Uszkodzony HP Pavilion dv6700 - układ graficzny?

Witam,

 

Laptop sąsiada HP Pavilion dv6700 ma dziwne objawy:

  • ma uszkodzoną tasiemkę LCD (miga obraz przy ruszaniu pokrywą, i przy dotykaniu kabla, jak i przy dotykaniu zawiasu)
  • nie wypuszcza mi obrazu po VGA (nawet przy starcie, przecież powinien duplikować podczas początkowych faz rozruchu)
  • nie wypuszcza mi obrazu po HDMI (nawet przy starcie, na dodatek nie chciał wstać, po wpięciu kabla, a sam kabel strasznie ciężko wchodził)
  • wyświetla obrazy tylko niskiej rozdzielczości (przykład: start, do bootloadera, ale od mimentu kiedy minie animacja startowa siódemki, pokazują się szlaczki i dupa)

Sąsiad narzekał na przegrzewanie, ale mówił, że artefaktów nigdy jeszcze nie widział. Zastanawia mnie też to, że nie chciał wstawać po tym HDMI. Dodatkowo - nie działa część klawiatury, a podobno nic mu się takiego nie stało. Dla mnie to dziwne. I teraz mam pytanie: czy to tasiemka czy układ graficzny? Bo teraz to już sam nie wiem.

 

Pozdrawiam.

Układ graficzny, matrycę to można nawet odpiąć - po VGA i tak powinien działać (przynajmniej procedura POST, reszta zależy od ustawień sterownika od momentu przejęcia kontroli przez system operacyjny).

DV 6xxx, 9xxx - chyba nawet któreś ze serii 7xxx miały fabrycznie złe “luty” w samych chipsetach, jest sporo opisów na forach i nie tylko. Dotyczy to układów i AMD, jak i NVIDII.

Więc mobo do wymiany?

Możliwe, tylko,czy warto w niego inwestować?

Sąsiad chce - jego sprawa. Oczywiście, postaram się odwiesc ich od pomysłu. Bo to tak: tasiemka 20 + klawiatura 40 + mobo 350 + pasta termo 30 + robocizna to się rachunek robi…