Uszkodzona pamięć Ram

Witam, od pewnego czasu spotykam się z problemem BSOD
System rzadko kiedy startuje, cały czas pojawiają się błędy Memory Management i pfn list corrupt, czasami pojawią się inne błędy. Sprawdziłem dyski, i pamięci Ram i tu zaczyna się problem. Program memtest pokazuje mi błędy przy teście 6 i 13 jak narazie testowałem dwie kości naraz. Czy to znaczy że pamięci nadają się do kosza ?
Pierwszy raz używam memtesta wiec nie wiem co i jak.

Sprzęt
B450 Aorus Elite
Ryzen 5 1600
Rx570 8gb
Ram Patriot Viper (2x4Gb) Ramy pracują w profilu xmp
Zasialacz Vero L2 500
Dwa dyski (Hdd+SSD)

To teraz wyłącz XMP i jeszcze raz sprawdź pamięci memtestem. Nie masz gwarancji, że Twój zestaw (cpu, mobo, ram) będzie poprawnie działać przy włączonym XMP. Być może będziesz musiał zjechać w dół z częstotliwością pamięci. Ale na początek test na domyślnych ustawieniach.

Właśnie miałem taką nadzieję że wyłączenie xmp coś da ale BSOD i tak występuje, zrobię jeszcze memtesta na ustawieniach fabrycznych ale raczej też pokaże błędy skoro wywala problem Memory Managment przy próbie odpalenia systemu

Na gwarancje, zestaw jest nowy (prawie), a na RAM często ponad 2 lata dają.

Na ram to nawet dożywotnio. Do śmierci użytkownika lub RAMu :smiley:

W x-kom ten RAM Patriot Viper (2x4Gb) ma gwarancję dożywotnią producenta.

Dożywotnio, czyli aż wyjdzie ze sprzedaży. Choć RAMy w tym wypadku są żywotne, ale wyjście DDR5 na pewno to zmieni.

Dlatego napisałem: :point_down:

Pisząc “śmierć RAMu” miałem na myśli zaprzestanie jej produkcji i sprzedaży. Myślałem, że to oczywista metafora.

No dobra test bez xmp zrobiony iiii o dziwo zero błędów w memteście, ale mimo to BSOD Memory management… poddaje się, pamięci wyślę chyba ma gwarancję ale przetestuje je jeszcze osobno z profilem Xmp zobaczę czy coś to da

Microsoft oprócz sprawdzenia RAMu przy tym błędzie zaleca również sprawdzenie SMART dysków.

Czyli memtest jest OK, ale system dalej wali BSODami?

Windows 10? Przypomnij sobie, czy to nie wystąpiło po którymś z update’ów (np. KB4532695, KB4540673, itd.).

Tak, praktycznie cały czas Memory Managment i pfn list corrupt oraz critical process died. Na dziesięć prób uruchomienia dwa razy odpalił się system ale jest niestabilna, czasami wywala od razu błąd A czasami wszystko w miarę normalnie chodzi i nawet OCCT się odpalił i 1.5h chodził pod maksymalnym obciążeniem

Z tymi przypomnieniem czy to nie było po aktualizacji może być ciężko, system przestał działać stabilnie jakieś 4 -5 dni temu, wysypał się po dwóch dniach i teraz mam świeży system, jedyne co zdążyłem wgrać to sterownik i programy testujące i spowrotem to samo, błędy, błędy i jeszcze raz błędy

To może, tak jak mówi @Sidkwa, dysk poleciał.

co to za wgl dysk masz ?!

Jaka wersja (polecenie “winver”)? Próbowałeś narzędzi typu sfc czy dism? Co to za dyski hdd+ssd?

Dysk ssd CX400 Goodram 512GB (praktycznie nowy, ma około 3 miesiące)
Dysk hdd Toshiba P300 1TB (Od nowości +/- rok)
System
Wersja 1909 (kompilacja systemu operacyjnego 18363.720)
Sfc próbowałem przed formatem ale skan zatrzymywał się na 80%
Dyski sprawdziłem Cristal Dyskiem i HD Tunem i żadnych problemów nie było

Edit
Teraz komputer pracuje na jednej kości ram sprawdzonej wcześniej memtestem, ponad godzina w OCCT i jeszcze działa, system się nie wiesza

Spróbowałem jeszcze raz Sfc i Dism no i coś poszło, dostałem komunikat że sfc znalazł uszkodzone pliki i je naprawił
Edit
A jednak nie do końca, pojawiły się nowe błędy
-kernel security check failure
-system thread exception not handled fltmgr.sys
Edit 2
Zapomniałem dodać że dzieje się tak ale na drugiej kości pamięci bo przełożyłam ją zaraz po zrobieniu skanu sfc, a takie cuda dzieją się gdy włączam na niej memtesta

Reasumując - jedna z kości samodzielnie pracuje stabilnie, druga - niestabilnie? W parze system jest niestabilny? No to chyba masz winowajcę.
btw. Obsadzając RAM w innych gniazdach ta sama sytuacja?

Nadal z włączonym profilem XMP.