Usuwanie Unity w Ubuntu 15.04


(rpm) #1

WItam jak można dokładnie usunąć pozostałości po mulącym Unity w Ubuntu 15.04. Zainstalowałem KDE Plasma 5.3 i działa mi o wiele szybciej niż to Unity. Odinstalowałem na razie kilka pakietów Unity poleceniem:

sudo apt-get remove unity unity-asset-pool unity-control-center unity-control-

center-signon unity-gtk-module-common unity-lens* unity-services unity-settings-d

aemon unity-webapps* unity-voice-service

 

Potem zaktualizowałem system i oczysciłem jeszcze poleceniem

 

sudo apt-get autoremove && sudo apt-get autoclean && sudo apt-get update && su

do apt-get dist-upgrade

 

I teraz mam troche stracha czy system wstanie po kolejnym uruchomieniu oraz internet wifi, ponieważ jeszcze go nie restartowałem. Dlatego usunąłem drugie środowisko Unity gdyż w tle miałem jakieś 600 procesów gdy jest w systemie dwa środowiska. Samo unity miało jakieś 300 procesów, ale nie wiem ile procesów zajmuje sama Plazma KDE 5. Co jeszcze mogę usunąć po Unity i jakimi poleceniami ?


(maciejkl) #2

a nie jest lepiej poprostu przeinstalować system na KUbuntu z KDE Plasma zostawiając przy tym partycję /home. Twoje pliki wtedy nie znikną a system będzie świeży. Polecam również do czyszczenia linuxa apkę - Bleachbit (taki CCleaner na linuxa)


(rpm) #3

Nie, wolał bym zachować wszystkie ustawienia jak mam. Problem z partycją /home przy zachowaniu jest taki że przy instalacji tworzy się druga i tą potem trzeba dodawać z innymi prawami ustawieniami w /etc/fstab. I potem miałem tak, że niektóre pliki wymagają prawa administratora i niezły bałagan się robi w systemie.

Już sobie ładnie skonfigurowałem te Plazme, conky i inne ustawienia. Ale ponoć teraz Kubuntu to zupełnie inny system i chyba zmiana środowiska z Unity na KDE nie zrobi z mojego systemu pełnoprawnego Kubuntu? Ja dodałem KDE 5 tymi poleceniami:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install kubuntu-desktop

 

tu były małe problemy z konfliktem zależności

 

sudo apt-get install kde-config-telepathy-accounts
sudo dpkg -P unity-scope-gdrive
sudo apt-get -f install

#4

Jeżeli prawidłowo podpinasz partycje podczas instalacji i dajesz identyczną nazwę użytkownika - nie ma prawa utworzyć się druga /home.

 

Zmiana środowiska robi tobie Ubuntu z kde, a nie Kubuntu, kubuntu ma fabrycznie nieco inne ustawienia, głównie wizualne, masz też pewność, że w tle nie muli nic z unity.


(saitoh) #5

​Reinstalacja systemu z powodu zmiany środowiska graficznego to totalna głupota.

Ale nie takie cuda widziałem u użytkowników afrykańskiej dystrybucji.


(rpm) #6

Jednak miałem racje co do tego że system po restarcie może się nie uruchomić poprawnie. Pojawił się tylko czarny ekran i kursor w ogóle nie mogłem nic zrobić. Ciężko było mi się dostać do konsoli bez xów poleceniem ctrl+alt+f1. Ale się udało i użyłem tych poleceń:

mv ~/.kde ~/.kde.old                                     
mv ~/.cache ~/.cache.old                                   
mv ~/.local ~/.local.old                                   
mv ~/.config ~/.config.old                                  
shutdown -h now 

Gdy się loguje do systemu pojawiają się artefakty kolorowe i muszę zamknąć pokrywę laptopa, ekran się wygasi i jest ekran logowania LDDM.

Wpisuje hasło i jestem w systemie. Wszystko tak mi się robi na ustawianiach systemu - kompozytora na  opcjach OpenGL 3.1 i OpenGL 2.0.

Ale na tych ustawieniach mi się dziwnie zacina całe środowisko i programy wolno się pokazują, przeglądarka wolno się przewija.

Najładniej mi działa na  ustawieniu kompozytora: Xrender. Ale wtedy jak wyłączę system ponownie już nie mogę się zalogować do systemu ponieważ jest czarny ekran i sam kursor tylko. Nie wiem czy to wina sterowników, czy kompozytora kwin i niedopracowanie KDE Plasma5 ?

Chyba nie będę musiał przy zamykaniu systemu ciąglę przełączać się z Xrender na OpenGL3.1/2.0 z  obawą że system nie wstanie i będzie czarny ekran i kursor? Może jest winny też ten menadżer logowania LDDM. Chciałem zainstalować KDM ale nie ma go do instalacji.


(blahax99) #7

Do Ubuntu można dowolnie dodawać interfejsy. Domyślnie jest nim Unity, ale jeśli np. chciałbyś na Ubuntu użyć GNOME to w terminalu wpisujesz:

sudo apt-get install gnome

Aczkolwiek zgadzam się z przedmówcą, lepiej jest zainstalować to jako osobną dystrybucję, bo jest taka możliwość, a nie kombinować z interfejsami.


(saitoh) #8

​Instalujesz jakieś nieoficjalne i do tego testowe wersje środowisk graficznych i marudzisz że coś nie działa?


(blahax99) #9

Powtarzam, że lepiej zainstalować dystrybucję z danym środowiskiem, a nie doinstalowywać środowiska po instalacji systemu.


(saitoh) #10

Lepiej bo tak napisałeś?

​Od ilości powtórzeń twoja racja nie będzie bardziej prawdziwa. Może być bardziej “twojsza”, ale to i tak niczego nie zmienia.


(blahax99) #11

Lepiej, bo testowałem, sama instalacja dodatkowych środowisk to jeszcze nie jest problem (wszystko działa), problem pojawia się przy próbie usunięcia, mi osobiście sypnęła się część interfejsu, musiałem przeinstalowywać.


(saitoh) #12

​To świadczy tylko o braku umiejętności obsługi systemu operacyjnego i menedżera pakietów, a nie o lepszości bezsensownej reinstalacji systemu.


(blahax99) #13

Mów sobie kolego co chcesz, ale ja swoją opinię na temat instalacji środowisk graficznych przedstawiłem. A co do umiejętności obsługi - korzystałem z oficjalnej Wikipedii ubuntu i rozwiązań szukałem na forach.


(rpm) #14

Panowie mieliście rację. Ta nowa Plazma 5 na Ubuntu okazała się niestabilna i występowały problemy graficzne artefakty. Miałem dla porównania tą Plazme na Archu i tam chodziła o wiele bardziej stabilne, może to dlatego że team Ubuntu promuje tylko środowisko Unity i nic w tym pakiecie kubuntu-desktop nie poprawia. Więc przeinstalowałem nowy system tak jak mi doradziliście zostawiając partycje /home i pliki oraz większość ustawień nawet przeglądarek mimo nowego środowiska graficznego  zostało zachowane - dziękuje :slight_smile: Jednak Plasma 5.3 pod względem intuicyjnym, wyglądu i możliwości ustawień bardzo mi się podoba. Dlatego jak kiedyś będzie stabilna powrócę do niej, jest na drugim miejscu u mnie zaraz po Cinnamon. Dodam jeszcze że trudno pozbyć wszystkich komponentów Unity i Canonical w systemie, więc restart był konieczny, aby nie widniało w tle ponad 550 procesów. Można zamknąć ten temat.


(saitoh) #15

 

Do tego wystarcza:

man aptitude

koniec OT.