Uszkodzony plik system32 hal.dll

witam, wczoraj mój brat chciał wgrać na zewnętrzny dysk windowsa xp i oczywiście nie wyszło mu to za dobrze… dziś rano, kiedy włączyłem kompa wyskoczyło : ‘nie można uruchomić systemu windows, ponieważ następujący plik nie został znaleziony lub jest uszkodzony: katalog główny windows>\system32\hal.dll.’ , próbowałem f8, aby podziałać coś w trybie awaryjnym, ale nic z tego, zainstalowałem drugiego windowsa xp, na tej samej partycji, czytałem o pliku boot.ini, że to może być przez niego, tylko jak ja mam go naprawić z poziomu tego działającego xp, bo tamten nawet w trybie awaryjnym nie chce się uruchomić, da się jeszcze powalczyć o ten uszkodzony xp, bo nie chciałbym wszystkiego od nowa wgrywać :? jeszcze zawartość mojego boot.ini: [boot loader]

timeout=30

default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS.0

[operating systems]

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(3)\WINDOWS.0=“Microsoft Windows XP Professional dziala” /noexecute=optin /fastdetect

multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS=“Microsoft Windows XP Professional nie dziala” /NOEXECUTE=OPTIN /FASTDETECT

dziękuję za pomoc

wejdz do trybu awaryjnego ściągnij ten plik http://www.dll-files.com/dllindex/dll-files.shtml?hal i wrzuć go do system32

do trybu awaryjnego, którego systemu? jeśli tego, który nie działa, to już pisałem, ze nie mogę wejść na nim w tryb awaryjny

a masz tam konsole odzyskiwania?

nie sprawdzałem jeszcze…a te pliki, które się gdzieś kopiuje, bo przecież to jest instalacja xp, usuwają się po użyciu tej konsoli odzyskiwania?

za pomocą konsoli odzyskiwania z płytki wrzuciło by się ten plik z którym jest problem

a jaka komenda?

edit: próbowałem naprawić to konsolą odzyskiwania, ale nic z tego nie wyszło, pomysły?

edit2: posługiwałem się tym http://www.forumpc.pl/index.php?showtopic=106662 i kiedy wpisałem bootcfg /list wyskoczyło mi, że ‘całkowita liczba wpisów na liście rozruchu: 2’, czyli nie mam tak samo jak na podanym przeze mnie tutorialu, może to w czymś pomoże…i kiedy daje podczas rozruchu systemów przykładowe “winda” w w/w opisie, komp resetuje się

Inaczej. Włóż płytę z Windowsem i po zaakceptowaniu licencji klawiszem f8 wciśnij r. Spowoduje to, że instalator przeprowadzi instalację systemu od nowa(bez utraty danych) i to powinno rozwiązać problem. Ważne jest, abyś po zakończeniu instalacji w momencie jak będzie etap tworzenia kont, zresetował komputer dzięki czemu uzyskasz dostęp do starego pulpitu.

teraz przypomniało mi się, że to i moja wina poniekąd, bo na początku, po wciśnięciu f8 moglem uruchomić nawet nie w trybie awarajnym a normalnie, tylko że namieszałem w boot.ini, zmieniając cyferkę partycji systemu, teraz już nie pamiętam z jakiej na jaką… bo wyskakiwał jakiś komunikat o niemożności uruchomienia normalnie windowsa, teraz już nie pamiętam z jakiej na jaką…

Zrób to co Ci napisałem… Instalator powinien to naprawić… :wink:

nie stracę ani jednego pliku? wszystko będzie po staremu? bo jakiegokolwiek formatowania i usuwania danych chcę uniknąć

Tak, wszystko bedzie po staremu. Nie będziesz musiał nawet od nowa żadnego oprogramowania instalować…

a którą opcje mam wybrać? uaktualnij (zalecane) czy nowa instalacja (zaawansowane) ? i jeśli mam 2 systemy xp na jednej partycji , ten nie działający i sprawny, to czy to nic nie zaszkodzi temu? i kiedy nacisne f8 to wyskoczy jakieś okno z opcją ‘R’ czy od razu po naciśnięciu f8 wcisnąć R?

edit: próbowałem tej instalacji, ale przy wyborze systemu nie ma tego, którego chce naprawić, jest tylko ten sprawny

Tutaj masz poradnik jak to zrobić: http://helpc.eu/instalacja-nakladkowa-t2198.html

właśnie tego używałem ale jeszcze raz napisze : obrazek 7- u mnie widać tylko sprawnego windowsa xp, tego drugiego niesprawnego nie ma!

edit: znalazłem coś takiego: First step would be boot from the Windows XP cd (sp1 or sp2) and follow throught the steps untill you are asked what you want to do - “Install Windows” or “Fix Windows using the Recovery console?” Choose to install windows again. Follow instruction and when you get to the part that asks “what partition do you want to install it on” select the same partition you installed your previous Windows installation on. The basic idea here is you will be installing 2 operating sytems on the same computer and on the same partition. When you do - it will detect the previous installation and ask you how you prefer to install it. You’ll have 2 choices and they are to install the new files to the existing “windows” folder (which will cause you to loose everything) or you can create another folder to install the fresh copy of windows. Don’t worry we are not going to actually install windows we are just going to tell the computer we are and then we’ll back out of doing it. As for now don’t install it to windows but change the name to “windows2”. Then confirm the procedure!! The cd will start going through the process of loading the drivers again for a full install and when it comes to the point that it says something like - “Windows has finished performing maintenance on you hard drive” then it will try to restart. Remove the cd and on restart enter the bios and disable the cdrom as a boot option.

nie rozumiem tego pogrubionego za bardzo, jak mam to zrobić

No to wszystko jasne! Nie masz pliku ntldr lub ntdetect.com lub jednego i drugiego… Jeżeli oba systemy mają ten sam service pack, to uruchom sprawnego windowsa, wejdź w opcje folderów w panelu sterowania, zaznacz pokazuj ukryte pliki i fodery, oraz odznacz ukrywaj pliki systemu windows, czy jakoś tak, zatwierdź ustawienia, wejdź na systemową partycję sprawnego windowsa i skopiuj pliki ntldr i ntdetect.com bezpośrednio na partycję uszkodzonego Windowsa, uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy “wstanie”. Jezeli nie “wstanie”, spróbuj zrobić nakładkę. Jeżeli to nie pomoże, to ja już nie mam pomysłu co może być przyczyną, i chyba raczej zostaje Ci skopiowanie ważnych danych poprzez sprawny system i ponowna instalacja systemu…

nie mogę znaleźć tych plików :expressionless:

Te pliki są ukryte, ustawiłeś w opcjach folderów żeby pokazywał ukryte pliki i foldery i odznaczyłeś opcję ukryj chronione pliki systemu operacyjnego? pliki powinne być bezpośrednio na partycji systemowej, czyli obok folderów windows i Program Files…

nie ma :-o a o to dowód http://i47.tinypic.com/fvy1kj.jpg

W takim razie skopiuj je spod konsoli. Tutaj http://helpc.eu/konsola-odzyskiwania-ko … t2564.html masz opisane konkretnie jak to się robi w przypadku tych dwóch plików, bo ich nie kopiuje się przy pomocy expand, tylko copy… Przypomniało mi się, że te pliki są w folderze i386, tak więc spod działającego windowsa możesz skopiować je z folderu i386 i wkleić na partycję z uszkodzonym windowsem…