Usuwanie pozycji z menu GRUB'a (Ubuntu 9.10)

Witam.

Mam zainstalowane Ubuntu 9.10, obok Windowsa 7. W menu GRUB’a widnieją następujące pozycje:

Ubuntu, Linux 2.6.31-14-generic

Ubuntu, Linux 2.6.31-14-generic (recovery mode)

Memory test (memtest 86+)

Memory test (memtest 86+, serial console 115200)

Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)

Otóż chciałbym pozbyć się elementów uruchamiających narzędzia diagnostyczne oraz recovery mode (druga, trzecia, i czwarta pozycja), żeby menu wyglądało tak:

Ubuntu, Linux 2.6.31-14-generic

Windows 7 (loader) (on /dev/sda1)

Nie wiem jak się do tego zabrać. Mógłby więc ktoś opisać kroki, jakie trzeba wykonać podczas tej operacji. Z Linuxem stykam się od dzisiaj, więc nie bardzo się na nim znam. Proszę o pomoc, za którą z góry dziękuję.

Albo wykasuj te wpisy, albo wstaw przed nimi # spacja.

tu poczytaj “edycja GRUB” - http://debian.linux.pl/threads/628-GRUB … aprawa-itp.

Zainstalowałem program QGRUBEditor , lecz nie mogę z niego korzystać, gdyż podczas jego uruchamiania pokazuje się komunikat:

http://img191.imageshack.us/i/komunikatv.jpg/

Wiem, że za pomocą tego programu można dokonać łatwej edycji GRUB’a. Ale o co chodzi z tym komunikatem.

No i po co programiści męczyli się pisząc ten długi komunikat wyjaśniający prawdopodobną przyczynę problemu, skoro nawet nikt go nie czyta ; c

Uruchom QGRUBEditor z prawami administratora.

Alternatywą jest otworzenie pliku /boot/grub/menu.lst (również trzeba to zrobić z prawami administratora) i usunięcie niechcianych wpisów lub zakomentowanie ich (czyli poprzedzić znakiem #).

Ok. Wiem, już, jak pozbyć się tych wpisów (bez użycia QGRUBEditora). Ale napotkałem kolejny problem.

Podczas edycji pliku grub.cgf geditem (oczywiście wszystkich zmian dokonuje na koncie root), po zapisaniu zmian, pokazuje się komunikat o treści:

Nie można zapisać pliku boot/grub/grub.cfg

Docelowy dysk przeznaczony jest tylko do odczytu. Proszę sprawdzić, czy wprowadzone położenie jest poprawne i spróbować ponownie

.

Jak nadać koncie root prawo do zapisu plików?

Musisz zmienić chmod pliku, przeczytaj to http://pl.wikipedia.org/wiki/Chmod

Wielkie dzięki Wam za pomoc. Poradziłem sobie. Temat do zamknięcia.

Edycja pliku grub.cfg nie ma najmniejszego sensu, po każdej aktualizacji jądra i Gruba lista zostanie zaktualizowana i te wpisy znowu zostaną dodane i trzeba je będzie tak w kółko ręcznie usuwać. Najprostszym rozwiązaniem jest edycja pliku, który odpowiada praktycznie za całą konfigurację Gruba, czyli /usr/share/grub/default/grub , odkomentuj sobie tę linijkę, tzn. usuń znak # przed tą linijką:

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries

#GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"

Ma to wyglądać tak:

# Uncomment to disable generation of recovery mode menu entries

GRUB_DISABLE_LINUX_RECOVERY="true"

Odpowiada to za usunięcie z listy wyboru pozycji Ubuntu (Recovery Mode), natomiast żeby pozbyć się pozycji memtest przenieś plik /etc/grub.d/20_memtest86+ w jakąś inną lokalizację, abyś miał w razie gdyby Ci było w przyszłości potrzebne, np. do twojego katalogu domowego:

sudo mv -v /etc/grub.d/20_memtest86+ $HOME

Po tych wszystkich zabiegach wykonaj na koniec aktualizację listy wyboru poleceniem:

sudo update-grub2

I będziesz miał “odśmieconą” listę :wink:

Pozdrawiam!

roobal

Dzięki :slight_smile: