Usuwanie Visty jak?

Mam windows vista,ale z powodu słabego sprzetu zacina sie czesto.chiałbym usunąć ten system.Próbowałem przez wiersz poleceń format ale wyskakuje mi błąd Brak wymaganego parametru.Czy mógł by mi ktos poradzić posty sposób na usunieie sytemu.

format c: ? :smiley:

Masz oprócz Visty zainstalowanego XP, czy nie? Bo jeśli nie, to formatujesz dysk spod DOS-a i po kłopocie.

nie mam tylko vista.Ale jak się to robi w biosie

Nie w bios-ie tylko Dos-ie !!

wpisujesz :

format c:

lub

format c: /q — odradzam ale jeśli chcesz szybko

potem w zależności czy masz bootowalnego wina czy nie, jeśli nie to wpisujesz :

x: - gdzie x oznacza literę napędu w którym aktualnie znajduje się płyta z winem, następnie setup i ENTER

zaś jeśli nie to ustawiasz w biosie bootowanie z płyty i restartujesz kompa

chwile czekasz i już

A jak włączyc tego dosa

Musisz utworzyć dyskietkę włożyć ją do stacji dyskietek i od nowa kompa uruchomić :

Jeśli nie masz dyskietki znajdziesz ją tu :

http://www.bootdisk.com/

daj sobie spokoj z dyskietkami i dosami. zbootuj płytkę z xp i sformatuj przed instalacja partycję na której jest vista.

Zrób jak radzi lord_ko , to najłatwiejszy sposób.

ak dam sobie zdyskietkai skpokuj ponieważ w laptopie nie m staci dskietek :smiley: :smiley: :smiley:

Jak się botuje dysk.I jak sformatować ten dysk.Jak robie to przez mój komputer to mi się wyświetla że nie można z formatować partycji na której są pliki systmowe"

Widzę, że jednak jesteś “zielony” w tych sprawach :slight_smile: Musisz wejść do BIOS-u. W zależności jaki to BIOS przy uruchomieniu komputera musisz wcisnąć odpowiedni klawisz - zwykle jest to DEL, czasem F8, albo inny. Jak już BIOS się załaduje, to musisz znaleźć opcję odpowiedzialną za kolejność bootowania systemu, czyli np. “boot sequency”, “boot from…” albo podobną. Zmieniasz na CD/DVD ROM, potwierdzasz zmiany, wychodzisz z BIOS-u. Wkładasz płytę z Windowsem XP do napędu, uruchomi się instalacja. Przy wyborze partycji będzie pytanie czy chcesz ją sformatować, czy zostawić bez zmian. Wybierzesz oczywiście formatowanie, zainstalujesz XP i po wszystkim. A jak się za bardzo na tym nie znasz, to poproś może jakiegoś bardziej obeznanego kolegę, żeby Ci pomógł :slight_smile:

Najlepiej to poproś kogoś zeby Ci to zrobił. :slight_smile:

Wiecie co? Ja miałem Viste 3 miesiące i jakoś włożyłem płyte XP i ją normalnie usunołem. Zbotuj z płyty Vist kliknij napraw komputer, wiersz polecenia i wpisz diskpart(enter) select disk 0(enter) i clean

a jak nie to format X: /y /q /fs:NTFS gdzie x to litera dysku

Ludzie, a nie lepiej włożyć zwykła płytę z Windowsem XP, wykonać rozruch płyty (czyli nacisnąć dowolny przycisk podczas komunikatu, który wyświetli się po włożeniu płyty z winą i zrestartowaniu PC’eta) i gdy uruchomi się instalator Windowsa XP, z jego poziomu usunąć Vistą, a potem instalować XP? Nie żyjemy w czasach 98, żeby robić to z dyskietki startowej…

Respev to się obudziłeś :slight_smile: Już wcześniej pisaliśmy że tak właśnie trzeba zrobić.

Witam wszystkich. Mam problem z usunieciem Visty i w zwiazku z tym zwracam sie o pomoc. Sprawa wyglada tak, mam od 4 miesiecy laptopa Asusa. Od poczatku byla na nim zainstalowana Vista. W zeszlym tyg jakis wirus przedarl sie przez Nortona i uszkodzil pliki systemowe (po uruchomieniu na pulpicie wyskakuje komunikat o bledzie w pliku run.dll), komputer dziala nadal tyle tylko, ze jezeli sprobuje kliknac w jakakolwiek ikone na pulpicie natychmiast wszystko znika i pozostaje tylko pusta tapeta, zegar, notes i kosz na pasku z boku. Klikanie w pulpit nie daje zadnego efektu. Zeby cokolwiek otworzyc nalezy uzyc ctrl - alt - del, i poprzez menadzera zadan moge uruchamiac programy, itp. Uaktualnienia, restore i naprawy online nie daly rezultatu. Do kompa dolaczone byly 2 plyty: komplet sterownikow Asusa oraz Upgrade Vista, tak wiec mam oryginalna Viste ale bez plyty systemowej w zwiazku z tym nie moge zainstalowac Visty na nowo. Jak w zwiazku z tym ja usunac? Polecenia z DOSa nie dzialaja, BIOSa jako takiego nie ma, po wcisnieciu del w trakcie uruchamiania sie komputera mozna wejsc do jakiegos menu Visty, ale nie ma tam np. opcji bootowania z plyty ani zadnych typowych dla BIOSa opcji ani ustawien. Mam XP ale nie moge uruchomic instalatora zeby sformatowac dysk z poziomu XP, nie da sie rowniez zainstalowac XP np na dysku D (Vista jest na C), by pozniej odpalic kompa pod XP i zwyczajnie usunac Viste plik po pliku. Czy ktos ma jakies pomysly?

To nie jest problem związany z wirusem :wink: (tak na marginesie). Bios musi być, w moim laptopie uruchamia się go przez “F2” (mam acera). Usunąc, sformatować partycję możesz byle jakim programem np. Acronis, qParted, spod Ubuntu live CD czy też spod wysłużonego dosa. Porad jak i czym dokonać tego jest dużo, szukanie nie boli.

Pisalem juz, ze polecenia pisane w DOSie nie dzialaja, tzn sa zablokowane, a do BIOSa wchodzi sie u mnie przez F8, ale co z tego skoro nie jest to typowy BIOS a raczej cos w stylu przedstartowego menu Visty. Sprawdze te programy i dam znac czy zadzialalo.

Heh widze, że masz naprawde dużą wiedzę na ten temat. Jak tak to nie będe zabierał więcej głosu w twojej sprawie :-x

mam porblem ma przygotowana plytke win xp i sterami sata problem polega na tym ze podczas wstepnej instalacji pochwili sie pojawia problem z niebieska tablica