Uszkodzony dysk czy padający zasilacz ?

Ostatnio mam problem z uruchamianiem komputera - system nie chce się uruchomić bo nie widzi dysku. Sprawdzałem w biosie też go nie widać. Sprawdzałem podłączenia dysku pod względem zasilania jak i podłączenia do płyty. Nic to nie dało. Jako że system widzi napęd optyczny włożyłem płytę win xp i zainstalowałem na nowo i wtedy komputer sie uruchomił. Jednakże po jakimś czasie nadal ma napady że raz sie uruchamia a raz nie … Nie wiem czy to może być uszkodzenie dysku czy zasilacza ? Zrobiłem kilka testów dysku bo nie umiem sprawdzić zasilacza … i wyszedł mi bodajże bad sector… podejrzewał że może być on na partycji c i powoduje częste nieuruchamianie się systemu. Nie wiem ale może można by zainstalować system na innej partycji i to by rozwiązało problem . wrzucam kilka sreenów z testów - może ocenicie czy ten dysk jest jeszcze do użytku?
parametry:
winxp

Jak masz zasilacz no-name to jest szansa że może uszkodzić zasilacz.Jeśli sektory są realokowane to będzie to miało wpływ na uruchamianie systemu.

Relokowane sektory dysku, więc zacznij robić już backup danych. (jeżeli tego jeszcze nie zrobiłeś)
Przeskanuj jeszcze programem Victoria:
http://www.instalki.pl/programy/pobierz/Windows/narzedzia_dyskowe/Victoria.html?mid=37765
Pokaże dokładniej ile jest sektorów z długim czasem dostępu, a ile błędnych.

Czym prędzej zgraj dane z tego dysku i kup nowy. Mój tak z badami pochodził ~4 miesiące, po czym bad sector siadł na boot loader i kiszka.

Dysk masz do wymiany.

Jest wpięty na osobnej taśmie ATA, czy razem na jednej taśmie z napędem CD.

Wklejaj cały smart dysku, a nie fragment.

Dysk nie nadaje się na system.

Praktycznie złom.

Ostatni zrzut dla pewności

Pokaż osobno
Pokaż razem
Linki:
https://zapodaj.net/4d4fa8b49e3e6.jpg.html
https://zapodaj.net/ec8857451f00c.jpg.html

Pewnie będę musiał kupic nowy dysk, tylko nie wiem czy zostać przy ATA czy wybrać na SATA ? Nie wiem czy jest to opłacalne

czyli będzie miało przełożenie na szybkość - może pomoże zamiana obrotów z 7200 czy 10000… wielkość dla mnie jest

wystarczająca więc 160 gb. Do sata będzie pewnie potrzebna przejściówka sata/ide do taśmy IDE - chyba da się SATA podłączyć

do płyty msi kt4v.

https://zapodaj.net/5bb51ca724017.jpg.html

Nie wiem czy warto kupować na rynku wtórnym wypasioną używkę np. mało używaną z 2000 godzin czy też zainwestować w najtańszy nowy i na gwarancji?

moje PARAMETRY TO :
WIN XP
proc athlon 1.25
płyta msi kt4v
pamieć 3x 256 mb ddr3 ( tu można by dokupić 3 X 1GT)
karta RADEON 9550
nagrywarka dvd
czytnik cd
karta sieciowa tp-link

Sprawny dysk 160 GB ATA 7200 obrotów będzie szybszy i to wszystko.

Linki nie działają.

Edit:

Do kosza, ale ponad 40 tysięcy godzin pracy - nie ma już takich dysków.

Ooorzeszzz… Jaki setup :slight_smile:

A już poważnie… Zmień zasilanie. Athlony (a w szczególności chipsety VIA) nie znosiły “brudnego” i niestabilnego prądu, a prawdopodobnie taki właśnie dostaje mobo, co powoduje cyrki z hdd.
Czas niestety robi swoje i jeśli jest to zasilacz jeszcze z tamtych lat, kondy i stabilizatory będą do wymiany.
Dławiki pewnie też, chociaż one potrafią wytrzymać i 20 lat :wink:
Po zmianie zasilania weź i wyzeruj ten dysk… całkiem możliwe, że błędy logiczne (bo z tego co widzę to takie na nim są) znikną.
Aha… i jeszcze jedna rzecz… Ówczesny smart i maxtor’y to nie za dobre połączenie. W tamtych latach smart był mocno kulawy i zabłędowany, co często powodowało przekłamania.
Miałam bardzo podobny zestaw… zmieniłam dyski z maxtora na seagate, bo mnie właśnie toto wkurzało niemiłosiernie. Gdzieś jeszcze leży nawet całość w kartonach :wink:

