Uszkodzenie kompa po burzy


(skrzy) #1

Witam, mam problem właściwie z zeszłego roku po uderzeniu pioruna wyleciały mi bezpieczniki w domu, spaliły się zasilacze w telewizorze, telefonie i dvd no i wyłączył się komputer. Od tego momentu za każdym razem jak wyłączą prąd muszę restartować bios bo inaczej zero reakcji, przestała też działać karta sieciowa (komunikat : nie można włączyć tego urządzenia kod 10 ). Mam płytę   DFI LP DK P55-T3eH9ta  - mam pytanie czy poszła płyta , ewentualnie jak to sprawdzić.

 


(system) #2

Wymień baterię BIOSu! Być może została uszkodzona? No i przydałaby się jednak reinstalacja systemu po takim wydarzeniu. Wtedy okaże się cała sprawność komputera.


(Longhorn2009) #3

Kartę sieciową wyłącz. Często wysiada po burzy.


(skrzy) #4

baterię dałem nową (teraz ma 3,36V), opisze jeszcze jak go załączam po zaniku napięcia: na pierwszej planszy która się pokaże naciskam F1 żeby wejść do biosu, tam ustawiam datę i czas wychodzę F10, dalej w pewnym momencie u góry ekranu pokazuje się komunikat Press space to skip ABS i lecą kropki jak szybko nacisnę spację do komp się uruchomi. I jeszcze jedno sprawdzałem programem CPUID HWmonitor napięcia i w jednym miejscu dla płyty pokazuje -7,168V a jest zaznaczone że powinno być -12V, +12V i inne napięcia są  ok.

Kartę sieciową już mam wyłączoną, z netem łączę się przez wifi