Usunięcie lub defragmentacja pliku wymiany

Witam,

mam laptopa o następujących parametrach:

Producent Dell

Seria Studio 1749

Matryca 17,3" 1600x900

Ekran Błyszczący

Procesor Core i7 620M 2,66

Wielkość dysku 500GB

Pamięć RAM 4GB

Karta graficzna ATI Mobility Radeon HD 5650

Napęd optyczny DVD-RW

System operacyjny Windows 7 Home Premium

Sieć bezprzewodowa WLAN n

Bluetooth Tak

Waga 3,57 kg

Czy plik wymiany (obecnie wielkości 4 GB) jest mi w ogóle potrzebny?

Jeśli tak, to jak go defragmentować (deflagger sobie nie radzi, systemowo nie mogę tego zrobić, bo coś mi się schrzaniło z usługą “harmonogram zadań”, a jeśli nie jest uruchomiona to wbudowany defragmentator nie działa)?

Cokolwiek nie zrobisz- defragmentację, usunięcie, zmianę rozmiaru- różnicy wielkiej nie będzie, zwłaszcza wydajnościowej. No chyba, że w benczmarkach.

Zostaw w spokoju. Nie zajmuj się takimi sprawami. System operacyjny jest dla ciebie, nie ty dla systemu.

No chyba, że w celach szkoleniowych chcesz pownikać pod maskę systemu. Ale wtedy lepiej samemu poszukać informacji z kilku źródeł, niż na forum pytać.

Jest potrzebny. Bez niego Windows zeświruje ](*,)

A w ogóle jest pofragmentowany, by go defragmentować? To jeden wielki plik. Ale jeśli się okaże, że zajmuje kilka lokalizacji na dysku (zazwyczaj tak jest po dołożeniu pamięci RAM), to można go usunąć np. z linuksa live (konkretnie to jest pagefile.sys), po ponownym uruchomieniu Windowsa utworzy go sobie w pustym miejscu.

Defragmentatory tego nie ruszają. To plik w którym Windows umieszcza chwilowo niepotrzebne fragmenty pamięci RAM by zwiększyć miejsce dla programów, zawartość zmienia się po każdym uruchomieniu systemu oraz w trakcie jego pracy.

Czym się to objawia? Tak ciekawi mnie.

Drzewiej bawiłem się w tweeki i tuningi systemu. XP dzielnie znosił brak swapa przy 2 GB RAM. Jak świruje windows bez swapa?

Przy 4GB pamięci RAM można spokojnie usunąć plik wymiany, a system Windows od tego nie zeświruje.

Jedynym zagrożeniem jest to, że niektóre aplikacje korzystają podczas działania z pliku wymiany i wtedy mogą się pojawić problemy.

Ja osobiście jadę bez pliku wymiany i nigdy mi się z systemem nic nie stało, żadna aplikacja też nie zachorowała od tego.

Jeżeli chcesz go usunąć, to możesz śmiało to zrobić.

Kiedy zauważysz jakąś niestabilność w działaniu systemu, zawsze możesz uruchomić go ponownie :wink:

Jak usunąć już wiesz ? A na pewno znajdziesz :wink:

Zmiana/usunięcie pliku wymiany:

Panel sterowania-System-zakładka Zaawansowane-“wydajność” ustawienia-zaawansowane-“pamięć wirtualna”-ustaw…masz okienko w którym pokazuje się dysk, na którym jest założony plik wymiany. Jeśli chcesz ustawić własny klikasz na wybrany dysk (niekoniecznie C) zaznacz “rozmiar niestandardowy” i wpisujesz w okienka wybrane wartości min. i max.

I tu problem, bo szkoły są różne, ale przy ilości pamięci RAM o jakiej mówisz mogłoby go nie być, gdyby…gdyby nie zastrzeżenia całkiem słuszne kolegi powyżej. Możesz ustawić na wartość zalecaną (podana jest u dołu okienka) i ustawić ja na dysku systemowym, ale możesz spróbować przenieść plik wymiany na inny (najbliższy fizycznie) dysk…przeważnie to następny dysk w kolejności. Jeśli chodzi o wielkość pliku wymiany - dobrze go ustawić na sztywno czyli wartość minimalna i maksymalna taka sama. Daje to tyle, że w takim układzie system dynamicznie w czasie pracy go nie zmienia i nie fragmentuje reszty zawartości dysku.

Do defragmentacji pliku wymiany i innych używanych plików służy Page Defrag.

na xp - pagedefrag , win 7 sam defragmentuje go.