Usunięcie Windows 10


(nintyfan) #1

Na swoim laptopie miałem fabrycznie zainstalowane binaria Windows 10. Zainstalowałem obok OpenSuSE Tumbleweed, który jest znacznie lepszy. Jak teraz usunąć Windows?


(Cedar) #2

Nie mogłeś skasować wszystkich partycji podczas instalacji nowego systemu? Zrób to teraz jeśli jesteś przekonany, że nie będziesz w przyszłości potrzebował Windowsa.
No i te “binaria” :wink: Co masz na myśli - partycje recovery czy partycje z systemem Windows?

 

Jest inny, a czy lepszy…? Wszystko zależy od tego do czego używasz systemu/komputera.

 


(nintyfan) #3

Temat wisi latami. Teraz się odezwę. Windowsa jeszcze nie usunąłem, bo mam dużo miejsca na dysku(nie przechowuję żadnych piosenek czy filmów, a jedynie źródła i programy w formie binarnej - pewnie dlatego mam tyle miejsca). W sensie binaria miałem na myśli program w postaci zrozumiałej jedynie dla komputera i dane programu, lecz nie w postaci tekstowej. Windowsa i tak boję się usuwać, bo mam UEFI, więc mogę zepsuć sobie komputer(np. usuwając partycję z bootloaderami).


(direct39) #4

UEFI/BIOS nie mają z tym nic wspólnego, bo nie znajdują się na dysku, tylko na płycie głównej, więc kasując wszystkie partycje czy wyciągając (wymieniając) dysk nie uszkodzisz UEFI.


(nintyfan) #5

Mam małe pytanie, lecz nie związane z tematem. Co będzie, jeżeli w komputerze będę mieć dwie partycje EFI?


(Domker) #6

Ja mam tak. UEFI będzie faworyzować pierwszą partycję EFI. (o ile w BIOS nie zmienisz kolejności rozruchu)
Przy rozruchu jeżeli będziesz miał grub na pierwszej i drugiej EFI to będzie to powodowało duplikację wpisów z szybkim bootowaniem za każdym wyborem będzie o jeden więcej.
Ja tak miałem przynajmniej na płycie głównej Asusa.

Rozwiązanie proste. Na pierwszej EFI zostawiłem bootloader Windows, a na drugiej jest wyłącznie GRUB (na tym samym dysku, co Linux). (mam dwa osobne SSD na Linux i Windows)
Plusy ? - wyciągnę dysk z Linux to mogę zbootować nadal Windows :slight_smile: (i odwrotnie)
W innym przypadku takie rozwiązanie nie ma sensu.