Uszkodzony BIOS, próba auto-naprawy

Witam. Gdy probuje wlaczyc komputer ukazuje mi sie tylko blackscreen z napisem:

Boot block Compatible Ver.000

Bad BIOS checksum. Starting BIOS Recovery

Checking for CD rom . . .

CD not found

Checking for USB . .

USB not found

Checking for CD rom . . .

CD not found

Checking for USB . .

USB not found

Checking for CD rom . . .

CD not found

Wyglada na to ze bios odmowil posluszenstwa, czy ktokolwiek borykal sie z takim problemem? Prosze o pomoc. Dodam ze komputer dzialal normalnie, wczoraj sie zacial a po resecie padaka…

Musisz pobrać BIOS dla swojej płyty, zrobić CD abo Pena według instrukcji producenta, powinna być na ich forum albo w dziale FAQ, i uruchomić kompa, BIOS spróbuje się naprawić.

ok rozumiem, ale mowisz strasznie ogolnikowo. plyta glowna to ASUS M4A87TD. moglby ktokolwiek podac jakies mirrory i opisac mi przebieg calej instalacji?

Z tego co widzę w sieci to wystarczy że wsadzisz płytę DVD dostarczoną z MOBO, naprawa BIOS powinna się rozpocząć sama: http://www.manualslib.com/manual/431248 … ml?page=50

zrobilem jak kazales ale niczego to nie zmienilo poza jednym komunikatem

"Reading file “M4A87USB.ROM”

File “M4A87USB.ROM” not found on CD-ROM"

jakies sugestie?

Dobra, popularny problem z tą płytą :wink:

Pobierz najnowszy BIOS dla swojej płyty stąd: http://www.asus.com/Motherboards/M4A87T … t_Download -> wybierz OS-> pokaże się zakładka BIOS-> rozwiń ją, pobierz najnowszy.

Zmień mu nazwę na m4a87usb.rom -> wrzuć na pena, który jest sformatowany w FAT 32-> spróbuj uruchomić PC i zobacz czy rozpocznie się proces flashowania BIOS, w żadnym wypadku nie wyłączaj zasilania w trakcie.

BTW> Czy wymieniałeś może jakieś komponenty przed awarią, RAM na ten przykład?

nie. ale jakies dwa miesiace temu spalila sie karta sieciowa podczas burzy.

I do teraz działało normalnie?

Na forum piszemy w języku polskim, używamy “ś, ć, ź, ż, ą, ę, etc.”, proszę użyć przycisku EDYTUJ i poprawić posty.

tak, chociaż sam nie wiem bo nie korzystałem z komputera trzy miesiące. wczoraj włączyłem na 10 minut, wróciłem po paru H i komputer leży :expressionless: zrobiłem jak radziłeś i komputer myśli. coś tam żeby nie wyłączać komputera do momentu aż ponownie się sam włączy :slight_smile:

No to teraz masz czas na poprawę postów!

tym razem cos takiego sie ukazalo na ekranie:

“USB Device found.”

"Reading file “M4A87USB.ROM”. Completed.

“Image integrity check failed”

“Please turn off your system and power on again to get system back”

Trudno coś doradzić, wygląda że po burzy masz uwaloną płytę na “amen”. Na forach zalecają jeszcze wyjęcie jednej kości RAM jeżeli masz dwie i kolejną próbę. Zostaje tylko ta w pierwszym slocie. Być może coś to da. Inna sprawa to, próba z starszym BIOS, może coś przy pobieraniu się sknociło. Opcje się kurczą…

Spróbuj zaraz po uruchomieniu kompa nacisnąć ALT i F2 równocześnie, może wejdzie w tryb EZ Flash 2 , z którego teoretycznie można odzyskać oryginalny BIOS. Ewentualnie użyć tego narzędzia do odzysku BIOS z pena (wskazanie pliku).

udało się zresetować BIOS, tak jak opisałeś mi to w poście powyżej. jak na razie działa. teraz wgram na nowo SO, bo komputer działa jakby nie działał. dzięki stary :))

Panowie wiem, że to stary post, ale dzięki tej informacji również uratowałem starą płytę P5W DH DELUXE. Problem z uszkodzonym bios da się naprawić. Wystarczy:

  1. na pena wgrać bios ze strony producenta (pen o bardzo małej pojemności max 4 gb, ale u mnie płyta zobaczyła dopiero 1,87 gb)
  2. zmienić nazwę na tą której szuka startująca płyta lub poszukać w instrukcji
  3. najczęściej i tak są 3 bipy, przerwa 5 bip
  4. jeśli mamy zmodyfikowany proc np. xeona pod 775 s. wymienić i włożyć cora, wyjąć kości ram, zostawić taki z min ilością (ja znalazłem 1 gb)
  5. odpiąć cd rom i inne dyski
  6. odpalić wyłącznie z penem, można przytrzymać alt + F2
    czekać na komunikat (około 1-2 minut)