Usuwanie Linuxa z laptopa i wgranie Windowsa

Witam serdecznie.

Mam problem z przeinstalowanie systemu na notebooka. Obecnie jest zainstalowany Ubuntu 14.04 LTS i chcę go usunąć i wgrać Windowsa XP (akurat ten konkretnie, a nie nowszy ponieważ to stary notebook, ma słabe osiągi i nowszy Windows nie będzie poprawnie chodził).

Jako, że to jest mały notebook to nie posiada czytnika płyt DVD więc zbootowałem Windowsa XP na pendrive’a i próbowałem zainstalować windowsa i tu się pojawia problem.

Gdy już ustawiłem w BIOSie by bootował z pendrivea to pokazuje mi się takie o to okno:

Gdy naciskam pierwszą opcję to instalator się uruchamia, zaczyna przygotowywać pliki ale po chwili kończy się, wyskakuje bluescreen z błędem 0x00000069 i nie pozwala dalej działać instalatorowi…

Gdy próbuje włączyć drugą opcję z w/w ekranu wyboru to pokazuje, że nie ma pliku hal.dll i nie jest w stanie dalej uruchomić.

Proszę Was o pomoc, drodzy forumowicze bo nie wiem jak to ugryźć dalej aby ruszył instalator…

I wybaczcie jeśli założyłem owy temat w niepoprawnej zakładce

Masz źle sporządzony bootowalny pendrive z Windows XP.
Obraz ISO Windows XP musisz wgrać przez “dd”.
Odpal Ubuntu, wgraj do katalogu użytkownika obraz ISO WIndows XP, a następnie w konsoli wpisz:

sudo dd if=nazwa_obrazu.iso of=/dev/sdX bs=1M && sync

Gdzie “X” to litera twojego pendrive. Możesz sprawdzić poleceniem:

sudo fdisk -l

(pewnie będzie to /dev/sdb, ale może być inaczej - musisz w.w. poleceniem sobie sprawdzić)
Pod “nazwa_obrazu.iso” wstaw dokładną nazwę pliku z obrazem Windows XP. (wielkość liter też się liczy)
Po zatwierdzeniu obraz zacznie się wgrywać na pendrive’a. Może potrwać to dosyć długo (z godzinę) ze względu, że to starszy laptop i pewnie transfery USB nie są za szybkie.
O końcu dowiesz się jak zobaczysz “znak zachęty” “…$”. (nowsze dd ma już wskaźnik progress)

Swoją drogą to dziwię się, że na starym lapku chcesz mieć Windows XP zamiast wspierany system Linux (dużo bezpieczniejszy), ale np. z dużo lżejszym środowiskiem graficznym takim jak XFCE lub MATE. (postawione Ubuntu pewnie zamula ten sprzęt)

To zrobiłem jak mówisz. Wgrałem obraz płyty do katalogu użytkownika, uruchomiłem konsolę, wpisałem polecenie i poprosił o hasło do konta. Próbuje podać i nic nie piszę się w linii komend. Nie mogę nic napisać choć klawiatura działa dobrze bo logując się wpisałem hasło. Wyskakuje linia
[sudo] password for nazwa_użytkownika:
i nie mogę nic tu napisać.

xD :wink: wpisujesz w rzeczywistości tylko hasło jest tak maskowane w konsoli, że nic się nie pojawia jak piszesz.
Wpisujesz hasło jak prosi i zatwierdzasz enter i to wszystko. Jak jest poprawne to przechodzi dalej (będzie tylko “kwadracik” bo wykonujesz polecenie dd, jak wgrywanie się zakończy to pojawi się “…$”).
Jeżeli hasło niepoprawne to poprosi cię kolejne 2 razy.
Jak nie pamiętasz hasła od ROOT’a to możesz je sobie zmienić podając hasło użytkonika, a następnie nowe hasło dla roota:

sudo passwd root

Haha, faktycznie :smiley: wybacz ale linux jest dla mnie całkiem obcy.
Zdaje się, że się wgrywa bo lampka od pendrivea miga jak dyskoteka w piątek i chyba się skończyło.

Czekam aż się skończyło, aż pojawi się …$ i niestety nie działa to. Nie widzi tego pendrivea jako bootowalny nośnik a ręcznie nie mogę włączyć setup.exe bo twierdzi, że nie zna lokalizacji plików…

Pobierz https://www.dobreprogramy.pl/GParted,Program,Windows,13209.html Uruchom komputer z utworzonego nośnika. Usuń partycje i ponownie je załóż.
Uwaga - pobieraj z zakładki "wszystkie wersje"
Poradnik https://www.youtube.com/watch?v=Io7sLzyHOcs

To jakiś dziwny BIOS ma ten lapek :stuck_out_tongue:
Normalnie to powinien widzieć tego pendrive jako bootowalna CD.
Wpisałeś przy “dd” na pewno ścieżkę /dev/sdX bez liczby po X?

W sumie to mogły wystąpić problemy, bo miałeś na nim poprzednio wgranego XP z boot sektorem MBR w pierwszych 1024KB, a dd zaczyna w tym przypadku od 1M i sektor po sektorze wgrywa to co jest w obrazie ISO.

Mogłem Ci najpierw powiedzieć, żebyś wywalił wszystko z pendrive. Przed wgraniem obrazu =.=
Polecenie:

sudo wipefs -a /dev/sdX

usuwa cały system plików na pendrive. Lepiej się nie pomylić z literką pod “X”, bo polecenie wywala wszystko jak leci.

A na kij mu Gparted na pendrive jak jemu chodzi o utworzenie poprawnie bootowalnego pendrive’a z Windows XP. W samym instalatorze XP partycje linuxa widoczne są jako “nieznane” i można je spokojnie spod niego bez problemów usunąć.
A Unetbootin nie nadaje się do bootowania Windows tylko systemów unixowych, bo stosuje bootloader syslinux.

Wszystko wywalałem z pendrivea wcześniej poprzez formatowanie na innym komputerze a BIOS’a ma normalnego (notebook firmy ASUS) bowiem jak wcześniej zrobiłem bootowany pendrivea za pomocą programu WinToFlash to widział tego pendrivea i odpalała instalka ale zaraz potem wyskakiwał błąd a tutaj w ogóle nie widzi bootowania bo samego pendrivea włożonego BIOS widzi i pokazują mi się opcje priorytetu odczytu systemu i wpisywałem dokładnie taką linię komend jaką opisałeś mi, czyli /dev/sdb bez liczby. Wszystkie pliki zgrywa na pendrivea, nazwa pendrivea się zmienia na taką jaki był obraz płyty i wszystko to trwa tylko nieco ponad minutę

Tylko widzisz formatowanie nie usuwa Ci systemu plików na pendrive. A w przypadku wipefs usuwana jest cała struktura od pierwszego sektora, cała tablica partycji leci.
Nie wiem, czemu go nie wykrywa. W firmie tym sposobem zarówno dało się przygotować poprawnie bootujące nośniki z Windows XP, Win2k jak i z dystrybucjami Linux.

Możesz jeszcze spróbować Rufusem spod Windows - potrafi robić uniwersalne nośniki działające zarówno przy MBR jak i GPT. (wybierz ręcznie MBR jeżeli robisz nośnik na komputerze z UEFI)
https://rufus.akeo.ie/?locale=pl_PL

Zrobiłem bootowany pendrive za pomocą programu rufus i podziałało :slight_smile: BIOS wykrył pendrive, windows się zainstalował i wszystko ładnie śmiga tak więc jeśli kiedyś spotkam Cię Domker to masz u mnie duuuże piwo :slight_smile: