Uszkodzony system plików Btrfs


(StarterX4) #1

Witam! mam problem z systemem plików Btrfs, na którym zainstalowałem sobie Manjaro Linux. Dziś gdy włączam Manjaro, nie włącza się system a tylko czarna konsola zalogowana na rootfs i pisze tam

wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda1,
    missing codepage or helper program, or other error
    In some cases useful info is found in syslog - try
    dmesg | tail or so

W konsolę próbowałem wpisywać komendy btrfsck /dev/sda1 i fsck /dev/sda1, jednak wywala że niby takich komend nie ma (żadnych innych też nie uznaje, nawet samo reboot czy exit ani help).

Przez LiveCD Ubuntu nie da się zamontować partycji, bo wywala ten sam błąd co przy włączaniu, a menedżer plików Dolphin w Manjaro LiveCD KDE nie wykrywa jej w ogóle. sprawdzenie partycji przez Gparted na obu LiveCD kończy się niepowodzeniem i tym samym błędem:

couldn't open bacuse of unsupported option features (60).
btrfsck: disk-io.c:679: open_ctree_fd: Assertion `!(1)' failed.
Aborted (core dumped).

Próbowałem robić to, co opisano na obu tych stronach: https://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Problem_FAQ -|- http://www.funtoo.org/BTRFS_Fun#btrfs-select-super_.2F_btrfs-zero-log

Przy pierwszej stronie nie wiele zrozumiałem o co tam mam zrobić z tym błędem (mogli by podać jakies większe sczegóły, linki itd.) a przy kompilowaniu btrfs-progs na drugiej stronie wyskakuje błąd

print-tree.c:21:23: fatal error: uuid/uuid.h: Nie ma takiego pliku ani katalogu
compilation terminated.
make: *** [print-tree.o] Błąd 1

Czy jest w ogóle możliwość naprawy tego systemu plików? mam na nim ważne dla mnie dane :frowning:

Proszę o pomoc.

Manjaro Linux 0.8.9 KDE 64-bit, Jądro linux 3.10, na tej partycji btrfs mam zainstalowany Manjaro.


(dragonn) #2

Niestety z tego co wiem btrfs nadal nie posiada działającego fsck. Dane spróbuj najpierw odzyskać za pomocą photorec. Miałem podobną sytuację i pomógł mi dev btrfs, polecam napisać na ich irc na freenode, dla mnie dev przygotował specjalną wersję sterownika który umożliwił mi odzyskanie danych.


(MrQ) #3
mount -t btrfs -o recovery /dev/sda1 /mnt

Do naprawy najlepiej używać distro z najnowszym jajkiem i najnowszym btrfs-tools


(StarterX4) #4

@Dragonn Na IRC pisalem o problemie, gosciu kazal dac logi dmesg na pastebin, jak mu dalem to napisal ze potrzebny mi bedzie LiveCD z nowszym jadrem, po tym nie odpisuje juz nic na moje pytania. A masz moze jeszcze ten sterownik? i jak te dane odzyskac?

 

@MrQ Przed chwila zmienilem Ubuntu 12.04 LiveCD na Manjaro 0.8.9 LiveCD i wpisalem ta komende, ale wyrzucilo ten sam blad co wczesniej.

mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sda1,
    missing codepage or helper program, or other error

    In some cases useful info is found in syslog - try
    dmesg | tail or so.

PS. sorki za brak polskich znakow, ale Manjaro Linux KDE 0.8.9 LiveCD ich teraz nie obsuguje (proba ich wpisania nie dziala), a nie wiem gdzie szxukac teraz w ustawieniach metody wprowadzania.


(dragonn) #5

Sterownik ten raczej był przygotowany pod moj konkretny problem to Ci nic nie da. A jeśli dev tak radzi to tak zrób, najlepiej live cd Arch, tam jest chyba 3.13.


(MrQ) #6

Jakie jajko masz w tym Manjaro? Najlepiej działaj na czymś co bazuje na jaju 3.14.x


(dragonn) #7

Można też zainstalować system na inne partycji gdzieś obok czy na innym dysku, nawet na dysku usb może być. Przy okazji jak wspomniałem polecam najpierw odzyskać dane photorec, ten najważniejsze dane powinno dać radę tym sposobem odzyskać.


(StarterX4) #8

W Manjaro KDE 0.8.9 LiveCD mam jadro 3.10.

