Uszkodzony dysk - instalacja systemu

Witam. Wczoraj wystąpił u mnie problem z laptopem, wszystko działało, zaczęło się od tego, że przeglądarka firefox zaczęła mi się zwieszać, co rusz się crashowała. Po wykonaniu reboota, laptop już się nie uruchomił, doszło tylko do loga windows, mignął blue screen i nastąpił ponowny restart. Blue screen ten dał następujący STOP:

0x0000007B (0x80786B58, 0xC0000034, 0x00000000, 0x00000000)

 

Przy próbie naprawienia (nie z płyty, przed uruchomieniem systemu mam możliwość uruchomienia narzędzia do naprawy systemu podczas uruchomienia), nic się nie naprawia, po upływie około 10 minut, mam znów blue screen, ale z innym STOPem:

0x0000000A (0x0000002C, 0x00000002, 0x00000000, 0x8A8BD3A2)

Mam przy tym też taki dopisek, którego nie było w poprzednim BSoD:

IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL

 

Przy próbie naprawienia z płyty, nie pokazuje się blue screen, coś tam próbuje się naprawić, ale jest kilka błędów, które pojawiają się w raporcie (dołączone 3 zdjęcia).

 

Podsumowując, czy mogę zrobić kopię zapasową systemu bez uruchamiania go? Przeczytałam również temat “Przegląd metod naprawy problemów z uruchamianiem Windows 7”, artykuł “Przypadek 1 - system nie uruchamia się”, próbowałam wszystkich metod, prócz ostatniej, bo tak się akurat składa, że na dysku systemowym mam dane, które bardzo ważne i boje się je stracić, nie wiem, czy nadpisanie (czyli pojawienie się folderu “windows.old”) jest na 100% pewne i czy w ogóle to naprawi mój dysk systemowy. Chciałam sprawdzić, czy w ogóle będę miała w razie czego możliwość nadpisania nowego systemu i miałam komunikat z jednego tematu wcześniej wspomnianego o utworzeniu folderu “Windows.old” - czy to oznacza, że na 100% ten folder mi się utworzy?

 

Mój laptop to HP Compaq6910p, procesor Intel Core 2 Duo, 1GB wbudowanej pamięci i 1GB RAMu (dodam jeszcze, że wcześniej występował błąd podczas Memory Check w BIOSie “Failed memory address: 21BE40D8, Pattern expected: 55555555, Pattern read: 55555155” + podczas Startup Check był błąd pamięci, ale nie wiem, jaki dokładnie, bo obecnie nie występuje, a wcześniej nie zrobiłam zdjęcia + HDD Self-Test Options nie występują problemy; po włożeniu innej kości RAMu, również z 1GB, wciąż występuje ten sam błąd, więc nie wiem już, co zawiodło, a co działa) na systemie Windows 7 Ultimate x86.

Będę wdzięczna za każdą pomoc.

post-249231-0-65340400-1404420507_thumb.

post-249231-0-08684300-1404420520_thumb.

post-249231-0-44860400-1404420528_thumb.

Nie wiem co wykonywałaś czytając tamten poradnik ale sprawdzałaś uruchomienie konsoli odzyskiwania z płytki i następnie użycie komendy:

chkdsk /f /r

A jeśli chcesz po prostu odzyskac dane to ogarniasz jakiegoś linuxa live cd i z jego poziomu masz dostęp do partycji komputera i plików.

Po wpisaniu komendy w wiersz polecenia, dostaję komunikat:

Typ systemu plików to NTFS.

Nie można zablokować bieżącego dysku.

System Windows nie może uruchomić sprawdzania dysku na tym woluminie, ponieważ jest on zabezpieczony przed zapisem.

 

W sumie to interesuje mnie odzyskanie danych z dychu systemowego, czyli C, bo D mi się nie sformatuje po zainstalowaniu nowego systemu (ale dla pewności też można by było z niego te dane przenieść). Ten Linux Live CD będzie dobrze działał przy systemie Windows 7? I czy jeśli tak, to będzie potrzeba wypalenia go na płycie CD (jak chyba w sumie sama nazwa wskazuje), wtedy też byłaby możliwość przeniesienia danych np. na dysk wymienny?

