Uszkodzona matryca laptopa - eliminacja innych usterek


(krzysiekx) #1

Cześć.

Mój laptop Lenovo Y50-70 miesiąc temu zaczął mieć problemy z matrycą - na ekranie pojawiała się poświata, kolory zmieniły się na różowe, a po zamknięciu aplikacji ich ‘cień’ był dalej widoczny.

Problem ustąpiły, ale dzisiaj znowu się pojawiły, w związku z czym - przywróciłem system, usunąłem całkowicie wszystkie sterowniki NVidia - nie pomogło - przeinstalowałem system i robiłem półgodzinny memtest pamięci RAM - też nic. Dodam, że po podpięciu do telewizora obraz jest normalny.

Skoro żadna z w/w czynności nie pomogła, wnioskuję, że uszkodzona została matryca, którą sam musze wymienić. Pytanie moje jest nastepujące - jak wykluczyć inne usterki i upewnić się, że to faktycznie matryca, a nie na przykład kabel ją podłączający, czy może właśnie wadliwy ram albo GPU. Czy może na tym etapie sprawa jest jasna i to na sto procent matryca? Jak to sprawdzić?

Za wszystkie sugestie i sposoby z góry dziękuję.


(WODZU) #2

Aby sprawdzić czy problemem jest taśma sygnałowa wystarczy ruszać ekranem. Jeśli podczas tej czynności artefakty będą zmieniały się, oznacza to najprawdopodobniej problem z taśmą.


(krzysiekx) #3

Dziękuję, przy poruszaniu matrycą nic się nie zmienia. A jak stwierdzić czy to nie awaria GPU albo BGA?

GPU chyba odpada, bo artefakty pojawiają się gdy komputer używa integry, ale czytałem też że ten model ma wadliwe BGA


(JNJN) #4

No to zostaje taśma lub matryca - proponuję serwis.


(krzysiekx) #5

To nie taśma, sprawdziłem.

Zamówiłem na allegro matrycę (200 zł) i wymieniłem, problem zniknął.