Uszkodzony/brak pliku Ntfs.sys

Witam

Dzisiaj rano gdy włączałem komputer pojawił się komunikat "Nie znaleziono lub uszkodzony jest plik : System32\Driwers\Ntfs.sys Włóż płytę windowsa i wybierz w instalatorze “Napraw istniejący System Windows Xp”

Zrobiłem wszystko tak jak było opisane ale podczas ładowania się instalatora wyskoczył mi błąd “Nie można załadować pliku setupdd.sys kod błędu to 4”

Nawet próbowałem instalować Linuxa ubuntu 7.1 ale podczas ładowania się instalacji wyskoczyło coś takiego (tłum. z ang.) “jądro uszkodzone, nie można naprawić błędu”

I tutaj błędne koło się zamyka, proszę o pomoc! !!

p.s.

może to awaria dysku?

Praktycznie na 100% jest to uszkodzony rejestr systemowy. A w wyżej opisanym przypadku wychodzi, że możesz zrobić już tylko format. Chyba, że ktoś się spotkał z takim problemem i go rozwiązał w inny sposób (ale bardzo w to wątpię).

jak mam sformatować dysk w tej sytuacji?

na przykład programem Gparted

Potem daj odczyt danych SMART z programu HD Tune, zakładka Health.

tylko, że ja nie mogę komputera włączyć… nawet w stanie awaryjnym

Po pierwsze zmień taśmę do dysku twardego, jest to konieczne, gdyż format może być tu zbędny, potem jak nie pomoże to format. Po tym daj koniecznie odczyt SMART.

noo a jak mam go potem sformatować i dać ten odczyt? bo nie czaję troszkę

No np programem GParted (to jest płyta Live-CD). Nagraj go na płytkę CD i uruchom z niej komputer.

Instrukcja do GParted, mimo mowy o Linuxie, jest tu o tym programie).