Uszkodzony dysk przenośny

Witam, opowiem po któtce co się stało z moim dyskiem przenośnym, pewnego razu gdy u kumpla chciałem skopiować kilka plików, jego komputer zawiesił się, no i trzeba było zresetować maszynę, po tym wydarzeniu dysk kręci tym swoim talerzem lampka jest, niestety nie czyta dysku, sprawdzałem już czy wogóle komputer go widzi w Zarządznie Komputerem wszedłem w zakładkę Magazyn Danych i tam było go widać, gdy próbowałem coś tam grzebać nagle się u mnie zacinał komputer i jak wyjmowałem dysk to się odcinał. I tu moje pytanie czy jest jakiś program czy inne cudo techniki które postawi dysk na nogi słyszałem coś o MHDD, ale nie chcę przez przypadek u siebie dysku ssd tym rozwalić. Dysk jest 2.5 calowy podłączany po USB pełną nazwę mogę dać jak będę w domu.

Uruchom jakiegoś linux’a live cd po czym sprawdź jak się tam sprawy mają z tym dyskiem. Spróbuj użyć np GParted w celu sformatowania nośnika. MHDD teoretycznie emuluje scsi z usb, jednak nie podłączałbym dysku naprawianego, razem z innym dyskiem jednocześnie (jak już również użyj live cd).