Uszkodzenie preinstalowanej Visty - jak zainstalować na nowo

Witam. Przez głupie zabawy z Linuxem naruszyłem któryś plik Visty. Przy ładowaniu wyskakiwał bluescreen. Ponieważ mam laptopa, a w nim preinstalowany system, uruchomiłem OneKey Rescue, aby przywrócić pierwotną wersję systemu. OneKey nie robił nic przez godzine - zawiesił się. Zrobiłem restart. Po restarcie ani drgnie - po ładowaniu BIOSu ukazuje się komunikat, że nie ma Bootmgr. To samo jest przy próbie uruchomienia OneKey Rescue. System był preinstalowany, więc nie dołączono do laptopa żadnej płytki. Muszę teraz zainstalować Viste na nowo? Jeśli tak, czy jest możliwość ściągnięcia Visty na płytę lub pendrive? Uprzedzam, że Viste miałem legalną, jednak z winy producenta nie otrzymałem jej przy kupnie laptopa. Proszę o szybką pomoc, gdyż komputer jest mi na cito potrzebny do pracy.

EDIT:

Dodam, że teraz Linux nie wykrywa żadnego pliku na partycji systemowej.

I czy ten program -> http://digiex.net/applications/956-wind … -disc.html pomógłby coś, jeśli prawdopodobnie nie mam już systemu na dysku?

Ściągnij viste z internetu i wypal na płyte a przy instalacji podaj klucz licencyjny z naklejki którą masz od spodu laptopa :slight_smile:

zapoznaj się z tym:

http://www.techit.pl/Artykuly/View.aspx … +winpe+2.0

i w konsoli odzyskiwania spróbuj odzyskać system, ale piszesz że nie ma plików na partycji systemowej więc prawdopodobnie partycja została sformatowana bądź skasowana, w takim razie musisz chyba pożyczyć od kogoś nośnik z Vistą i zainstalować ją używając swojego klucza

zobacz jeszcze pod linuxem czy zawartość partycji “Recovery” też została skasowana

To nie jest wina producenta, tylko twoja, bo po zakupie laptopa miałeś uruchomić program do odzyskiwania visty i wypalić nośniki recovery…

Tak, tylko kupując komputer za 3000zł trzeba przyznać, że dziwne jest, iż w tej kwocie nie otrzymam pełnego wyposażenia. Mniejsza o to. Fakt faktem, dalej nie umiem sobie poradzić. Recovery disc od Visty po prostu nie ma do tego zdolności. Z WAIK nie skorzystam ze względu na długi czas pobierania (do 24 kończę pracę na komputerze).

Pod linuxem zawartość partycji recovery jest widziana bez utraty plików, czyli z nią tak jakby wszystko ok.

Jest jakieś inne wyjście?

Nie ma inego wyjscia,pożycz sobie od kogoś nośnik z Vista i zainstaluj z niej system wpisując swój klucz.

Następnie sciągasz i instalujesz sterowniki ze strony producenta i system będzie smigał chyba nawet lepiej niz fabrycznie gdyż nie będzie tego całego syfu jaki instaluje producent( wersje trial programów itp)

Powodzenia!

Ok, płytę już mam załatwioną na jutro. Jeszcze kilka pytań:

  1. Czy na pewno, choć będzie to inna płyta Visty, mój klucz z naklejki nie będzie stanowił problemu? Wydawało mi się, że będę musiał wpisać klucz płyty, którą jutro dostanę.

  2. Mam taki podział partycji

C:\ (ta na której był system)

D:\ (o nazwie Lenovo - z niej nie zniknęły pliki)

ukryte 15GB (partycja recovery)

17GB wolnego miejsca.

Co zrobić z recovery i wolnym miejscem? Pozbyć się recovery?

  1. Można wolne miejsce dodać do partycji D:\ bez utraty jej danych?

najlepiej pozbyc sie recovery,nie jestem pewnien czy będziesz mógl rozszerzyc partycje ale mozesz sprawdzic windowsowym zarządzaniem dysków,lub gparted