Usuwanie Unity w Ubuntu 15.04

WItam jak można dokładnie usunąć pozostałości po mulącym Unity w Ubuntu 15.04. Zainstalowałem KDE Plasma 5.3 i działa mi o wiele szybciej niż to Unity. Odinstalowałem na razie kilka pakietów Unity poleceniem:

sudo apt-get remove unity unity-asset-pool unity-control-center unity-control-

center-signon unity-gtk-module-common unity-lens* unity-services unity-settings-d

aemon unity-webapps* unity-voice-service

 

Potem zaktualizowałem system i oczysciłem jeszcze poleceniem

 

sudo apt-get autoremove && sudo apt-get autoclean && sudo apt-get update && su

do apt-get dist-upgrade

 

I teraz mam troche stracha czy system wstanie po kolejnym uruchomieniu oraz internet wifi, ponieważ jeszcze go nie restartowałem. Dlatego usunąłem drugie środowisko Unity gdyż w tle miałem jakieś 600 procesów gdy jest w systemie dwa środowiska. Samo unity miało jakieś 300 procesów, ale nie wiem ile procesów zajmuje sama Plazma KDE 5. Co jeszcze mogę usunąć po Unity i jakimi poleceniami ?

a nie jest lepiej poprostu przeinstalować system na KUbuntu z KDE Plasma zostawiając przy tym partycję /home. Twoje pliki wtedy nie znikną a system będzie świeży. Polecam również do czyszczenia linuxa apkę - Bleachbit (taki CCleaner na linuxa)

Nie, wolał bym zachować wszystkie ustawienia jak mam. Problem z partycją /home przy zachowaniu jest taki że przy instalacji tworzy się druga i tą potem trzeba dodawać z innymi prawami ustawieniami w /etc/fstab. I potem miałem tak, że niektóre pliki wymagają prawa administratora i niezły bałagan się robi w systemie.

Już sobie ładnie skonfigurowałem te Plazme, conky i inne ustawienia. Ale ponoć teraz Kubuntu to zupełnie inny system i chyba zmiana środowiska z Unity na KDE nie zrobi z mojego systemu pełnoprawnego Kubuntu? Ja dodałem KDE 5 tymi poleceniami:

sudo add-apt-repository ppa:kubuntu-ppa/backports

sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade
sudo apt-get install kubuntu-desktop

 

tu były małe problemy z konfliktem zależności

 

sudo apt-get install kde-config-telepathy-accounts
sudo dpkg -P unity-scope-gdrive
sudo apt-get -f install

Jeżeli prawidłowo podpinasz partycje podczas instalacji i dajesz identyczną nazwę użytkownika - nie ma prawa utworzyć się druga /home.

 

Zmiana środowiska robi tobie Ubuntu z kde, a nie Kubuntu, kubuntu ma fabrycznie nieco inne ustawienia, głównie wizualne, masz też pewność, że w tle nie muli nic z unity.

​Reinstalacja systemu z powodu zmiany środowiska graficznego to totalna głupota.

Ale nie takie cuda widziałem u użytkowników afrykańskiej dystrybucji.

Jednak miałem racje co do tego że system po restarcie może się nie uruchomić poprawnie. Pojawił się tylko czarny ekran i kursor w ogóle nie mogłem nic zrobić. Ciężko było mi się dostać do konsoli bez xów poleceniem ctrl+alt+f1. Ale się udało i użyłem tych poleceń:

mv ~/.kde ~/.kde.old                                                                          
mv ~/.cache ~/.cache.old                                                                      
mv ~/.local ~/.local.old                                                                      
mv ~/.config ~/.config.old                                                                    
shutdown -h now  

Gdy się loguje do systemu pojawiają się artefakty kolorowe i muszę zamknąć pokrywę laptopa, ekran się wygasi i jest ekran logowania LDDM.

Wpisuje hasło i jestem w systemie. Wszystko tak mi się robi na ustawianiach systemu - kompozytora na  opcjach OpenGL 3.1 i OpenGL 2.0.

Ale na tych ustawieniach mi się dziwnie zacina całe środowisko i programy wolno się pokazują, przeglądarka wolno się przewija.

Najładniej mi działa na  ustawieniu kompozytora: Xrender. Ale wtedy jak wyłączę system ponownie już nie mogę się zalogować do systemu ponieważ jest czarny ekran i sam kursor tylko. Nie wiem czy to wina sterowników, czy kompozytora kwin i niedopracowanie KDE Plasma5 ?

Chyba nie będę musiał przy zamykaniu systemu ciąglę przełączać się z Xrender na OpenGL3.1/2.0 z  obawą że system nie wstanie i będzie czarny ekran i kursor? Może jest winny też ten menadżer logowania LDDM. Chciałem zainstalować KDM ale nie ma go do instalacji.

Do Ubuntu można dowolnie dodawać interfejsy. Domyślnie jest nim Unity, ale jeśli np. chciałbyś na Ubuntu użyć GNOME to w terminalu wpisujesz:

sudo apt-get install gnome

Aczkolwiek zgadzam się z przedmówcą, lepiej jest zainstalować to jako osobną dystrybucję, bo jest taka możliwość, a nie kombinować z interfejsami.

​Instalujesz jakieś nieoficjalne i do tego testowe wersje środowisk graficznych i marudzisz że coś nie działa?

Powtarzam, że lepiej zainstalować dystrybucję z danym środowiskiem, a nie doinstalowywać środowiska po instalacji systemu.

Lepiej bo tak napisałeś?

​Od ilości powtórzeń twoja racja nie będzie bardziej prawdziwa. Może być bardziej “twojsza”, ale to i tak niczego nie zmienia.

Lepiej, bo testowałem, sama instalacja dodatkowych środowisk to jeszcze nie jest problem (wszystko działa), problem pojawia się przy próbie usunięcia, mi osobiście sypnęła się część interfejsu, musiałem przeinstalowywać.

​To świadczy tylko o braku umiejętności obsługi systemu operacyjnego i menedżera pakietów, a nie o lepszości bezsensownej reinstalacji systemu.

Mów sobie kolego co chcesz, ale ja swoją opinię na temat instalacji środowisk graficznych przedstawiłem. A co do umiejętności obsługi - korzystałem z oficjalnej Wikipedii ubuntu i rozwiązań szukałem na forach.

Panowie mieliście rację. Ta nowa Plazma 5 na Ubuntu okazała się niestabilna i występowały problemy graficzne artefakty. Miałem dla porównania tą Plazme na Archu i tam chodziła o wiele bardziej stabilne, może to dlatego że team Ubuntu promuje tylko środowisko Unity i nic w tym pakiecie kubuntu-desktop nie poprawia. Więc przeinstalowałem nowy system tak jak mi doradziliście zostawiając partycje /home i pliki oraz większość ustawień nawet przeglądarek mimo nowego środowiska graficznego  zostało zachowane - dziękuje :slight_smile: Jednak Plasma 5.3 pod względem intuicyjnym, wyglądu i możliwości ustawień bardzo mi się podoba. Dlatego jak kiedyś będzie stabilna powrócę do niej, jest na drugim miejscu u mnie zaraz po Cinnamon. Dodam jeszcze że trudno pozbyć wszystkich komponentów Unity i Canonical w systemie, więc restart był konieczny, aby nie widniało w tle ponad 550 procesów. Można zamknąć ten temat.

 

Do tego wystarcza:

man aptitude

koniec OT.