Uszkodzenie dysku twardego

Od jakiegoś czasu co jakiś czas pojawia mi się info, żebym zrobił kopie zapasową dysku, bo niedługo może ulec awarii. Zrobiłem skana programem HD Tune 2.5 i o to co otrzymałem. Czy to coś groźnego ?

boc5.png

Uploaded with ImageShack.us

Dysk złom, trzeba nowy. Jak masz gwarancję, to skorzystaj.

I wklej cały smart, a nie część.

Kompa kupiłem w 2011 roku w sierpniu. Znając życie była dwa lata :frowning: Przypuszczam, że dobry dysk powinien mieć w 2 i 4 kolumnie same zera ,czyż nie ?

Tu dalsza część :

f9ic.png

Uploaded with ImageShack.us

Do poczytania:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1467175.html

U Ciebie, widać, że pada powierzchnia talerzy, parametr 01, C8 + C5.

Błędy odczytu… Możesz próbować to regenerować. HDD Regenerator poradzi sobie z tym jeśli błędnych sektorów jest kilka i nie są to całe ciągi.

Dysk twardy może pracować w pionie lub poziomie. Nigdy pod kątem i jest bardzo czuły na wstrząsy. Niektórzy ludzie komputery kopią, inni upuszczają na ziemię… Chyba najlepiej przyłożyć mocny magnes to głowica zniszczy talerz :smiley:

Nigdy nie kopałem tego kompa. Zawsze fajnie śmigał bo kosztował 3 000 złotych. Upuścić też nie upuściłem bo przecież go nie podnosiłem nawet. Nie wiem skąd takie problemy. Na kompie nie ma żadnego magnesu. Leży tylko modem na nim.

Sprawdź gwarancję, może Samsung dawał 3 lata na niego?

Przyczyn awarii może być wiele - najczęstsza, słaba jakość samego dysku.

Nie ważne jak go zepsułeś ważne żebyś go naprawił :smiley: Policz sobie po numerze sektorów na którym to jest bajcie. W miejscu uszkodzonych sektorów nie twórz partycji to windows nie powinien się wysypywać przy natrafieniu na ten sektor… Ten HDD Regenerator z USB da się odpalić. Szybkie skanowanie i naprawa trwa ładną godzinę. Nie naprawi to sektorów fizycznie, ale dysk nie będzie już z niego korzystał.

Nowy dysk najlepiej kupić… Jak Cię stać :slight_smile:

Możesz trochę jaśniej jak mam to zrobić ? Grać na kompie nie mogę bo cały czas mam lagi w League of Legends, przez ten dysk. Co do tego programu to na jakimś forum elektroda jest strasznie dużo złych opinii na jego temat. NA pewno jest on bezpieczny ?

PS

Jak kupić nowy dysk to jaki ?

Kiedyś miałem Samsung SpinPoint i sprawował się nieźle, od paru lat jestem zwolennikiem WD i chyba przy tym bym pozostał. Najwięcej zepsutych dysków widziałem Seagate.

Dysk weź na taki interfejs jaki obsługuje płyta. Większość nowych teraz jest na SATA3 czyli 6Mb/s, ale i tak nie osiągają tego transferu (chyba że SSD). Z dużą pamięcią cache 64MB, ale to też zazwyczaj mają wszystkie.

Przy dyskach magnetycznych liczy się prędkość obrotów. Zazwyczaj to 7200 rpm, bardziej powolne, ale za to długowieczne to te 5000rpm. Najwięcej kosztują te 10000, ale są drogie.

Jak już go kupisz zadbaj o to żeby nie wibrował. Dobrze go dokręć do obudowy na wszystkie 4 śruby tak żeby był prosto zamocowany. Jeśli masz jakieś specjalne mocowania z gumowymi elementami to warto ich użyć. Jak nie będzie wibrował to raczej się nie zepsuje.

Dodane 02.11.2013 (So) 16:40

A co do liczenia to tego HD Tune’a nie używałem raczej…

ilość wszystkich sektorów na dysku - pojemność całego dysku w bajtach

pierwszy bad sector - pierwszy zły bajt (X)

później musisz wg. tych samych proporcji obliczyć wartość dla ostatniego bad sectora i będziesz wiedział jak duży obszar w bajtach masz zniszczony. Przy partycjonowaniu zazwyczaj używa się mega bajta jako jednostki więc musisz pomnożyć wynik przez 1024 = kilo bajty i jeszcze raz razy 1024 = mega bajty.

równanie z jedną niewiadomą… z proporcji chyba umiesz liczyć?

