Usuwanie plików nie do odzyskania - metoda nadpisywania


(szpon5) #1

Witam serdecznie. Ciekawi mnie takie pytanie, chodzi mi o systemy Windows jakby co. Otóż przypuśćmy, że mam jakieś super poufne dane na dysku, usunę je i to miejsce gdzie one były nadpiszę plikiem lub plikami, potem usunę te pliki i znowu nadpiszę jakimiś.

Czy po takim zabiegu te poufne dane mogą jeszcze zostać odzyskane? Ale chodzi mi o odzyskiwanie poprzez jakieś super specjalistyczne służby, które się tym zajmują, czy to w Polsce, czy w Ameryce. Czy najlepsi z najlepszych dali by radę jeszcze odzyskać te poufne dane? Bo ja słyszałem i to nieraz, że po takim zabiegu nadpisywania już kompletnie są pliki utracone, nie ma żadnych szans na ich odzyskanie.


(Dimm Dna) #2

Jeżeli przeprowadziłeś minimum dwa / trzy całkowite nadpisania tych sektorów to tylko Bóg może Ci je odzyskać bo nie ma z czego.


(Drobok) #3

No nie zgodzę się z poprzednikiem, ale bez specjalistycznego sprzętu się nie obejdzie. Można to zrobić sprawdzając mikro odchylenia na talerzu dysku. Wszystko jest zapisywane magnetycznie, zapisując 2x w tym samym miejscu osłabiasz to pole magnetyczne, są urządzenia które tą różnicę potrafią rozróżnić. Takie odzyskiwanie danych kosztuje dość sporo ;] Musiałbyś nadpisać cały dysk losowymi danymi kilkakrotnie.


(Wolfgar) #4

W artykule w mało komputerowej gazecie (wybiórcza) opisującej firmę liqidata http://www.niszczenie.pl/ [niszczenie dysków twardych po przez topienie ich w kwasie] (czy jakoś tak) można przeczytać, że nawet z kawałków dysku da się odzyskać dane a także z nadpisanych. Oczywiście w jakiś tam granicach ludzkich możliwości.

Zachęcam do poczytania o oprogramowaniu Blancco. http://www.blancco.com.pl/


(szpon5) #5

Interesujące, dziękuję za odpowiedzi :smiley: