Usunięcie konto użytkowników z komputera

Witam,

mam przejąć firmowy komputer po byłym pracowniku i nie znam hasła do jego konta. Tzn parę tygodni temu jeszcze działało a teraz na pewno wpisywane dobrze już nie działa. Informatyk już nie pracuje i nie znam żadnych haseł i metod jak odzyskać kompa. Chce usunąć w windowsie 10 konta albo sformatować komputer. Dane są nieważne bo wszystko na dyskach sieciowych jest. Można w tym pogrzebać ?

W mojej opinii druga opcja jest zalecana (bezpieczeństwo). Nigdy nie używałbym systemu operacyjnego po kimś.

1 polubienie

Czy komputer jest w domenie, czy w grupie roboczej?
Bo jak w domenie, to hasło (i konto) również jest domenowe i jeśli ktoś został usunięty z domeny, to i oczywiście zalogować się na niego nie można. I aby na nim pracować, to trzeba mieć swoje.
Choć sądząc po tym fragmencie:

to raczej nie jest to domena AD.

W ogóle to dziwna sytuacja, że pracownik ma sam sobie stawiać OS. Pewnie i instalować programy… ech.

mała firma, dostałem kompa którego mogę używać bo nie chcę swojego. Czyli muszę mieć windowsa do instalacji np na pendrive i postawić na nowo system.

Sam system - tak, a co z programami typu Office? Nie wiem do czego ma to być komputer, może tylko do Internetu, no to wtedy niby nie trzeba…

myślałem, że można wykorzystać jakoś ten windows ktory tu jest. Poprostu konto użytkownika inne ale windowsa z laptopa.

Tak komputer tylko windows potrzebuje na razie.

Można. Tam było tylko jedno konto, tego użytkownika co odszedł, jako konto administratora?

tak Admin konto do ktorego sie logowalem z miesiac temu.

Postaw system na nowo i tyle .

Nie ma co kombinować z odzyskiwaniem dostępu/hasła i z niepewną przeszłością tego, co tam się działo.
Postaw system na nowo, w trakcie instalacji wywal wszystkie partycje z dysku i w momencie, gdy zapyta cię o klucz kliknij “nie mam klucza”. (!)

Wszystko ok ale jak startuje kompa to wyskakuje taki komunikat :

ustawienia mam takie :


wybierajac HDD wyskakuje blad wyzej - wybierajac UEFI BOOT startuje nowy system.

Jak zmienic te ustawienia w biosie aby startowal automatycznie windows ?

Masz napisane na pierwszym ekranie, który wrzuciłeś.

nie wiem jak wejsc do BIosa. Wciskam różne F6,F7,F8 i nie moge przejsc do biosa. Tylko F12 daje mi BOOT Menu ktore widac, ale tam nie moge zmieniac kolejnosci…

W BOOT Menu masz możliwość wejścia do BIOS (other options -> BIOS setup).

ok F2, wszedłem ,zmieniłem , działa.

Hasła administratora powinny być zabezpieczone w sejfie właśnie na wypadek zmiany informatyka. Jak nie ma tam specjalistycznego softu to przeinstalowac system. Hasła można także zdjąć odpowiednimi programami z USB/CD Live.