A - B

C - D

A*D=C*B

Nie wiem ile mam wszystkich sektorów na dysku, nie wiem który jest pierwszy bad sector i który to pierwszy zły bajt. To chyba muszę skądś wyczytać ? Gdybym miał tylko jedną nie wiadomą to bym na pewno policzył.

ściągnij sobie ten HDD regenerator. Darmowa wersja pozwala przeskanować bez możliwości naprawy. Nie wiem dokładnie gdzie to będzie napisane ale ten program ci te wartości co do jednego pokaże.

Dodane 02.11.2013 (So) 17:05

program wyświetli ilość sektorów na całym dysku i jego pojemność w bajtach. Po skanowaniu pozycje uszkodzonych sektorów.

Szkoda czasu, nowy dysk i tyle.

Właściwie komp działa bez problemów. Jak rodzicom powiem, że wszystko po to żebym mógł grać w LoLa to mnie wyśmieją.

Problem z tym że ten recorder to chyba mi całą noc to będzie skanował. Na razie znalazł jednego bad sectora. Może jak zainstaluje tę grę na innej partycji to może wtedy będziesz dobrze działać.

Twój wybór, wszystko wiesz.

HDD REGENERATOR wykrywa mi tylko jednego bad sectora gdzieś na początku. Mimo wszystko na której partycji bym nie instalował gier to ciągle mi się tną nawet przy minimalnej jakości grafiki :frowning: Jest jakiś darmowy program który usunie te bad sectory ? Wiem że to zmniejszy pojemność dysku. Niestety na dzień dzisiejszy mogę tylko przeglądać internet. Żadna gra przez internet mi nie idzie.

Podaj pełną specyfikację komputera

Kupuj nowy dysk,lepiej pozgrywaj z niego najważniejsze dane i kup np:http://www.morele.net/dysk-western-digital-caviar-blue-3-5-1tb-sata-600-7200rpm-64mb-cache-wd10ezex-479659/ na dzień dzisiejszy dyski WD są ok

Gry ci się tną… Możliwe, że nie przez dysk tylko po prostu zbyt słaby sprzęt. Możliwe, że jeśli nie będzie tam partycji to głowica na ten sektor nigdy nie trafi.

Jak na początku dysku to prawdopodobnie będzie trzeba przeinstalować Windowsa. Możliwe, że uda się tą partycję przesunąć poza uszkodzony obszar, ale to jest bardzo długotrwała operacja. Jeśli przy przenoszeniu plików podczas tego zadania głowica natrafi na ten błędny sektor i w ogóle nie uda się jej ukończyć. Prościej sformatować partycję i przeinstalować Windows.

Odpal HDD Regenerator, zrób skan (nie musisz czekać do końca jeśli jesteś pewien, że bad sektor jest tylko jeden) i przepisz tutaj pojemność dysku w bajtach, ilość sektorów całego dysku i numer uszkodzonego sektora. Policzę który to megabajt i zmniejszysz sobie tą partycje.

Windowsa zainstalować umiesz? Sterowniki masz?

Jak masz jeszcze HDTune to czy po skanie w Error Scan odznaczone Quick Scan ile będzie czerwonych kwadracików. Osobiście to bym przeskanował MHDD i wykaże dokładną analizę sektorów .Czy są opóźnione i ile wykryje badów. Zależnie od wyników dalsze działania. Może bady są do naprawienia jak są logiczne to zrobić pełne zerowanie sprawdzić i ewentualnie remap jak badsector jakiś jeszcze będzie. Z tym że pełne zerowanie wymaże wszystko z dysku to dane przekopiować. Sam remap np. jak pierwszy użyty nie zerowanie to nie usuwa danych działa selektywnie i podczas wymiany uszkodzonego sektora jak się da to dane kopiuje z uszkodzonego sektora na wymieniany. Ale nigdy nie ma pewności że remap za każdym razem uratuje dane z uszkodzonych sektorów. Dlatego backub danych wskazany.