Uszkodzona podstawka chłodząca a funkcjonalność

Teraz jest GIT. Co to za karta? 80 stopni to jest dość dużo. Ja wczoraj na RX 480 G1 Gaming W GTA V miałem 60-65. A grałem kilka godzin. Pokaż zdjęcie lepiej ukazujące kartę, bo na powyższym średnio widzę co tam się dzieje.

GTX 960 2GB - pasywne chłodzenie Artic Accelero S3, stąd te temperatury. Będzie trzeba dokupić wentylatorki

Ano, w tym wypadku wentylatory wskazane. Jak masz gdzie to upchnąć to na pewno zda to egzamin.

Temat mnie zaciekawił i przeczytałem cały ale mam jedno pytanie

Mam BQ Dark Rock 3, dopiero pierwszy raz go montowałem, ale wiadomo pastę trzeba zmieniać i demontażu nie uniknę. Mówiąc szczerze nie mam innego pomysłu na demontaż chłodzenia jak właśnie w pionie, ale przyznam szczerze pierwszy raz mam do czynienia z takim mocarnym chłodzeniem montowanym w taki sposób.
Dlatego pytanie jak w takim razie proponujesz demontować takie chłodzenie? Przecież trzeba od spodu płyty głównej odkręcić śrubki mocujące chłodzenie.
Jedyne co przychodzi mi do głowy to demontaż płyty głównej, ale to też ryzyko bo ciężko będzie wyciągnąć płytę główną z takim klockiem. Sens montowania chłodzenia na płycie poza obudową widziałbym tylko w przypadku gdy obudowa blokuje dostęp od tyłu płyty głównej uniemożliwiając przykręcenie chłodzenia.

Gdy teraz pierwszy raz montowałem DR3 montowałem go w pionie na płycie umieszczonej w obudowie, z jednej strony trzymałem go ręką lekko przyciśniętego do CPU, a z drugiej przykręcałem śrubki. Cooler trzymałem aż do momentu przykręcenia wszystkich śrubek tak by Cooler siedział stabilnie. Demontować go planowałem w podobny sposób, ewentualnie prosząc kogoś o pomoc w odkręcaniu lub przytrzymaniu.

Mam już na to wyrobiony sposób. Odkręcasz całą płytę główną (chłodzenia DRP3 nie ruszasz). Kiedy wszystkie śrubki na płycie głównej zostaną odkręcone, kable odpięte wtedy wyciągasz całość i odkręcasz chłodzenie (mocowania Dark Rocka) w tzw. pozycji “do góry nogami” tak żebyś mógł spokojnie odkręcić mocowania. Robisz to na miękkiej powierzchni i wtedy nie ma żadnych komplikacji. Odkręcanie w pionie, sam widzisz do czego prowadzi.

Problem jest jeszcze inny. Lewa klapa obudowy ma teraz w standardzie 2 sloty na 12-14 cm wentylatory, które montuje się je aby wywiewały ciepłe powietrze nagromadzone w obudowie. U mnie jak widać na powyższych zdjęciach takiej możliwości nie ma z racji gabarytów chłodzenia procesora i teraz chłodzenia karty graficznej.

Po zamontowaniu lewej klapy, włączeniu trybu turbo w sekcji obrotów wentylatorów (BIOS) mam temperaturę 53 stopnie temp ogólna procesora.

Czy są na rynku dostępne wentylatory mające o połowę węższą* tę część ?

    • obecnie szerokość ta wynosi 2,5 cm. Potrzebował bym tak 1,3 cm max.

Dzięki, dlatego pytałem o patenty na odkręcanie tego klocka właśnie by unikać Twojego losu. Lepiej uczyć się na cudzych błędach :stuck_out_tongue: .
Swoją drogą jak tylko go przekręcałem to miałem dwie myśli: “rany dobrze, że nie wziąłem wersji PRO” :smiley: , a druga to “No to będzie wesoło przy odkręcaniu”.

Dokładnie. Teraz czuć różnicę przy podnoszeniu obudowy :). Masa jest jak w przypadku tych starych PC’ów z 2000 roku. Tylko wtedy głównie warzyła obudowa a teraz komponenty chłodzenia.

Wiesz co, jak go zobaczyłem na własne oczy to zastanawiałem się jakim cudem płyta główna nie pęknie po jego przykręceniu pod jego ciężarem :smiley: .

Jednak muszę powiedzieć, że jestem zadowolony bo temperaturą są świetne a cichutko jak nie wiem. W moim przypadku nie przekracza nawet pod obciążeniem chyba 70% obrotów maksymalnych.

To teraz wyobraź sobie co ten kolos zrobił z procesorem kiedy go przygniótł mocowaniem :slight_smile:

Ile gram waży procesor 100 ? a ten czarny kamień od Be Quiet jakieś 3-3,5 kg.

To świetnie. Jaki procesor i czy było robione OC ?

