Usuwanie Windows XP z jedynej partycji NTFS

Sytuacja wygląda następująco:

Komputer przenośny posiada jeden dysk twardy o rozmiarze 80 GB. Na dysku utworzona jest jedna partycja (100% pojemności dysku). System plików to NTFS. Zainstalowany system operacyjny to Windows XP Home Edition. Windows i wszystkie aplikacje oraz sterowniki dołączone są na nośnikach CD. Na dysku znajduje się sporo danych, których nie ma możliwości zarchiwizować (dużo muzyki, multimediów i gier).

Pytanie:

Jak usunąć z tego dysku system Windows tak, aby nie pozostał po nim jakikolwiek ślad i wgrać system od nowa. Trzeba ręcznie usuwać wszystkie katalogi i pliki systemowe z poziomu Konsoli odzyskiwania, czy może można użyć jakiegoś zewnętrznego programu? Gdyby systemem plików był FAT32, nie byłoby problemu ale jak sobie z tym poradzić w przypadku NTFS?

Nie bardzo rozumiem w momencie instalacji i tak możesz usunąć partycję więc cały win i inne katalogi idą w niepamięć. Później tworzysz nową lub nowe partycje i instalujesz win

Złączono Posta : 18.06.2007 (Pon) 21:25

Chyba że chodzi o pozostawienie tych innych danych wtedy zerknij na http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=2&t=59&id=453

Złączono Posta : 18.06.2007 (Pon) 21:29

ten link to podpowiedź jak stworzyć dodatkową partycję:-D

by zarchiwizować dane !!

na początku instalacji Windowsa jest opcja ze można usunąć stare pliki Windowsa z partycji

czyli formatowanie dysku. Ale szybkie i w tym samym systemie plików co miałeś. Na pewno nie powinieneś stracić tego co masz. tyle że jeśli chodzi o gry to lepiej je odinstalować (oczywiście zapisując i nie kasować Save- zapis gry) przed formatem i zainstalować (rejestr masz świeży) i na nowo zainstalować

A to jest dość duża nowość: szybkie formatowanie nie usuwa danych? Od razu przygotuj programy do odzyskiwania danych (po formacie) - jeśli się uda.

Ale jazda Mario C gratulacje !!

szybki format to niby co format na pół gwizdka ---- format to format…

Zafu ma 100 procent racji program do odzysku danych w gotowości oraz gorąca modlitwa by było co odzyskać !!

Zadaję pytanie raz jeszcze po co łączyć dwa dyski — odpowiedź zrodzi ROZSĄDNE rozwiązanie!! Działanie skleić 2 dyski bo?? Bo tak…

Pozostaje np. Gparted: http://dobreprogramy.pl/index.php?dz=19&t=59&id=1738 Ale UWAGA! Program jest przeznaczony wyłącznie dla zaawansowanych użytkowników.

Zrób defragmentację twojego dysku i wówczas uruchom Gparted: ustaw nową partycję w NTFS na dane (D:), przenieś dane na tę partycję. Zabootuj z płytki Xp, sformatuj partycję C:\ i na niej zainstaluj ponownie Windowsa.

P.S.

Jeśli coś schrzanisz w Gparted - wszystko stracisz… Ale i tak można to odzyskać - chyba?

Niektórzy chyba nie bardzo mnie zrozumieli (chyba że wyraziłem się niejasno).

Wiem, co to są partycje, do czego służą i jak się je tworzy i tak dalej, i tak dalej… Chodzi mi o usunięcie plików Windows XP z partycji NTFS bez żadnego usuwania partycji czy formatowania, tak aby mi zostały niektore foldery, np. C:\Muzyka lub C:\Pobrane pliki. Tak, jak kiedyś za czasów Windows 98 brało się Nortona Commandera, wywalało się katalogi Windows i Program Files oraz pliki systemowe z dysku i już - dysk był gotowy na ponowną instalację systemu. Czy w przypadku Windows XP i partycji NTFS można zrobić podobny manewr?

Ktoś poruszył temat usunięcia plików Windows przed instalacją. Chodzi o opcję “Napraw” czy o co? Gdzie to niby jest?

  • Witam. Są prostsze sposoby, na zrobienie partycji D.

Jeśli ( domyślam się, że wszystko zgrasz na płytki ) , to formatujesz

Dysk twardy. W dalszym procesie instalacji Windowsa, usuwasz dysk C,

i tworzyż dwie partycje, z tej pojemności, co ci się wyświetli. Tworzysz C,

a D, jeśli dobrze pamiętam, to wyświetli ci się, że masz nową partycję.

  • Dawno się z tym nie Bawiłem, bo tego kompa, co teraz mam, to kto

inny zakładał mi partycje, ale w poprzednim, to KASOWAŁEM JEDNĄ

PARTYCJĘ, ŻEBY UTWORZYĆ DRUGĄ. PODCZAS INSTALACJI WYBIERASZ, ŻEBY FORMATOWAŁ SIĘ W NTFS, I DALEJ TAK, JAK PISZE.

LIKWIDUJESZ JEDNĄ PODCZAS INSTALAJCI, ŻEBY ZROBIĆ DRUGĄ.


PENTIUM D 3.2 GHZ, PŁYTA GIGABYTE SILEN PIPE, GEFORCE 7600 GT

256 MB DDR3, ZASILACZ 450 WAT, NAPĘD LITEON LIGHTSCRIBE, DYSK,

250GB SAMSUNG, PAMIĘC 1024 MB, LG FLATRON 795FT