Usunięcie Fedory 10 obok windowsa visty

Mam takie pytanko.

Mam dysk 160 gb podzielony na 3 partycje. Na jednej partycji miałem zainstalowany windows vista, później podczas instalacji fedory zwęziłem partycję, na której jest vista i zainstalowałem linuxa(wszystko działa). Teraz chcę usunąć linuxa w przywrócić taką wielkość partycji windowsowej jaka była przed instalacją linuxa. (przed instalacją linuxa partycja z windą niała 49gb, zwęziłem ją do 39gb a teraz chcę z powrotem zrobić 49gb)

Jak to zrobić nie tracąc danych na windowsie??

Może trochę się podczepiam, ale - Czy da się to zrobić GParted ?

Tak, da się.

Jeżeli dobrze rozumuje, wystarczy Resize/Move partycję ( np.: C:\ ) i przesunąć na sam koniec “unlocated”…

Czy tak właśnie ?

Zmniejszanie partycji raczej wiąże się z ryzykiem utraty danych, dlatego przed jakąkolwiek operacją na dyskach powinno się (ten nieszczęsny NTFS i FAT) zdefragmentować partycję. Powiększanie nie powinno wpłynąć na utratę danych ale mimo wszystko wykonaj przede wszystkim defragmentację dysku i najlepiej wykonaj kopię zapasową najważniejszych dany, przy pomocy programu do kopii zapasowych albo najzwyczajniej w świecie to co dla Ciebie najważniejsze zgraj normalnie na CD/DVD, pendrive, dysk zewnętrzny itp. Jednak polecam użyć programu, gdyż oprócz tworzenia archiwum danych, również ma możliwość jego kompresji co zmniejsza jego wagę. Jedynie kopia zapasowa jest jedynym najlepszym zabezpieczeniem przed utratą danych, lepszej chyba nie ma, przynajmniej ja nie znam.

Natomiast samą operację powiekszani partycji możesz wykonać wposmnianym tu Gparted.

Dokładnie tak.

Pozdrawiam!