Usunięty dysk twardy przez pomyłkę

Hej,

Przez pomyłkę usunąłem dysk twardy z menedżera urzadzen i teraz laptop nie chce się odpalić (błąd inacessible boot device). System to windows 11.
Jest opcja to odkręcić i odzyskać dane czy już tylko restet do ustawień fabrycznych?

Dodam że niestety nie ustawiłem punktu odzyskiwania systemu. Dodatkowo laptop nie łączy się z internetem nawet po kablu (jescze nie doszedem do źródła problemu).

Zależy mi tylko na tym żeby go jakoś odpalić i skopiować dane na dysk przenośny.

Da się to ogarnąć jakoś?

Dzięki
Kuba

Jak?

Kliknąłem prawy i odinstaluj dysk albo jakoś tak

Mam Windows 10.
Czyzby w Menedzer zadań w Win 11 az tak sie róznił?
Szukam i nie widzę.

Gdzie mogę dysk odinstalować?

No nie byłbyś sobą żeby nie pozrzędzić, tudzież nie przypalić głupa, bo wiesz o co kaman:

Moja pomyłka. Miałem ba myśli ofc menedżera urządzeń nie zadań. Poprawione

To jest menadżer zadań? Gratuluje wiedzy :joy:

Próbowałes wejśc do winRE poprzez parokrotne (3 razy) właczenie i wyłaczenie komputera poprzez przycisk Power

Tak, udało się odpalić i widzę standardowe opcje: wyjście z winre, wyłączenie laptopa, użyj urządzenia i rozwiąż problemy (w ostatniej opcji reset do stanu początkowego i opcje zaawansowane)

Wejdź w Opcje Zaawansowane i wybierz na poczatek Naprawa w trakcie uruchamiania.
Moze pomoze.

Niestety naprawa nie pomogła

Nie wiem jak jest w nowych Windows, ale po takim „odinstalowaniu” HDD, wydaje mi się że po restarcie powinien zostać wykryty. Kiedyś kiedyś tak się na szybko „leczyło” przestawianie trybu pracy z UDMA na PIO. No ale jak rozumiem, to już restartowałeś i nic to nie dało.

Zależy mi tylko na tym żeby go jakoś odpalić i skopiować dane na dysk przenośny.

Nagraj sobie Linuksa (np. Mint) na pendrive (np. za pomocą Rufusa) lub płytę (np. za pomocą ImgBurn) i uruchom. Będziesz mieć dostęp do danych i możliwość skopiowania na co chcesz.

Myślałem żeby postawić linuxa i zgrać dane ale laptop jest jeszcze na gwarancji i tu pytanie czy gwarancja zostanie uznana jeśli będzie zainstalowany inny system

O ile dobrze pamiętam reinstalacja systemu nie narusza gwarancji.

Nie mówiłem nic o instalacji Linuksa. Tylko go uruchom, w przeciwieństwie do Windowsa, działa w RAM i tylko jeśli chcesz to możesz zainstalować na stałe. Tutaj masz ten, którego ja lubię, używam i faworyzuję: https://ftp.icm.edu.pl/pub/Linux/dist/linuxmint/isos/stable/20.3/linuxmint-20.3-cinnamon-64bit.iso Pamiętaj jednak aby kopiować dane na inny nośnik, ten z Linuksem będzie tylko do odczytu a np. jego pulpit będzie w pamięci operacyjnej, a nie masowej (no chyba ze zainstalujesz).

Poza tym zainstalowany system nie narusza warunków gwarancji, chyba że masz tam tak napisane w dokumentach (choć wątpię).

I tak się dzieje.
Z wyjątkiem uszkodzonego sprzętu i/lub systemu.

Najprościej będzie skorzystanie z opcji resetu jesli naprawa nic nie dała
Pewnie były jakies problemy skoro postanowiłes odinstalować sterownik. Tyle ze to sterownik dysku na którym pewnie był system. Plus problem z siecią.
Wywala ci tez bug inacessible boot device a to znaczy brak dostępu do partycji systemowej.
Można próbować naprawy w WinRE korzystajac z opcji poleceń ale to dłubanina i nie zawsze działa.
Tak jak @Berion wskazał, jakieś linuxowe LiveCd do przekopiowania danych i reset

Hej, odpaliłem linuxa z USB i udało się zgrać pliki. Co do windowsa to naprawa sie nie udała ale pobrałem kopie win10 i zrobiłem boot z USB i po formacie wszystko OK. Tzn już jakies crashe były ale windows już chyba tak ma.

Dzieki wszystkim za pomoc!

Temat do zamknięcia

Ten temat został automatycznie zamknięty 180 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.