Usunięcie plików z kosza - ubuntu 8.04

Mam taki problem, otóż nie wiem skąd i jak pojawiły mi się w po reinstalacji ubuntu śmieci w koszu. był to folder niewidoczny mozilla w którym znajduje się folder firefox a w nim folder gs4snatk.default a w nim kolejny folder cache a w nim pliki _cache_01 _cache_02_ _cache_03_ i _cache_map_

plików nie da się usunąć z kosza ani nigdzie przenieść, nie da się zmienić im praw ani nazw… nawet root nie może ich usunąć ani nadać im praw do zapisu i odczytu… próbowałem usuwać w terminalu, w Nautilusie, w konquerorze, i Thunarze… wszystkie uruchamiałem jako root i nic ;/ thunar i konqueror nie widzą tych plików nawet przy włączonym widoku plików ukrytych. Antywirus KlamAv znalazł 5 wirusów (skanowałem nie do końca ponieważ jedno skanowanie trwało 2 godziny i w tym czasie klam zeskanował 20 partycji linuxowych) próbowałem skanować kosz ale tam nic nie wynajdywało…co ciekawe 3 infekcje znajdowały się w folderze z kernelem a dwa w koszu… ubuntu działało mi normalnie do dzisiaj godzin rannych… nagle po prostu zaczęło się wieszać… restarty nic nie pomagały… przed ponowną instalacja próbowałem (w trybie live CD)usunąć wszystkie katalogi dotyczące programów z folderu domowego ale pojawiał się błąd… spróbowałem starszą wersją (7.04) i było to samo… sformatowałem wolumin systemowy i pozostawiłem domowy bez szwanku… po zaktualizowaniu system znowu zaczął siadać i zauważyłem że w koszu są śmieci… czy jest jakaś metoda na usuniecie tego czegoś bez formatu??

LiveCD jakiegokolwiek distro.

A miales konquerora w trybie admina? ( w teminalu: kdesu konqueror ). Kto jest wlascicielem plikow? ( grupa i user. )

właścicielem jest user… uruchamiałem i thunara i nautilusa i konquerora jako root… i nic… właścicielem jest user… ale przy usuwaniu pojawia się błąd odmowa dostępu… dla konquerora i thunar’a foldery te są w ogóle niewidoczne…

W dniu 30.05.2008 , o godzinie 23:18 został dopisany post przez gothmori

właścicielem plików root a katalogów user… distro to ubuntu 8.04

teraz jak otwierałem z prawami roota nautilusem pliki tez były niewidoczne :confused: tylko gdy normalnie wchodzę w kosz :confused:

Podaj sciezke do tych plikow i powiedz ile waza. A jako user mozesz usuwac wszystko inne? To jest raczej dosc nietypowe. U mnie na Suse usune wszystko bez problemow, czymkolwiek by to nie bylo. W procesach wszystko gra?

pliki w folderach ważą 48 kb a ścieżka do nich jest niepoprawna składniowo (tak informuje mnie konqueror i terminal podczas prób usunięcia)

ścieżka do plików to

trash:///_.mozilla/firefox/gs4snatk.default/Cache

No bo jest :slight_smile: O jeden “/” za duzo. U mnie nic takiego nie ma. Znaczy sie takiego folderu. Ja ci niestety chyba nie pomoge. Nie znam sie na tym zbyt dobrze.

nie ;] w koszu jest /// ;] ale dzięki za odzew ;]

odpal ubuntu w (recorvery mode) i usuń plik za pomocą rm lub jak doinstalowałeś to uruchom sobie Midnight Commander polecenie to mc

Może spróbuj

sudo rm -R ~/.Trash/_.mozilla/

ewentualnie graficznie

sudo nautilus ~/.Trash/

i usuwasz mychą lub delete Sprawdź jakie uprawnienia ma katalog ~/.Trash a jakie .mozilla zawarty w tym katalogu

ls -R -l ~/.Trash/

i czy powyższą metodą da się z niego cokolwiek usunąć.

Pozdrawiam!

memento@memento-desktop:~$ ls -R -l ~/.Trash/

ls: nie ma dostępu do /home/memento/.Trash/: No such file or directory

co do rm już próbowałem na początku ;p w trybie normalnym, awaryjnym, jako user, jako root, próbowałem zmienić ich nazwę lub położenie, próbowałem zmienić uprawnienia, próbowałem odinstalować środowisko i wszystko kończyło się klęską…

chyba jednak trzeba będzie zrobić format… mam nadzieje że nie poinfekowało to plików i że mogę je przenieść ;/

Boże jakie poinfekowało?

masz po prostu pliki zabezpieczone przed usunięciem.

musisz dać rm -fr /ścieżka

Nie wiem gdzie cieżka do kosza w GNOME, poszukaj w ~/.local/

Bo trash:/// to wirtualny file system utworzony przez wtyczkę gvfs…

omg… big thx… podziałało ;]

no mi się wydawało że to jakieś infekcje bo to pojawiło się zupełnie znikąd…

wielkie dzięki za pomoc ;]