Uszkodzony komputer, czuć spaleniznę

(Zolin738) #1

Witam, mam problem z kompem, wczoraj moja siostra siedziała przy komp i coś pisała w Wordzie i nagle się wyłączył po chwili poczuła swąd spalenizny... Dzisiaj chcąc go włączyć, świeci się tylko dioda od dysku(czerwona), natomiast zielona już nie... Czy to płyta główna? Jak to sprawdzić?

(matiit) #2

podepnij inną jeśli podejrzewasz płytę główną...

Na początek zobacz jednak procesor i kartę graficzną.

(Zolin738) #3

Jak to sprawdzić?

(matiit) #4

np. podstawiając inny procesor (na pewno dobry) i jak się włączy to jego wina (tego Twojego)

(JNJN) #5

Zasilacz w pierwszej kolejności.

(Zolin738) #6

Zasilacz sprawdzony nadal to samo, gdy się włączy kompa to już potem nie można go wyłączyć ani zrestartować z przedniego panelu tylko przełącznikiem od zasilacza

(JNJN) #7

Czyli pachnie uszkodzoną płytą główną, sprawdź co to się spaliło/nadpaliło i wszystko wiesz .

(Zolin738) #8

Po głębszych oględzinach nic nie znalazłem :frowning: W ilu procentach można stawiać na płytę główną?

(Mskitek) #9

Jeżeli zasilacz padł to pociągnął za sobą wszystko (też tak kiedyś miałem)

Ale jeżeli zasilacz nie padł no to trudno będzie tak na oko powiedzieć ile % na płytkę :?

(Technik Elektro) #10

to nie prawda nie ma reguły !!

(Mskitek) #11

Jeżeli masz słaby zasilacz tak jak ja miałem (220V) to na niemal pewne, że pociągnie wszystko za sobą

(Technik Elektro) #12

w Voltach się nie mierzy mocy zasilacza - w Watach - w gniazdkach mamy 230V.

(Mskitek) #13

No tak sory pomyliło mi się ;/

(Jag1661) #14

Bios się w ogóle nie odzywa ? (znaczy nie pika)

Nic nie jest "popuchnięte"? (znaczy kondensatory), lub "skraterowane" (przypalone) - znaczy regulatory napięcia?

jeśli zasilacz NA PEWNO nie padł - to zostaje płyta główna - po warunkiem, że na innej (nie odwrotnie) sprawdzisz :

1. procka

2. pamięć

więcej nie trzeba by się komp odpalił - oczywiście z kartą graf :wink: )

P.s.

odepnij wszystko i zostaw tylko to co napisałem wyżej - spróbuj wtedy uruchomić (bios winien się zgłosić - jeśli nie - to najpierw sprawdzanie komponentów)