Uszkodzona karta graficzna czy procesor?

Witam serdecznie

Niedawno kupiłem kartę graficzną ATI HD4850 512 MB i prawie od początku mam z nią problemy. Objawia się to tym, że podczas grania obraz nagle zostaje przecięty kolorowymi paskami, aplikacja tak jakby się zawieszała (po chwili słychać, że działa jednak poprawnie), a na koniec ekran (poza elementami takimi jak menu) staje się czarny. Po wyjściu do pulpitu widzę w trayu żółty trójkąt z czarnym wykrzyknikiem, którego w żaden sposób nie mogę wywołać. Wszelkiej komunikaty UAC także są pokazywane na czarnym tle. Pogrzebałem trochę w sieci, lecz poza tym, że sprawdziłem log Windowsa nie wiem jak sobie z tym poradzić, ani czym może być spowodowany tym problem.

  1. Sprawdziłem temperaturę karty graficznej - ok. 70 stopni

  2. Sprawdziłem temperaturę procesora - max. 90 stopni (podkręcany w BIOSie z 2,66 GHz do 3,0 GHz, wcześniej był wykręcony do 3,2 GHz i nie było problemów przy starej karcie graficznej - ATI HD3850).

  3. Log wskazał, że jest to ostrzeżenie w źródle o nazwie Display (w sumie nic dziwnego), a opis brzmi “Sterownik ekranu atikmdag przestał odpowiadać, ale odzyskał sprawność”. Błąd dotyczy sterownika ekranu “atimkdag.sys”.

  4. Grafika nie była podkręcana.

  5. Mam w 100% zaaktualizowany system (poniżej specyfikacja), najnowsze DirectX 9 oraz sterowniki do ATI.

  6. Stosowałem rozwiązania http://www.repairyourpcnow.com/resources/atikmdag-has-stopped-responding.php oraz http://forum.pclab.pl/t422852.html

Szczerze mówiąc nie wiem już gdzie mam szukać błędu. Gryzienie się sterowników? Wątpliwe, bo od samego początku były tak tylko Catalysty. Procesor/płyta główna/RAM/RAM na karcie graficznej uszkodzone? Czy ktoś wie jak sobie z tym poradzić?

Specyfikacja komputera:

  • płyta główna ASUS P5K

  • Core2Duo 2,66GHz (wykręcony do 3,0 GHz)

  • 4 GB RAM (2x2)

  • ATI HD4850 512MB (nie kręcony)

  • Windows Vista, SP2, wszystkie aktualizacje wgrane, system świeży 2 miesięczny

To nie wina karty tylko ram ja miałem 2x1GB ram i ta jedna nie pasowała po zmianie na 1x2GB jest OK nie wiem czym to idzie u mnie problem znikł

pozdro

Temperatura CPU 90stC?

Zapoznaj się proszę z tą stroną i zmień tytuł na

konkretny. Inaczej temat poleci do śmietnika.

jeżeli procesor faktycznie osiąga 90 stopni to jest prawie usmażony, a być może uległ uszkodzeniu (dziwne, że piszesz o temp 90 stopni z takim spokojem…)

wartością graniczą, ale już raczej niezdrową dla cpu jest około 60stopni w stresie

90 by wskazywało na źle założony radiator lub pastę termoprzewodzącą…

Jak sprawdzałeś te temperatury? pomiar-temperatur-t340449.html - jakie temperatury w stresie?

RAM testowałem wczoraj w nocy memtestem. Jest ok na pewno.

Faktycznie powinienem być zdenerwowany, ale staram się w każdej sytuacji zachować spokój ducha. Procesor faktycznie dostawał ostro po kościach i już ten problem rozwiązałem. Wyczyściłem dokładnie procesor i wentylator + nałożyłem nową pastę i narazie w stresie ma 70 stopni, ale to jest bez podkręcenia. Podejrzewam, że jakbym wrócił do 3,0GHz temperatura by się podniosła, tylko narazie nie wiem o ile. Niestety teraz tego nie sprawdzę, bo muszę dokończyć pracę. Może później w nocy dam mu trochę bardziej w kość i sprawdzę odczyty. W razie czego kupię nowe, wydajniejsze chłodzenie.

Mam zainstalowanego HWMonitora i dokonywałem odczytów w różnych momentach: przy zerowym obciążeniu (poza systemem, antywirusem i GG nie działało nic) - ok. 45 stopni , przy maksymalnym obciążeniu na dwa sposoby - minimalizując grę i puszczając Orthosa. W pierwszym przypadku temperatura osiągnęła max 70 stopni, w drugim dobiła do 91 stopni.

