Usunięta Vista-brak płyty

Witam.

Brat kupił netbooka z Vistą, ale ją wywalił i zmienił system na XP. Problem polega na tym, że system był zainstalowany, ale nie dodano do niego płyty z systemem. Gdzie się zgłosić lub pisać o wydanie systemu na płycie? Naklejka z kluczem jest i paragon zakupu także.

Jeżeli był to windows dedykowany na konkretny komputer np. DELL, HP, Toshiba itp. to w takim przypadku niezbędny jest kontakt z producentem notebooka.

A systemu nie ma na ukrytej partycji partycji recovery. Sposób odzyskania powinien być opisania w instrukcji laptopa.

Viste można ściągnąć np. z torrenta i będzie tak samo legalna jak oryginał gdy aktywujesz ją swoim kluczem. Jest tylko ryzyko, że pliki systemu mogły zostać przerobione i zaszyto w nim jakiegoś robala lub innego gada :slight_smile: . Najlepiej skopiować płytę od kogoś kto posiada oryginał. Płyty z systemem nie mają zabezpieczeń bo są nie potrzebne, a o legalności systemu decyduje klucz produktu. Ja mam kilka gier ściągniętych z neta do których dokupiłem same legalne klucze m.in. na Allegro. Tak samo można zrobić z systemem i nawet Microsoft sprzedaje same klucze.

Tylko trzeba pamiętać by zainstalować wersję OEM gdyż takie wersje Windowsa są dołączane do notebooków, wersja BOX nie łyknie klucza OEMa.

Faktycznie, zapomniałem o tym napisać, że ta sama wersja, do której jest klucz czyli w tym wypadku OEM.

Dzięki za poprawkę bo kolega mógłby się naciąć ściągając inną wersję Visty. Inna wersja nie przyjmie klucza zdaje się.

witam!! mam podobna sytuacje tzn. usunięta vista z laptopa i brak nośnika, ściągam system z neta z tym że mam jedno pytanie. Na naklejce mam Windows Vista Home Premium pl OEMact. z tego co widziałem na internecie nie ma znaczenia czy zainstaluje x64 czy x86 ale chce się dowiedzieć czy ma znaczenie jakie będzie to sp? Na naklece nic nie pisze, mam do wybory viste z sp1 lub sp2 i czy to jest jakaś różnica co zainstaluje? przeciez instalujac sp1 w kazdje chwili moge ze strony microsoftu sciaganc sp2 i sp3 itd… czy ma to wpolyw na jakas licencje czy cos?

Powiem tak. Nie wiem ale miałem kiedyś pirata XP i do wersji z SP2 nie przejmował klucza do czystego XP. :oops:

spokojnie możesz brać z SP2 nawet jak masz klucz od wersji bez SP czy z SP1, instalator przyjmie klucz. Wiem to bo sam tak zrobiłem: klucz miałem od polskiej bez SP i zainstalowałem system z angielskiej płyty z SP1 (z promo Heroes Happen Here) i przyjęło klucz bez problemu…

Czyli np. Mam laptopa i mam na nim Viste Home Edition i cd key. Chcę sobie zainstalować Viste na moim PC, ponieważ na laptopie Vista troche zamula i kupiłem XP. To mogę ją zainstalować na moim PC?

Nie możesz, gdyż jest to OEM który został przypisany do tego laptopa i pewnie jest do niego dedykowany.

Aha. No cóż szkoda :wink: