Usuwanie Windowsa 7 z listy bootowalnych systemów


(Mm Urbanek) #1

Miałem zainstalowany Windows XP, a po nim, na innej partycji, Windows 7. Podczas uruchamiania przebiegało to tak, że najpierw widziałem ekran wyboru między Windows 7 oraz "Starszą wersją systemu Windows", a po wejściu w to drugie, pokazywał się drugi ekran, pozwalający wybrać mi między Windowsem XP Professional o Konsolą odzyskiwania systemu. Obecnie z poziomu XP dokonałem formatu partycji na której znajdowała się siódemka i chcę ją tam zainstalować ponownie, dostaję jednak komunikat: "System Windows nie może zaktualizować konfiguracji rozruchu komputera" pod sam koniec instalacji. Sprawdziłem - z jakiegoś powodu nadal da się wybrać przy uruchamianiu systemu między Windows 7 a "Starszą wersją systemu Windows". Dlaczego? Gdzie to jest zapisane? Plik boot.ini z XP zawiera jedynie wpisy Windowsa XP Professional i Konsoli Odzyskiwania Systemu. A jak wyrzucić te wpisy Win 7?


(Piotrkijak) #2

Spod konsoli XP wpisz polecenia fixboot i fixmbr. Powinno pomóc.


(Mm Urbanek) #3

Boję się trochę wpisywać fixmbr - ostrzega mnie, że istnieje prawdopodobieństwo, że partycje staną się niedostępne - nie przejmować się?

Gdzie w ogóle te informacji o bootowaniu systemów takich jak Win7 czy Vista są przechowywane? Przecież sformatowałem partycję z systemem, a to nadal jest...


(DiamondBack) #4

Nie przejmuj się tym. Walnij fixa :wink:


(floyd) #5

Informacje o zainstalowanych systemach i pliki startowe są zapisywane na dysku systemowym którym przypuszczalnie w Twoim przypadku jest dysk na którym nasz zainstalowany XP. Nic dziwnego, że formatowanie partycji na której miałeś windows7 nie usunęło tych wpisów. Do usunięcia tych wpisów możesz użyć programiku o nazwie EasyBCD.

EasyBCD


(Piotrkijak) #6

Dokładnie, możesz sfixować. Mnie też za każdym razem wywala to ostrzeżenie, ciągle daje tak i ani razu nie uwaliło mi partycji.


(Mm Urbanek) #7

Użyłem EasyBCD i faktycznie wywaliło Windows 7, co jednak nie rozwiązało głównego problemu. Podczas ponownej instalacji Windowsa 7, tuż po automatycznym dopasowaniu rozdzielczości (czyli już pod koniec, w trakcie "finalizowania instalacji") dostaję błąd: "System Windows nie może zaktualizować konfiguracji rozruchu komputera. Instalacja nie może zostać kontynuowana." po czym gdy kliknę OK komp się restartuje. Po tym wszystkim na liście systemów jest co prawda do wyboru Windows 7, jednak gdy go wybieram uruchamia się wznawianie instalacji, a po chwili wyskakuję błąd w stylu "System został nieoczekiwanie zamknięty, instalacja zostanie kontynuowana po ponownym uruchomieniu komputera", ale rzecz jasna ponowne uruchomienie nic nie daje, wyskakuje ten sam błąd. Wydaje mi się, że cały problem leży w tym pierwszym komunikacie i rozwiąże się, gdy uda mi (nam) się jakoś spowodować, by nie wyskakiwał. Co radzicie?