Temperatura CPU jest zdecydowanie za wysoka. Zmniejsz napięcie procka do poziomu nominalnego.

W chwili obecnej są wczytane ustawienia domyślne dla płyty głównej.

Mógłbyś wrzucić wykresy temperatur rdzeni procesora w teście (kilkanaście minut) CPU programu OCCT?

Nie ma problemu:

  • test: CPU: OCCT

  • test mode: medium data set

  • priorytet: normalny

  • czas: 6 minut

2009111521h40cpu1.th.png2009111521h40cpu2.th.png2009111521h40gpu1.th.png2009111521h40vcore.th.png2009111521h40volt3.th.png2009111521h40volt5.th.png2009111521h40volt12.th.png

  1. Zasilacz nie daje rady.

  2. Temperatura CPU jest zdecydowanie za wysoka.

Czy radiator parzy? Jaką temperaturę pokazuje bios? Ile pasty nałożyłeś na CPU? Jakie obroty ma wentylator?

Mam Chieftec’a 450W, lecz niestety nie mam jak sprawdzić innego, a nie chcę kupować części w ciemno.

Czyli zasilacz procesora wchodzi pod ewentualną wymianę. Przebadam to jeszcze.

Szczerze mówiąc nie sprawdzałem - komputer jest skręcony.

48-49 stopni.

Tyle, żeby pokryło cały rdzeń procesora. Generalnie wskazówki czerpałem parę lat temu stąd: http://forum.cooling.pl/viewtopic.php?t=229

Zgodnie z informacjami ze SpeedFan 4.39: CPU0Fan - 1241 RPM; Sys Fan - 2596 RPM.

Wyczytałem również, że może to być wina płyty głównej P5K, która podobno “gryzie się” z niektórymi kartami grafiki. Czy ktoś z Was spotkał się już z taką opinią/miał podobne doświadczenie? Bo może to po prostu jest wina karty graficznej, która albo nie bardzo lubi się z innym komponentem, albo po prostu jest uszkodzona (wszak i tak się zdarza z nowym sprzętem)?

Przed chwilą miałem kolejną zadyszkę - HWMonitor pokazał mi takie maksymalne temperatury (uruchomiłem go przed uruchomieniem gry):

  • procesor: 73/70C

  • grafika: 85C

Jeśli tak ci pokazuje jak poniżej to jest to objaw uszkodzonego RAM-u na karcie graficznej.

nie-wiem-padlo-karta-graficzna-czy-monitor-t351163.html

Linie 3.3V i 5V dają niby za wysokie napięcia, ale to program tyle pokazuje, a programy bardzo często przekłamują napięcia, radze sprawdzić miernikiem z nowymi bateriami napięcia w spoczynku i stresie.

Coś podobnego, ale nie jest to non-stop tylko przez jakieś 3 sekundy, potem ekran czernieje, lecz aplikacje w tle działają. Po wyjściu do pulpitu jest niby wszystko ok, lecz każdy komunikat UAC powoduje zaczernienie ekranu (system jednak działa).

Ostatecznie chyba poleciała grafika - jednak oddam komputer do serwisu niech to sobie sprawdzą. Większość najdroższych podzespołów mam na gwarancji (procesor, karta grafiki, hdd, zasilacz, RAM…) - niech się specjaliści pogłowią i w razie czego wysyłają/wymieniają na gwarancji.

Dziękuję wszystkim za pomoc i wskazówki. Bardzo proszę o nie zamykanie tematu - jak komputer wróci z serwisu to podzielę się informacją, co było nie tak (może nie jeden, a dwa podzespoły świrowały), żeby na przyszłość inni wiedzieli :slight_smile:

Z niecierpliwością czekam na diagnozę specjalistów. Nie zapomnij podzielić się tą informacją.

Na chwilę obecną karta została wysłana do ASUS-a, a serwis komputerowy potwierdził jedynie pierwsze prognozy: uszkodzona karta graficzna. Kiedy wróci do mnie - podobno w ciągu dwóch tygodni, więc dopiero wtedy będę mógł napisać czy zostałem uszczęśliwiony nowym HD4850 czy też wymieniono np. chłodzenie.

Dodane 07.12.2009 (Pn) 21:21

Jak obiecałem, tak też czynię. Dzisiaj dostałem z powrotem kartę graficzną. Asus nie był zbytnio wylewny i napisał mi tylko “repaired”, ale z tego co widzę wymienili mi wentylator (głośny dalej tak jak był, więc nie wiem czy to tylko tymczasowa naprawa, czy faktycznie coś może pomóc - temperatury na grafice teraz, w spoczynku, to circa 60 stopni +/- 5 stopnie). Dziękuję wszystkim za pomoc.