No to przetrzyj okulary:

Atrybut ID 05 ( 05 )
Reallocated Sectors Count
Ilość relokowanych sektorów. Kiedy dysk napotyka błąd odczytu/zapisu/weryfikacji, oznacza ten sektor jako relokowany i przenosi dane do specjalnego zarezerwowanego obszaru (obszaru rezerwowego). Proces ten jest również określany mianem remapowania a relokowane sektory określa się remapami. To właśnie dlatego, na nowoczesnych dyskach, nie widzimy “bad bloków” podczas testów powierzchni
Krytyczny: Tak (Im niższa wartość tym lepiej)

A dodatkowo bios ma problem z jego odczytem, taśmę można wykluczyć, bo parametr C7 OK - w tym wypadku może też mieć problem płyta główna lub ustawienia biosu, zasilacz i inne? stary komp.

Panie ekspert… popracujesz pan min 5 lat w dobrym serwisie, to będziemy rozmawiać jak równi.
A na razie odsyłam do lektury, o układach zasilania mobo z tamtych lat.

Szanowna Pani… proszę przeczytać co napisałem. A w branży jestem od początku istnienia komputerów w Polsce.

Tym gorzej dla pana experta.
W szkole nie uczyli, że najpierw się ogarnia zasilanie całości układu, a dopiero potem diagnozuje resztę i wyciąga wnioski? Hmm… To ja serdecznie współczuję pracodawcy.

Chyba Pani, za przeproszeniem pogoda nie służy… proszę przeczytać co napisałem, zobaczyć screny i moje odpowiedzi.

A to, że zasilacz, może mieć taki wpływ, to Pani ma rację, ale co innego Pani zarzuciłem. Nie wiem, nie piszę bzdur.

Wystarczy mi, iż przeczytałam pańskie “Atrybut ID 05 ( 05 )”, co jak wiadomo (niestety po dalszej treści wnioskując, nie wszem i nie wobec) jest dość znanym błędem pierwszych odmian smart’a, zwłaszcza przy kulejącym zasilaniu.
Toteż bez naprawy zasilania, nikt nie jest w stanie stwierdzić, czy ów komunikat, a co za tym idzie rzekomy błąd na dysku nie jest li tylko i wyłącznie “false-positive”.
Ja w ogóle takich rzeczy expertowi nie powinnam nawet mówić.
Soooorrryy… Ale siedząc od początku w branży, jak sam pan to określił, powinno się takie rzeczy wiedzieć.
To podstawy podstaw.

Natomiast teksty, o mych okularach i dalsze, są już poniżej wszelkiej godności i krytyki drogi panie.
Także do lektury wyżej wspomnianej, polecam jeszcze dorzucić sobie coś, o kulturze zwłaszcza wobec kobiet.

Napisałem bardzo subtelnie… a nie napisałem, że BZDURY Pani pisze. I skończmy temat, po co się Pani jeszcze pogrąża.

Sek w tym, iż nie mam absolutnie w czym.
Miłego.

Pa…

Moderatora proszę o wycięcie zbędnych postów.

A ja bym nie wycinał żadnego postu z tematu.
Dlaczego, bo pokazuje co się dzieje niejednokrotnie jak autor nie odpowiada czy zarazem nie wykonuje wszystkich poleceń. I odpowiadający zapędzają się w udzieleniu wszystkich możliwych przyczyn problemu i niejednokrotnie dochodzi do kłótni a nie na tym ma polegać pomoc, tylko na wykonywaniu poleceń i od rozwoju sytuacji jak problem złożony, dalsze decyzje. Nie doczytałem się np czy napęd i dysk są na jednej taśmie, widząc smart CryslDiskInfo pokazujący UDMA/ 33 UDMA/133 można myśleć że na jednej, ale lepiej jakby autor potwierdził i zależnie jaka odpowiedź dalsze decyzje co do sprawdzeń, bo tak to nie będziemy pisać książki. Jeśli chodzi o zasilacz to w internecie można znaleźć poradniki jak sprawdzić / pomierzyć linie napięć zasilacza a najlepiej to sprawdzić na innym sprawnej zasiłce. Zestaw jest wiekowy to i mogą dziać się różne; problemy cyrki/ anomalie. Przez zimne luty, zaśniedziałe styki, nie tylko na płycie głównej, mogą być różne nieprawidłowości w działaniu. Choćby zaśniedziałe styki w dysku łączące płytkę elektroniczną z częścią mechaniczną mogą być różne nieprawidłowości w działaniu, choćby nabijanie w smart realokowanych sektorów które w rzeczywistości nie są badami ale zostały realokowane .