Usunięcie zanieczyszczenia (kleju?) z płyty CD

Witam,

ostatnio na płycie z jednej z moich ulubionych gier znalazłem coś, co przypomina przezroczysty klej. Nie można tego usunąć za pomocą paznokcia, bo jeszcze bardziej się rozmazuje. W jaki sposób mogę usunąć go bezpiecznie bez zniszczenia danych?

Z góry dziękuję.

Spróbuj benzyną ekstrakcyjną

Tylko najpierw sprobuj na jakiejs innej plycie moze na “sucho”. Bo wydaje mi sie, ze benzyna zmatowi plyte. Chyba kiedys mialem podobna historie i probowalem “naprawic” plyte przy uzyciu zmywacza do paznokci. Skonczylo sie to tragicznie dla plytki :smiley:

są specjalne płyny czyszczące do płyt zależnie od firmy kosztują 5-20 zł

Spryskaj płynem Pronto do czyszczenia mebli, zostaw na 10 -15 minut i wytrzyj szmatką.

PS. Nie gwarantuję i nie biorę odpowiedzialności, że nadruk na Twojej płycie nie to wytrzyma, jednak jest to środek tak delikatny, że nie powinno być problemu.

Może chusteczką? :lol:

No gratuluję pomysłu… :lol:

Zmywacz do paznokci zmatowi każdy plastik, nie wiem jak benzyna ekstrakcyjna bo nie sprawdzałem.

W przypadku gdy się zmatowi płytkę w taki sposób to można jeszcze próbować ją odzyskać pastą polerską do polerowania na wysoki połysk - gorzej i tak nie będzie.

Spróbuj płynem od szyb, okien - rozpuszcza zabrudzenia.

-“zmywacz do Paznokci”!. Podziwiam cię. Zmywacze są oparte bodajże na acetonie więc tak musiało się skończyć. Benzyną, jak radził "Punisher2010

", ewentualnie spirytusem lub choćby płynami do czyszczenia monitorów jak najbardziej można. Najlepiej gdyby było wiadomo co to za “cudo” się przykleiło. Absolutnie żadnych Nitro, Acetonów czy Tri. Pozdrawiam.

Benzyna ekstrakcyjna jest jak najbardziej bezpieczna, doskonale odtłuszcza i usuwa wszelki brud, przy tym szybko odparowuje. Tylko zapach jest nieciekawy.

Tylko benzyna ekstrakcyjna, a potem ewentualnie przetrzyj delikatnym detergentem, żeby usunąć zapach.

Zapachu nie będzie czuć, jest on wyczuwalny tylko po odtworzeniu pojemnika z tą benzyną oraz przy nalaniu go na jakąś tkaninę.

Śmiem twierdzić, że to doskonale nadaje się również do mycia okien PCV.

Tylko pamiętaj by nie czyścić płytki ruchami okrężnymi (to powoduje rysy) tylko ruchami pionowymi od środka płyty do końca

Przychylam się do tej rady, większość o tym nie myśli lub nie pamięta a potem płyty nadają się jedynie na wiszącą ozdóbkę do samochodu.