Lowa - błędy ewidentnie sugerują uszkodzenie pamięci. Ponieważ pierwszy bank znajduje się pod klawiaturą (i musi być obsadzony !), wyjmij pamięć ze slotu dostępnego od spodu, i przełóż do banku pod klawiaturą. Ta operacja wymaga demontażu klawiatury. Tu masz adres do PDF z instrukcją serwisową: http://www.levnapc.cz/ProductsFiles/6910p-servisni-manual.pdf (zacznij od strony 63)

Jeśli nie czujesz się na siłach, by upewnić się co do mojej diagnozy, przygotuj nośnik startowy z memtestem http://www.memtest86.com/download.htm i wykonaj szybką diagnozę.

Maintenance mojego laptopa nie jest mi obcy, pytanie tylko, czy RAM, który wyciągnęłam spod klawiatury wsadzić pod spód laptopa, czy próbować tylko z jednym?

Tylko z jednym. Jeśli POST nadal będzie zgłaszał problem - to niestety problem może być głębszy.

Niestety wciąż pokazuje się blue screen, jaki podałam jako pierwszy w pierwszym poście.

BSOD pochodzi zapewne od nieudanej próby naprawy systemu. Sprawdź memtestem czy nie ma błędów pamięci. Jeśli nie będzie błędów - ponów naprawę.

Memtest wykonać z jakim ułożeniem RAMu? Tak jak było na początku, przed zamianą, czy po zamianie + włożenie drugiego RAMu? Czy to może jednak będzie obojętnie, gdzie będzie włożony jaki RAM?

Obsadzasz TYLKO 1 bank (ten pod klawiaturą) najlepiej pamiecia co do której jesteś pewna.

Takie pytanie, czy to sprawdzanie Memtestem powinno trwać tak długo? Sprawdza już 2 i pół godziny, na razie jest “Pass: 5” “Errors: 0”, ale chyba nic nie zapowiada rychłego zakończenia skanowania. Wiem, że tam pisze, iż Memtest będzie robił kilka różnych testów, ale tyle czasu?

Nie. Jeśli przeszedł to teraz przejdź do:

  1. Sprawdzenia dysku chkdsk

  2. Ponownej próby naprawy systemu.

Jak pojawią się jakieś komunikaty o błędach daj znać.

Skanowanie trwa 4 godziny i 20 minut (i nadal trwa), do tej pory nie wykrył żadnych błędów + czy to skanowanie miało rozpocząć się automatycznie? Bo na stronie było napisane coś o zmianie ustawień, ale nie miałam takiej możliwości.

 

Btw. przerwać to sprawdzanie i ustawić na nowo? Sprawdzając przy tym uważnie, jakie okna się pojawią? Bo tam było coś napisane o 10 sekundach, że po tym automatyczne zacznie testować pamięć, możliwe, że przeoczyłam te 10 sekund.

Myślałem ze już przerwalaś. Wystarczyło 1 przejście bez błędów. Teraz chkdsk i jak będzie bez błędów próbuj naprawić system. Nadal tylko z tą jedną pamięcią.

Okey, przerwałam sprawdzanie (już z pół godziny temu, ale walczyłam z innym laptopem, żeby mi telefon podłączył przez USB, bym mogła rzucić zdjęcie raportu chkdsk) i chciałam puścić od nowa, ale najpierw dałam naprawę systemu, raport na samym końcu dał komunikat:

Stan rozruchu wskazuje na pomyślne uruchomienie systemu operacyjnego.

Wszystkie testy mają wynik, że ukończono pomyślnie i kod błędu wynosi 0x0, ale mimo to nadal się nie uruchamia.

Wynik chkdsk w linku poniżej (na załącznik jest zbyt duży).

http://oi57.tinypic.com/2z51z6x.jpg

Ehhh moja wina … nie napisałem wyraźnie że masz sprawdzić dysk c.

Czyli jeszcze raz: chkdsk c: /f

Sprawdziłam dysk C.

http://oi57.tinypic.com/vqpk52.jpg

Dysk w sumie wyglada dobrze ale coś dziwnie mało na nim plików. Możesz sprawdzić zawartość dysku c ?

Dir c:\

Dostaję komunikat zwrotny:

Wolumin w stacji C to Zastrzeżone przez system

Numer seryjny woluminu: 3E41-A4CD

 

Katalog: c\

 

Nie można odnaleźć pliku.

Ile miałaś partycji na dysku ? Sprawdź dir d:\