Uszkodzony router + dwie sieciówki - czy da radę tego użyć?

Witam wszystkich!

Dostałem telefon z Wi-Fi. Mam w domu na stanie uszkodzony router D-Link DI-524 oraz komputer stacjonarny, do którego mogę dorzucić drugą kartę sieciową. Konfiguracja, której chciałbym dokonać, to podłączyć kabelkowe źródło internetowe do zintegrowanej karty sieciowej komputera i udostępnić to łącze poprzez drugą kartę sieciową D-Linkowi na jeden z portów LAN, aby działał wyłącznie jako Access Point. Dlaczego tak dziwacznie zamiast po normalnemu przez router? Ponieważ D-Link jest uszkodzony prawdopodobnie “poburzowo”, tzn. uszkodzone są porty WAN i LAN 1 (w przybliżeniu - zakłócają się wzajemnie), natomiast sprawne są porty LAN 2, 3 i 4.

Pytanie główne brzmi: jak skonfigurować ten router, aby działał wyłącznie jako Access Point? Czytałem nieco, że należy wyłączyć na nim DHCP i ustawić odpowiednio adresy, ale coś mi z tym nie wychodzi (telefon łączy się z D-Linkiem, ale Opera Mini 4 nie ma łączności ze światem po zezwoleniu na korzystanie z połączenia Wi-Fi) i nie wiem, czy to błędne ustawienia routera, czy też może udostępniania łącza w Windows 7 i może ktoś mógłby to w miarę dokładnie opisać. Stąd pytanie drugie: czy do takiej konfiguracji wystarczy jedynie zaznaczyć udostępnianie połączenia (+ zaznaczyć usługi typu HTTP, HTTPS, POP3 itd.) we właściwościach karty sieciowej, do której jest podłączony kabelek internetowy? Wydaje mi się, że kiedyś jak próbowałem tak udostępniać laptopowi, nie było problemu…

Byłbym wdzięczny za wskazówki. :slight_smile:

Wyłącz na nim serwer DHCP. Adresów nie musisz na nim ustawiać.

Na telefonie musisz ustawić statyczne adresy tj. adres IP, maskę, bramę i DNS. Adres IP musi być w tej samej podsieci co brama domyślna. Bramą domyślną jest adres IP karty sieciowej która jest podłączona do routera. Adresy DNS przepisz z karty sieciowej do której podłączasz internet.

Dziękuję za pomoc, udało się - jedynie z tą różnicą, że DNS jest ustawiony taki jak brama domyślna, czyli adres karty sieciowej podłączonej do routera. :slight_smile: