Usuwanie wbudowanych aplikacji Android

Witam

Chcę usunąć niepotrzebne wbudowane aplikacje w Androidzie. Wiem już że nie można usuwać Sklepu GooglePlay
Które aplikacje można bezpiecznie usunąć by Android działał bez problemu?

Jeśli nie masz zrootowanego telefonu to możesz bezpiecznie usuwać wszystkie aplikacje :wink:

1 polubienie

A jak coś usunę i Android nie będzie działał prawidłowo to po przywróceniu ustawień fabrycznych odzyskam te aplikacje?

Jeśli urządzenie posiada ukryte pliki recovery (a 95% sprzętu tak ma) to tak, po przywróceniu wszystko wróci. Po resecie będziesz miał dokładnie to samo co miałeś gdy sprzęt przyniosłeś ze sklepu.
Inaczej ma się sprawa jeśli tel. był kupiony jako używany. Wtedy nie wiesz czy masz roota i czy ktoś nie usunął zbędnego balastu.

1 polubienie

Jeśli nie masz zrootowanego telefonu, to system nie pozwoli Ci usunąć istotnych aplikacji, a nawet więcej, nie pozwoli Ci usunąć zbędnych aplikacji reklamowych sieci w której kupiłeś :wink:

1 polubienie

Dzięki za odpowiedź.

Można usnąć także i sklep play. Problemu nie ma żadnego. Są nawet do tego specjalne aplikacje, które dodatkowo potrafią “odgooglić” całe urządzenie. Tzn. nie będzie na nim żadnych usług z google.
Bo tak również można używać androida.
Ale do tego root jest wymagany. Jak również do odśmiecenia telefonu z badziewi (tzw. bloat-ware) wrzucanych przez operatorów i producentów urządzeń.
Poszukaj w jakiejś szukajce frazy “android debloat”… wyników dostaniesz masę.
Oczywiście można tak jakby pousuwać apki także i bez root’a, po prostu je wyłączając w ustawieniach aplikacji w systemie. To je po prostu zamrozi i nie będą się włączały.

1 polubienie

Root nadanie superuser to jeszcze nic 0 procent szkodliwości dostajesz po tym recovery na dysku i menager z uprawnieniem i teraz co wywalisz to na własna odpowiedzialnosc. Android 4.1 Wywaliłem pluginy do fb twitter itp. Potem tapetki i theme… Google Chrome , Google Play , Google Servises i YouTube i Facebook. Dzwonki won.
Pobrałem Opera Mini 0.8mb (ładuje filmiki youtuba i fb nie potrzeba osobnej apki do każdego) zamiast 40mb , dodałem Launcher lekki 1mb … Apk pobierane z opera store oraz innych stron nie mam antywira nie boje się i nie wchodzę na bank.
Okrojenie dało mi 288mb więcej na dysku trochę spadło użycie ramu i do 3-8 dni na baterii (wincej niż przedstawił producent w tabelkach) zależy czy używam neta czy tylko muza i zdjęcia czuwanie.

1 polubienie