Usuwanie windowsa

Witam. Chciałbym usunąć z komputera mojego windowsa XP i wogule zformatować go całkowicie po czym zainstalować linuxa Ubuntu. Mam kilka pytań odnośnie tego. Jakie programy/sterowniki będę musiał zainstalować na start, jak usunąć całkowicie ostatecznie itp windowsa XP z mojego kompa oraz jak zainstalować Ubuntu z pendrie

W linuxie nie ma czegoś takiego jak programy/sterowniki na start. W ubuntu będziesz miał wszystkie potrzebne do pracy programy od razu m. in Przeglądarka internetowa, odpowiednik Worda, aplikacja do odtwarzania filmów itp. Większość sprzętu też zadziała od razu, a przy sterownikach na linuxie to się kombinuje gdy coś nie działa… a konkretnie to na linuxie zamiast sterowników są moduły do kernela i firmware.

Jak już wspomniano, większość obecnie dostępnych desktopowych wersji systemów opierających się o jądro Linuksa przy domyślnej instalacji narzuca masę niepotrzebnego oprogramowania, więc nie musisz się o to martwić - to nie Windows, co “tylko” narzuca Internet Explorer :wink:

Swoją drogą - czemu umieściłeś to w dziale “Programowanie?”.

Chodzi mi o to czy będę musiał instalować sterowniki do kart graficznej, dzwiekowej

itp. Umieściłem to tu ponieważ chce usunąć wszystko z dysków co do 1b i nie wiem czy to możliwe

Oczywiście, że możliwe.

 

Zapoznaj się z wynikami Google na zapytanie “dd zero disk”.

 

Momo wszystko, odpowiedniejszym działem jest ten o Linuksie.

Na drugi raz przeczytaj opis działu przed założeniem tematu. Nie widzę związku pomiędzy twoim problemem a działem Programowanie dlatego też temat przenoszę w odpowiednie miejsce.

 

Nie będziesz musiał instalować żadnych sterowników do karty graficznej ani dzwiękowej!

Na linuxie jest podział na sterowniki otwarte (wolne) oraz zamknięte (własnościowe). Gdy zainstalujesz system będzie on działał na sterownikach otwartych które wystarczą Ci do codziennej pracy z systemem. Jeśli jednak chcesz robić coś co wymaga akceleracji sprzętowej karty graficznej np. zaawansowane gry to wtedy instalujesz sterowniki własnościowe.System Ubuntu zawiera narzędzie dzięki któremu możesz zmienić sobie sterownik na własnościowy i nie musisz nic samemu szukać i wgrywać.