Uszkodzenie portu USB 3.0

Czy podłączenie smartfona, który może być ładowany 15W (3A) ładowarką może uszkodzić port USB 3.0 ?
Nie ma żadnego wykrzyknika w menedżerze urządzeń ale port pracuje odmiennie.
Czy

Nie może. Chyba, że masz najtańszy przewód z aliexpress.

A dlaczego przewód ma uszkodzić port USB w komputerze tego nie rozumiem. Może obniżyć napięcie co najwyżej.

Nie “ma” tylko “może”. Słabej jakości kabel może zachowywać się nieprzewidywalnie.

Jeśli masz port USB typu C to bez problemu, on daje moc 15 W ( i to już sie zbliża do tzw. szybkiego ładowania.) USB 2. czy 3. tez naładują ale ze względu na mniejsze natężenie i moc, 0.5 A i 2.5 W lub 0.9 A i 4.5 W, szybkiego ładowania nie będzie. Co do kabli te są ważne ponieważ tam gdzie idzie duże natężenie i moc nie mogą być byle jakie.
P.S… Można śmiało ładować ale będzie to trwało dłuuuuuuuuugo.
Możesz coś przeczytać tu. Jest to napisane łopatologicznie.

Mam port USB 3.0 niebieski w małym komputerku 12W zasilacz i pod niego podpiąłem smartfona z USB-C , którego można ładować ładowarką 15W.
I chyba tego komputerek nie wytrzymał.
Mam pytanie , a co by było gdybym w komputerku zwarł ten port USB - popłynie maksymalnie 3A czy jakiś mały prąd tak aby komputerek mógł jeszcze pracować.
Eksperymentu nie chcę przeprowadzać bo to może się skończyć spaleniem całego mostka południowego.:nauseated_face:

Mylisz pojęcia: podłączenie “mocnego” urządzenia do “słabego” nie zepsuje tego drugiego - po prostu pierwsze będzie ładowało się (z) mniejszą mocą.