Przy pomocy Photorec nie udalo mi sie odzyskac moich plikow, photorec znalazl duzo plikow, wszystkie ich nazwy byly losowe (np. f0078456.h) i znalazl najwiecej plikow w formacie *.h) i jakbym tak mial szukac waznych swoich danych w tych kilku tysiecy plikach o nieznanych mi nazwach to niedoszukalbym sie nigdy. Nie wiem czy jest w photorec jakas opcja, co by pozwolila mi wybrac tylko wybrane typy plikow, to moze bym znalazl swoje (tzn jest taka opcja, ale mozna tam tylko wszystkie zaznaczyc lub odznaczyc klawiszem S, a mi chodzi wybrane). najlepiej bylo by, gdybym naprawil uszkodzony Btrfs, ale jak to zrobic? i czy w ogole jest taka mozliwosc? :frowning:

 

 

Problem juz rozwiazalem: Pliki udalo mi sie odzyskac przy pomocy komendy przez livecd manjaro

btrfs restore -t n /dev/sda1 /run/media/manjaro/F0C02550C0251E7A/restore
(ta lokalizacja prowadzi do folderu restore na innej partycji)

dzieki niej odzyskalem wszystkie moje pliki, sprawdzalem czesc i nie sa uszkodzone, wiec na pewno wszystkie sa dobre, zaraz zrobie reinstalacje Manjaro, ale juz na partycji ext4, bo dostalem nauczke by wiecej na Btrfs nie instalowac juz, bo jak ma sie tak sypac.

Ale dzieki za pomoc! :slight_smile:

PS. Komende zdobylem na tej stronie na wiki kernel.orghttps://btrfs.wiki.kernel.org/index.php/Restore


(dragonn) #9

photorec niestety nie jest w stanie odzyskać nazw plików dlatego ogarnięcie danych po odzyskaniu za pomocą photorec jest czas i pracochłonne. Polecenie ciekawe. A również polecam ext4 dla domowego użytkownika najlepsze z względu na stabilność i łatwość odzyskania danych ;).


(MrQ) #10

(…) dostalem nauczke by wiecej na Btrfs nie instalowac juz, bo jak ma sie tak sypac (…)

 

 

Przesadzasz, ja już od roku jadę na Btrfs w raidzie 0 i nie mam żadnych problemów :slight_smile: Grunt to mieć najnowsze jajo.


(dragonn) #11

U mnie też po jakimś roku padło :P, przez rok żadnych problemów nie miałem aż nagle bum :D.


(MrQ) #12

 

Hm… Ja mam 2 dyski w mdraid 0 + dmcrypt + na tym btrfs z kompresją LZO + defragmentacja online + okresową ręczną deduplikacją + scrub średnio raz w miesiącu, a to wszystko montowane przez pam-mount do /home. Nie używam raidu btrfs’owego bo nie dzała z nim pam-mount. Przez rok takiej konfiguracji nigdy nie miałem z nim najmniejszych problemów.

 

Na / używam ext4 bo apt + kilka programów zdychają z włączonym COW, a jakoś nie chce mi się teraz kombinować z migracją 5-letniej instalki na inny fs :stuck_out_tongue:

 

P.S. Zawsze jadę na najnowszym stabilnym jaju kompilowanym samodzielnie pod mój sprzęt i potrzeby :slight_smile:


(StarterX4) #13

Zainstalowałem sobie Manjaro Linux LXDE-qt, a przed chwilą do niego zoptymalizowane jądro Cona Valisa (paczka Linux-ck-kx i stery do grafiki i VB) i jak dotąd problemów nie ma :slight_smile:


(MrQ) #14

 

Patche -ck (BFS) są dość niestabilne, szczególnie jeśli chodzi o usypianie i wybudzanie systemu. Bardziej bym polecił CFS + ulatencyd https://github.com/poelzi/ulatencyd


(dragonn) #15

Swego czasu używałem kernel ck i problemów z usypianiem i wybudzaniem nie miałem a zazwyczaj na noc lapka usypiam, ale zysk z używania kernel ck był zbyt mały, teraz używam zrekompilowanego kernel oryginalnego z patch gcc_patch (march native) i wyrzuconą obsługą NUMA.


(MrQ) #16

 

…a ja Vanilla + http://algo.ing.unimo.it/people/paolo/disk_sched/patches/ + http://kerneldedup.org/projects/uksm/ + https://github.com/graysky2/kernel_gcc_patch + ulatencyd :stuck_out_tongue: