Uszkodzony wentylator

(przemek2710) #1

Wczoraj czyściłem kopmuter i przy ściąganiu radiatora z proca ułamałem jedno ze skrzydełek wentylatora. Chodzi teraz bez niego i chciałbym dowiedzieć się jak szybko powinienem go wymienić...?

Poza tym, wkładając radiator w płytę główną uszkodziłem jedną z nóżek (te które mocują go w płycie, zaczepy) i komputer niepokojąco drga. Da się coś z tym zrobić? Same szkody z tego czyszczenia, zły dzień miałem chyba :cry:

(Piter9713) #2

Jaki to procesor (a ściślej jaka podstawka)?. Co do wentylatora to moim zdaniem jak najszybciej, gdyż słabiej wieje na radiator i generuje wibracje (to właśnie chyba przez to Ci komp drga :slight_smile: ).

(przemek2710) #3

Nie wiem jaka podstawka, ale procek to Intel Celeron D 351, 3200 MHz (24 x 133). Drgania chyba, nie przez wentylator, bo jak docisnę jedną z nóżek to jest ok ;>

(Piter9713) #4

Uhm, ja bym się raczej nie bawił w wymianę wentylatora itd. tylko kupił nowe, lepsze chłodzenie np. SPC Spartan: http://www.skapiec.pl/site/cat/73/comp/928173

:slight_smile:

(przemek2710) #5

Chwilowo ciężko z kasą, więc coś muszę wymyślić ;>

(Piter9713) #6

http://allegro.pl/silentiumpc-spartan-h ... 46531.html <- z dostawą gdzieś 80zł, nie jest jeszcze tak źle :). Mógłbyś jeszcze usunąć fabryczny wentylator i przykręcić na upartego jakiś pasujący, ale moim zdaniem bardziej opłacalny będzie zakup Spartana :).

(przemek2710) #7

Na podstawie procka stwierdziłeś, że ten się nada? ;> Ja tam nie do końca znam się na tego typu rzeczach, wiem że są różne rozstawy nóżek. Ale póki co muszę jakoś złapać tą połamaną żeby tak nie drgal

(T Luk) #8

SilentiumPC Spartan nada się i do mocniejszych procesorów :wink: A co do uszkodzeń, które poczyniłeś to zawsze możesz zapytać w jakimś lokalnym serwisie komputerowym.

(nowakjac) #9

Niedociśnięta nóżka radiatora powoduje że nie dolega on dobrze do procesora. Może Ci się przegrzewać i raczej jest to bardzo niebezpieczne - może dojść do uszkodzenia proca. Monitoruj temperatury bo to bardzo ważne. Wiatrak prędzej czy później się rozleci (lub zatrzyma) z uwagi na brak odpowiedniego wyważenia - może się to zdarzyć w najmniej odpowiednim momencie. Tak jak koledzy proponuję jak najszybszą wymianę chłodzenia.

Podstawka procesora to pewnie Socket 775, ale może też być Socket 478.

(SilberPunkt) #10

Jeśli chodzi o Intela to nie ma obaw - nie spali się. Gdyby to było coś ze stajni AMD to bałbym się takiego kompa odpalić... :wink:

Jednak mimo wszystko warto wymienić układ chłodzenia na w pełni sprawny chociażby po to, by móc swobodnie używać komputera bez zacięć czy zamulania wynikłego z przegrzewania się procesora.

:roll:

(przemek2710) #11

Temperaturę sprawdzam w evereście :wink: mam już inne chłodzenie, które zamontuję.

Mam połączone ze sobą dwa radiatory + wentylator do tego. Powinno lepiej chłodzić niż z jednym radiatorem, czy się mylę?

(SilberPunkt) #12

Mam nadzieję, że nie zrobiłeś czegoś w ten deseń:

img2302of.th.jpg

Napisz o co chodzi z tymi dwoma radiatorami, bo nie bardzo rozumiem.

:roll:

(nowakjac) #13

(sla17) #14

Kiedyś tak, teraz się sam wyłącza, bo sprawdzał kolega (niezły z niego kozak, ja bym się bał niezależnie czy intel, czy AMD czy cokolwiek :stuck_out_tongue:

(przemek2710) #15