Windowsa edytować plik boot.ini. W tym celu wybieramy Start - Uruchom- c:\boot.ini. Kasujemy co tam jest, wklejamy to:
[boot loader]
timeout=0
default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS
[operating systems]
multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn
i potem tylko zapisujemy zmiany.
Ten sposób został przetestowany w Windowsie XP Professional.
Przygotowane dzięki uprzejmości maniooo.