Uszkodzone gniazdo baterii CMOS w laptopie Acer Aspire 5552


(krystianspoko) #1

Witam. Dziś chciałem wyciągnąć baterię CMOS z laptopa.Niestety przy wyciąganiu uszkodziłem gniazdo baterii przez co bateria ciągle wyskakuje przy włożeniu do gniazda. Włączyłem laptopa bez tej baterii i wszystko jak na razie działa Bios pamięta swoje ustawienia i czas w systemie też się nie zmienia na stary. Czy ta bateria jest konieczna do prawidłowej pracy laptopa? Link do zdjęcia Gniazda baterii https://zapodaj.net/3376172364ccb.jpg.html https://zapodaj.net/9c0975afd5e23.jpg.html


(bachus) #2

Wsadź coś między rant baterii a obudowę (kawałek papieru złożonego na pół, końcówkę wykałaczki), ewentualne zaklej taśmą izolacyjną baterię. Takie życie, lapopy są robione teraz z bardzo złej jakości tworzywa i standardem jest, że np. “zerwie” się gwint przy rozkręcaniu itd.


(krystianspoko) #3

@bachus A wiesz może od czego jest ta bateria? Bo bez niej nadal laptop pamięta datę godzinę i moje ustawienia biosu.


(bachus) #4

Bateria służy do przechowywania tzw. “słowa biosu” i podtrzymania zegara. Słowo biosu: jest to konfiguracja BIOSu. Zegar: godzina i data.
Podtrzymuje, ponieważ:

  • czasem nawet i z pół godziny potrafi wytrzymać bez baterii (kondensatory trzymają trochę),
  • podtrzymywane jest z akumulatora laptopa.

 

Nie cackaj się, po prostu umieść tak, aby nie wypadała i żeby po tym co dodasz (taśma izolacyjna itd.) dało się poskładać laptopa bez naruszania jego konstrukcji (np. napchasz za dużo taśmy izolacyjnej).


(xyzzyx) #5

Pamięta, pytanie jak długo.

To po pierwsze.

Uszkodzone gniazdo baterii-

popytaj w jakimś serwisie.

Może mogliby przelutować gniazdo z jakiejś

“walniętej” płyty.

Cena możeby Cię nie zrujnowała. Ocenisz sam.