Uszkodzenie płyty głównej?

Witam,
Podczas pracy komputera w pewnym momencie zawiesił się. Cały czas bylo słychać dźwięk filmu ale obraz pozostawał w bezruchu. Po krótkiej chwili pojawił sie bluescrn. Od tego czasu komputer po włączeniu działał maksymalnie 3 min po czym bluescrnowal. Czasem nie uruchamial sie w ogóle i prosil o bootowanie. Wymieniłem dysk twardy na nowy i w biosie czasem go wykrywa a czasem nie. Czy problemem moze być główna?

Tak, problemem może być płyta główna.
Czy problem występuje na wszystkich gniazdach dla dysków twardych?
Przekładałeś kabel/taśmę do innych gniazd?

Może zasilacz?

Najpierw sprawdź pamięci memtestem, każdą kostkę osobno.
Uszkodzona pamięć często powoduje niebieskie ekrany, restarty komputera i różne inne dziwne objawy.

Zasilacz był wymieniany stosunkowo niedawno wiec raczej nie. A dysk podlaczalem do roznyc gniazd i czasem w biosie wykrywa, czasem nie. Przy próbie instalacji windowsa na nowym dysku albo nie wyszukiwalo go w ogole, albo instalacja po wyborze dysku freezowala i nic się nie działo (podobnie jak na starym dysku normalnie na systemie)

Jestem w miarę słabym informatykiem wiec mnie popraw jeżeli nie mam racji, ale do memtestu potrzebuje dostępu do komputera a tak jak mówiłem na starym dysku wytrzyma maksymalnie 3 min i po zabawie.

No to odłącz dysk i sprawdź pamięć RAM za pomocą MemTest.

Masz możliwość podłączenia dysku do innego komputera, żeby go sprawdzić?

Aktualnie na miejscu niestety nie mam. Jedyna możliwość to dopiero jutro. Problem taki, ze komputera bardzo potrzebuje, dysk zamówiony we wtorek tydzień temu doszedł (kurierem…) dopiero wczoraj (nie polecam pewnej owocowej strony). Jak okazało się ze nie była to wina dysku zamówiłem płytę bez większego zastanowienia. Teraz naszło mnie na myślenie czy nie zrobiłem błędu.

ale do memtestu potrzebuje dostępu do komputera a tak jak mówiłem na starym dysku wytrzyma maksymalnie 3 min i po zabawie.

Nie potrzebujesz dysku. Memtest uruchamia się z płyty CD lub pendrive.
Bardzo ważne żeby każda kość została sprawdzona oddzielnie, podczas testu należy używać tylko jednego gniazda na płycie (płyta ma 2, 4 lub więcej gniazd).

Jeżeli komputer będzie się resetował na każdej kości to pamięć można spokojnie wyeliminować z listy przyczyn awarii.
Zostaje zasilacz oraz płyta.

Bylem pewien ze przy uszkodzeniu ramu nie byłby on wykrywany a z zasilaczem nie wlaczal by sie kompletnie, ale tak jak mówiłem ekspertem nie jestem.

I w miarę sprostowania problem ze starym zasilczem objawial sie trochę inaczej. Nie było bluescnow, zasilacz sie przegrzewal i wylaczal. Czasem można bylo odczuć specyficzny zapach, więc wydaje mi sie ze problem jest w płycie. W dodatku przegrzania były często przy dużym obciążeniu komputera, a tutaj bluescrny i freezy występowały dosownie na pulpicie przy minimalnej ilości procesów.

[quote=“Dey23, post:1, topic:527248, full:true”]
Witam,
Podczas pracy komputera w pewnym momencie zawiesił się. Cały czas bylo słychać dźwięk filmu ale obraz pozostawał w bezruchu. Po krótkiej chwili pojawił sie bluescrn. Od tego czasu komputer po włączeniu działał maksymalnie 3 min po czym bluescrnowal. Czasem nie uruchamial sie w ogóle i prosil o bootowanie. Wymieniłem dysk twardy na nowy i w biosie czasem go wykrywa a czasem nie. Czy problemem moze być główna?
[/quote]Cześć,
jak zadaje się tego typu pytania na forum, podaje się pełną specyfikację sprzętową i wszelkie nawet z pozoru błahe informacje, które mogą być powiązane z problemem.

Druga rada. Sprawdź systemowy Dziennik zdarzeń.