Usuwanie linuxa bez formatowania partycji

(Tttttt) #1

Witam, wiem że może zabrzmi to głupio ale zainstalowałem Linuxa prawdopodobnie na tej samej partycji co win 7. Chciałem się dowiedzieć jak usunąć Linux bez formatowania partycji systemowej. Czy jest to w ogóle możliwe ? wersja to Ubuntu Niebieska Nimfa 11.04. Bardzo proszę o odpowiedź.

(adao1003) #2

Czy ci ten win 7 i ubu działa czy nie??

(reos) #3

Możliwe.

(adao1003) #4

Na początek daj screena z dyku c: (lub innego systemowego) i dysku głównego linux

(reos) #5

Ubuntu zainstalowałeś na tej samej partycji, co Win 7,ale to tylko z punktu widzenia Windowsa.

Linuks Ubuntu utworzył dla siebie oddzielne partycje(swap, system, home), sformatował je w ext3, ext4

i z punktu widzenia Linuksa, to nie jest ta sama partycja (dysk w Ubuntu), co Windows.

Sformatować należy tylko dyski Ubuntu, Windows zostanie nienaruszony.

Powstanie tylko problem z bootloaderem, jeżeli teraz Grub Ubuntu zarządzał startem systemów, po jego usunięciu, trzeba będzie przywrócić bootloader Windowsa.

Ubuntu usuniesz np: GParted, osobiście polecam zewnętrzny program live CD/DVD.

(Tttttt) #6

a czy do usuniecia gruba trzeba płytke windowsa? bo takowej nie posiadam niestety a nie chce naruszyc systemu windows//

(adao1003) #7

do usunięcia gruba nie jest potrzebna płytka windowsa ale czy po usunięciu grba system bedzie działał to nie wiem (bo grub mógł nadpisać bootloadera windowsa)

(reos) #8

Jeżeli teraz możesz uruchomić obydwa systemy, to może najlepiej niech tak to zostanie.

Po usunięciu Ubuntu, na pewno nie uruchomisz Win 7, potrzebne będzie przywrócenie bootloadera

Windowsa, a sam piszesz, że nie masz płyty z systemem.

Najlepiej teraz mając dostęp do Windowsa zainstalować ten program:

Powinien działać również pod Win 7, wtedy możliwe, że po usunięciu Ubuntu uruchomisz Win 7.

Jednak nie mam 100% pewności, ponieważ tego nie próbowałem.

(Powerfeniks) #9

@tomekg55 Jesli instalowales ubu-dubu z pendriva nie przez wubi to po pierwsze sprawdz czy grub w liscie systemow ma twojego windowsa, jesli zainstalowales przez wubi to pol biedy a jesli tradycyjnie z pendrva na partycji gdzie byl windows to mozesz sie z winda pozegnac poniewaz dystrybucje zazwyczaj formatuja dyski pod swoj system i w takiej sytuacji zaden program ci juz nie pomoze pozdrawiam.

-- Dodane 26.02.2012 (N) 1:17 --

@reos "...ale to tylko z punktu widzenia Windowsa..." co ty za bzdury opowiadasz, od kiedy to "windows" widzi partycje linuxowe? I jak Gnu/linux mialby niby utworzyc te partycje na partycji podstawowej? Na partycji podstawowej nieutworzysz wiecej partycji niz "jedna", rozsadku zycze.

(Frog) #10

Powerfeniks , Na tym na forum używamy polskich znaków (ż, ź, ć, ą, ś itp.). Dostosuj swojego posta do tej zasady.

(Powerfeniks) #11

@Frog przez wzglad na belgijska klawiature nie jestem w stanie dostosowac stylu postow ale juz o tym pisalem, po za tym zamiast jako moderator przyklejac sie do literowek zajmij sie poprawianiem "postow" ktore wprowadzaja innych ludzi prawdopodobnie w wiekszosci niedoswiadczonych uzytkownikow Gnu/linuxa w blad, pozdrawiam.