I7-6700K, OC nie było robione i nie planuję. Wziąłem z K ze względu na wyższe bazowe taktowanie, a nie pod kątem OC.
Aczkolwiek :wink: muszę przyznać że troszkę korci żeby zabawić się w OC, ale nie widzę takiej potrzeby, tym bardziej, że nie mam GPU jeszcze w kompie i jadę na zintegrowanej.

Szczerze? Widzę jeden patent. Dwa stołki, kładziesz na nich całego peceta tak by od spodu był dostęp do śrubek i jazda. Zawsze dobrze będzie chłodzenie czym podeprzeć by się nie przekiwało.

1 polubienie

Też o tym myślałem jak już go przykręcałem, ale tutaj masz ryzyko że PC spadnie ze stołków i możesz narobić jeszcze większe szkody :stuck_out_tongue: .
Tak czy siak do montażu chłodzenia o takim sposobie montażu chyba bez względu na sposób montowania najlepiej robić to we dwóch. Bez względu od pozycji druga osoba będzie pewniejsze, choćby miała budę trzymać, żeby ze stołków nie spadła :stuck_out_tongue: .

Problem dalej powrócił. Pytanie czym spolerować tę powierzchnie na chłodzeniu procesora ?

Trzeba się tym zająć, spolerować wyczyścić socket nóżki pewnie też oberwały pastą.

Nie jestem pewny czy to dobre rozwiązanie, ale jeśli miałbym polerować to najlepiej wkrętarką z takimi nasadkami materiałowymi do polerowania. Jak masz wkrętarkę to powinieneś gdzieś dostać taki zestaw albo osobno do polerowania z takimi okrągłymi gąbkami i materiałami do polerowania zakładanymi zamiast wiertła. Coś podobnego jak tutaj:


Tylko ja bym używał tylko i wyłącznie tej materiałowej.

Musisz mieć też świadomość, że przy polerowaniu możesz spowodować, że powierzchnia radiatora która styka się z procesorem nie będzie już tak równa i nie będzie równolegle przyległa do procesora co może pogorszyć sytuację.

Zrezygnowałbym z wszelkiego rodzaju papierów ściernych i gąbek do polerowania ponieważ one mogą zbyt dużo zetrzeć i ograniczyłbym się tylko do prze polerowania tą materiałową miękką polerką.

Może skrzywione nie są też śruby których zdjęcie wstawiałeś a nóżki od coolera do których je przykręcasz. Postaw cooler na równej powierzchni i zobacz czy się nie buja i czy równo przylega z każdej strony.

W ogóle o co on zahaczył, że tak mocno został porysowany?

Bardziej obstawiałbym że winna za temperatury jest pasta w sockecie albo uszkodzenie procesora. Nie oszukujmy się cooler uszkodziłeś na krawędzie do tego nie jest to głębokie ani duże uszkodzenie więc nie powinno mieć aż tak dużego wpływu na temperaturę całego procesora.

W ogóle o co on zahaczył, że tak mocno został porysowany?

Jak o co ? Całość spadła na procesor.

a nóżki od coolera do których je przykręcasz. Postaw cooler na równej powierzchni i zobacz czy się nie buja i czy równo przylega z każdej strony.

Być może sprawdzę to.

nie jest to głębokie ani duże uszkodzenie więc nie powinno mieć aż tak dużego wpływu na temperaturę całego procesora.

Ale jak widać temperatury są wysokie jak na otwartą obudowę.

Czy ktoś jest mi w stanie wyjaśnić dlaczego po reinstalce sterowników karty graficznej problem w grach zostaje rozwiązany ?

Kilka uruchomień jest poprawnych, gry działają płynnie, wszystko po to by po przerwie, dajmy na to na drugi dzień znów tworzyć problem. Po czym ponownie reistaluję sterowniki GPU i śmiało dalej mogę grać. O co tutaj chodzi?

PS. Wychodzi na to, że jednak procesor jest ok, ponieważ dochodzi do 100% obciążenia w overdrive

A tutaj dorzucam test w Prime 95.26.6

Różnica w 4 module procesora tylko 0.4 stopnia od maxymalnej. Po takim rezultacie postanowiłem przerwać test

Przy podkręconym do 4,5 Ghz FX 8320 nie dziw się, że masz 74 stopnie. Ja na 4,2 z lekko podniesionymi napięciami mam ok. 70 w maksymalnym stresie - w grach ledwo do 60 dochodzi. 4,5 Ghz wymaga podniesienia napięć, a za tym idzie większa temperatura. już male podniesienie wartości powyżej nominału skutkuje zwiększeniem temperatury.

Nie chcę zakładać nowego tematu, dlatego napiszę jeszcze tutaj.

  1. Kolejna martwiąca mnie kwestia. Zakupiłem Turbo mode (dwa wentyle extra) do chłodzenia Artic Acellero S3. Wygląda to tak:

Problem jest natury takiej, że pomimo wymiany chłodzenia mam taką temperaturę:

Radiator przylega do procesora graficznego, jest ślad pasty (wymieniłem z seryjnej na Thermal Grizzly), natomiast mocowania od strony głównego radiatora są ruchome, zauważyłem, że jeden heat pipe jest jakby wgnieciony na górze. Czy to może być przyczyną?