Usuwanie, tworzenie partycji z linuxem - pytanie

Witam mam takie pytania :

  1. Mam 2 partycje C - Windowsowa , D - do użytku osobistego Czy mogę podzielić partycję D na mniejsze części bo teraz mam 450 GB bez jej formatowania tzn bez usuwania tam tego co jest ? Żeby przygotować partycje pod Debiana ?

  2. Czy jeżeli będę chciał usunąć Linuxa z dysku całkowicie to czy będę mógł znowu połączyć partycje po ex linuxie z D żeby było tak jak wcześniej 2 partycje jedna C, druga D 450 GB ?

Dzięki za odpowiedzi

  1. Da się tak zrobić.

  2. W drugą stronę też się da.

Utwórz sobie z 30 GB ale nie mniej osobnej partycji na tego Debiana nawet nie musisz robić osobnej partycji na Home w końcu to Debian przeżyje Ci tego Windows’a i UWAŻAJ na usuwanie tej partycji ogólnie z Linuksem bo wtedy Windows’a nie uruchomisz, będziesz musiał naprawić GRUB’a - sformatować partycje możesz ale nie usuwać.

Przed wykonaniem jakichkolwiek operacji zmniejszania / dzielenia partycji Windows wykonaj z poziomu Windows defragmentację wszystkich partycji NTFS.

Dzisiaj programy do zmniejszania partycji same przesuwają dane w wolne miejsce. Nie widziałem żadnego co ma takie błędy, może dlatego że używam jednego.

robert_hd ,

Rejestrując się na niniejszym forum zobowiązałeś się przestrzegać jego regulaminu. Niestety, w tym momencie łamiesz go nie tytułując poprawnie tematu. Proszę zapoznać się w pierwszej kolejności z regulaminem forum, a następnie z tym tematem. Po zapoznaniu się proszę poprawić tytuł tematu, używając przycisku zmien.gif