Usunięcie plików z kosza - ubuntu 8.04


(Morietto) #1

Mam taki problem, otóż nie wiem skąd i jak pojawiły mi się w po reinstalacji ubuntu śmieci w koszu. był to folder niewidoczny mozilla w którym znajduje się folder firefox a w nim folder gs4snatk.default a w nim kolejny folder cache a w nim pliki _cache_01 _cache_02_ _cache_03_ i _cache_map_

plików nie da się usunąć z kosza ani nigdzie przenieść, nie da się zmienić im praw ani nazw.. nawet root nie może ich usunąć ani nadać im praw do zapisu i odczytu.. próbowałem usuwać w terminalu, w Nautilusie, w konquerorze, i Thunarze.. wszystkie uruchamiałem jako root i nic ;/ thunar i konqueror nie widzą tych plików nawet przy włączonym widoku plików ukrytych. Antywirus KlamAv znalazł 5 wirusów (skanowałem nie do końca ponieważ jedno skanowanie trwało 2 godziny i w tym czasie klam zeskanował 20 partycji linuxowych) próbowałem skanować kosz ale tam nic nie wynajdywało..co ciekawe 3 infekcje znajdowały się w folderze z kernelem a dwa w koszu.. ubuntu działało mi normalnie do dzisiaj godzin rannych.. nagle po prostu zaczęło się wieszać.. restarty nic nie pomagały.. przed ponowną instalacja próbowałem (w trybie live CD)usunąć wszystkie katalogi dotyczące programów z folderu domowego ale pojawiał się błąd.. spróbowałem starszą wersją (7.04) i było to samo.. sformatowałem wolumin systemowy i pozostawiłem domowy bez szwanku.. po zaktualizowaniu system znowu zaczął siadać i zauważyłem że w koszu są śmieci.. czy jest jakaś metoda na usuniecie tego czegoś bez formatu??


(Banek Hanek) #2

LiveCD jakiegokolwiek distro.

A miales konquerora w trybie admina? ( w teminalu: kdesu konqueror ). Kto jest wlascicielem plikow? ( grupa i user. )


(Morietto) #3

właścicielem jest user.. uruchamiałem i thunara i nautilusa i konquerora jako root.. i nic.. właścicielem jest user.. ale przy usuwaniu pojawia się błąd odmowa dostępu.. dla konquerora i thunar'a foldery te są w ogóle niewidoczne..

W dniu 30.05.2008 , o godzinie 23:18 został dopisany post przez gothmori

właścicielem plików root a katalogów user.. distro to ubuntu 8.04


(Morietto) #4

teraz jak otwierałem z prawami roota nautilusem pliki tez były niewidoczne :confused: tylko gdy normalnie wchodzę w kosz :confused:


(Banek Hanek) #5

Podaj sciezke do tych plikow i powiedz ile waza. A jako user mozesz usuwac wszystko inne? To jest raczej dosc nietypowe. U mnie na Suse usune wszystko bez problemow, czymkolwiek by to nie bylo. W procesach wszystko gra?


(Morietto) #6

pliki w folderach ważą 48 kb a ścieżka do nich jest niepoprawna składniowo (tak informuje mnie konqueror i terminal podczas prób usunięcia)

ścieżka do plików to

trash:///_.mozilla/firefox/gs4snatk.default/Cache

(Banek Hanek) #7

No bo jest :slight_smile: O jeden "/" za duzo. U mnie nic takiego nie ma. Znaczy sie takiego folderu. Ja ci niestety chyba nie pomoge. Nie znam sie na tym zbyt dobrze.


(Morietto) #8

nie ;] w koszu jest /// ;] ale dzięki za odzew ;]


(tomaszbohm) #9

odpal ubuntu w (recorvery mode) i usuń plik za pomocą rm lub jak doinstalowałeś to uruchom sobie Midnight Commander polecenie to mc


(roobal) #10

Może spróbuj

sudo rm -R ~/.Trash/_.mozilla/

ewentualnie graficznie

sudo nautilus ~/.Trash/

i usuwasz mychą lub delete Sprawdź jakie uprawnienia ma katalog ~/.Trash a jakie .mozilla zawarty w tym katalogu

ls -R -l ~/.Trash/

i czy powyższą metodą da się z niego cokolwiek usunąć.

Pozdrawiam!


(Morietto) #11
memento@memento-desktop:~$ ls -R -l ~/.Trash/

ls: nie ma dostępu do /home/memento/.Trash/: No such file or directory

co do rm już próbowałem na początku ;p w trybie normalnym, awaryjnym, jako user, jako root, próbowałem zmienić ich nazwę lub położenie, próbowałem zmienić uprawnienia, próbowałem odinstalować środowisko i wszystko kończyło się klęską..

chyba jednak trzeba będzie zrobić format.. mam nadzieje że nie poinfekowało to plików i że mogę je przenieść ;/


(matiit) #12

Boże jakie poinfekowało?

masz po prostu pliki zabezpieczone przed usunięciem.

musisz dać rm -fr /ścieżka

Nie wiem gdzie cieżka do kosza w GNOME, poszukaj w ~/.local/

Bo trash:/// to wirtualny file system utworzony przez wtyczkę gvfs...


(Morietto) #13

omg... big thx.. podziałało ;]

no mi się wydawało że to jakieś infekcje bo to pojawiło się zupełnie znikąd..

wielkie dzięki za pomoc ;]